Klimatyczny Człowiek Roku 2023
Poznajcie "Klimatycznego Człowieka Roku 2023"
Jest nam niezmiernie miło ogłosić wyniki konkursu "Klimatyczny Człowiek Roku 2023” w kategorii: „Młody Naukowiec”.
Decyzją Kapituły Konkursu wyniki przedstawiają się następująco:
Klimatyczny Człowiek Roku 2023: dr hab. Krzysztof Zawierucha, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyróżnienie: dr Zbigniew Szkop, Uniwersytet Warszawski
Wyróżnienie: dr inż. Sabina Ziembowicz, Politechnika Rzeszowska
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
dr hab. Krzysztof Zawierucha
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt
Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach (są to m.in Ecological Indicators, Ecology and Evolution, Nature Ecology and Evolution, Science of the Total Environment) z wydawnictw Springer Nature, Wiley, Elsevier. Publikacje dotyczą obecnych problemów związanych z kryzysem i ochroną bioróżnorodności ekosystemów lodowych i śnieżnych, zanieczyszczeniami zdeponowanymi oraz uwalnianymi z lodowców, badaniem ekosystemów polarnych czy skutkami zmian klimatu. Uczestniczył w badaniach oraz projektach o szerokim spektrum jak np.:
- opis i skatalogowanie ekstremofilnych, zimnolubnych gatunków w dobie wymierania,
- wpływ częstych cykli zamarzania i rozmarzania na faunę glebową i słodkowodną,
- monitoring zanieczyszczeń na lodowcach w skali globalnej,
- poszukiwanie gatunków kluczowych dla funkcjonowania ekosystemów lodowych, o potencjale biotechnologicznym, czy wskaźnikowych,
- czy opracowanie scenariuszy zmian biotycznych związanych z kurczeniem się kriosfery na całym świecie. Lodowce to bufor klimatyczny, wskaźnik zmian, rezerwuar wody słodkiej, element kształtujący inne ekosystemy. Zarówno lodowczyki tatrzańskie, zalegający wiosną śnieg czy wielkie czapy lodowe to nasze dziedzictwo przyrodnicze. Są ważne dla każdego mieszkańca, nie tylko Europy, ale i świata, dlatego też wiedza na ich temat jest niezbędna w przewidywaniu skutków zmian klimatu na wielu płaszczyznach.
Jego prace naukowe cytowane są w literaturze ponad 2000 razy, prace zgłoszone do konkursu były cytowane 149 razy (wg. Google scholar), a zakres badań opisywany był w mediach krajowych (PAP) i międzynarodowych (EurekAlert, Discovery magazine czy New Scientists). Istota badań bioróżnorodność-lodowce-zmiany klimatu-zanieczyszczenia jest także dostępna w przygotowanych filmach popularnonaukowych (Znikające Krainy Lodu czy Krzyk Znikających Lodowców) oraz publikacjach o charakterze popularnonaukowym (Biologia w szkole: Antybiotykooporność w odległej Arktyce, Krótka historia o tym jak zanieczyściliśmy lodowce, Znikające Lodowe Wyspy, EduArctic: O mieszkańcach lodowców w pigułce), a także wykładach o charakterze popularnonaukowym (Znaczenie lodowców dla bioróżnorodności, ekosystemów i ludzkości).
Zdobywca m.in. grantu w konkursie Biodiversa+, licznych grantów Narodowego Centrum Nauki (Preludium, Etiuda, Opus), stypendium im. Bekkera finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, Grantu Diamentowego finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, współrealizator grantów międzynarodowych finansowanych m.in. przez Norwegian Research Council.
dr Zbigniew Szkop
Uniwersytet Warszawski, Adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, Ekonomista środowiska
Opracował pierwszą w Polsce metodologię umożliwiającą wycenę korzyści, jakie świadczą drzewa rosnące w polskich miastach w aspekcie ich zdolności do ochrony klimatu i ograniczania skutków zmian klimatu. Stworzył również aplikację webową – kalkulator usług świadczonych przez drzewa miejskie, która jest wykorzystywana przez nauczycieli i edukatorów ekologicznych przy prowadzeniu zajęć dla uczniów na temat wartości drzew w miastach. Autor pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej próby wyceny korzyści zdrowotnych, jakie świadczą drzewa miejskie w redukcji zanieczyszczeń powietrza. Zaprezentował oryginalne podejście do wyceny usługi polegającej na magazynowaniu węgla przez drzewa miejskie.
dr inż. Sabina Ziembowicz
Adiunkt w Katedrze Inżynierii i Chemii Środowiska – Politechnika Rzeszowska
Dokonała oceny wkładu rozkładu tworzyw sztucznych, w szczególności mikroplastiku (MPs) na produkcję gazów szklarniowych powodujących stopniowy wzrost średniej temperatury atmosfery Ziemi oraz na emisję szkodliwych substancji. Opracowała skuteczne metody eliminacji mikroplastiku (MPs) ze ścieków, aby w przyszłości eliminować negatywne skutki obecności tego zanieczyszczenia. Jest wpółautorką 3 zgłoszeń patentowych w tym temacie. Rozpatrywała problem występowania mikrozanieczyszczeń organicznych i odorów w środowisku oraz możliwości ich skutecznej degradacji w różnych komponentach środowiska. W tej tematyce obroniła z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Wykorzystanie alternatywnych katalizatorów w procesach chemicznego usuwania ftalanu di-n-butylu z roztworów wodnych”. Uzyskała grant NCN w ramach konkursu MINIATURA 5 na działanie naukowe pt. "Wpływ fizykochemicznych procesów oczyszczania wody i ścieków na los mikroplastików".
Konkurs „Klimatyczny Człowiek Roku” - kategoria Młody Naukowiec
Zmiana klimatu jest jednym z głównych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć ludzkość. Dlatego w tym roku w konkursie „Klimatyczny Człowiek Roku”, kategoria Młody Naukowiec, chcemy nagrodzić osoby, które poświęciły tej tematyce swoją karierę naukową i prowadzone badania.
Do kogo skierowany jest konkurs?
Konkurs skierowany jest do osób posiadających osiągnięcia naukowe w postaci publikacji naukowych lub zakończonych badań naukowych w obszarze ochrony klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu lub mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie zamieszkujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 35 roku życia.
Zgłoszenia do konkursu
Wnioski konkursowe można składać do 18 września 2023 r. za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: klimatyczny.czlowiek.roku@klimat.gov.pl bądź za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub osobiście na adres Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Przebieg konkursu
Podczas I. etapu konkursu zgłoszenia zostaną zweryfikowane pod kątem wymogów formalnych. W II. etapie wnioski zostaną przekazane Kapitule Konkursu, która dokona oceny merytorycznej nadesłanych wniosków.
Ocenie będą podlegały publikacje naukowe oraz zrealizowane badania naukowe, m.in. różnorodność metod i narzędzi stosowanych przy realizacji badań, zastosowanie praktyczne wyników badań naukowych, a także ich wartość społeczna i naukowa.
Na tym etapie zostanie wyłoniony Zwycięzca, a w przypadku nadzwyczaj wysokiego poziomu konkursu, członkowie Kapituły mogą zadecydować o wyłonieniu maksymalnie dwóch Wyróżnionych.
Harmonogram konkursu
24.07.2023 r. - ogłoszenie konkursu i rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń
18.09.2023 r. - zakończenie przyjmowania zgłoszeń
październik 2023 r. - ogłoszenie wyników
Nagrody
Laureaci otrzymają statuetki Ministra Klimatu i Środowiska, a także nagrody finansowe. Zwycięzca otrzyma tytuł „Klimatycznego Człowieka Roku” i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych.
W przypadku przyznania wyróżnień nagroda wyniesie 10 tysięcy złotych dla każdego z wyróżnionych.
Kontakt:
tel.: (22) 36-92-350, tel. 734 115 536
e-mail: klimatyczny.czlowiek.roku@klimat.gov.pl
Materiały
Regulamin Konkursu Klimatyczny Człowiek Roku - kategoria Młody NaukowiecRegulamin_Konkursu_Klimatyczny_Człowiek_Roku_-_kategoria_młody_naukowiec-2.pdf 0.21MB Załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu
Załącznik_nr_1_do_Regulaminu_Konkursu.docx 0.02MB Załącznik nr 2 do Regulaminu Konkursu
Załącznik_nr_2_do_Regulaminu_Konkursu.docx 0.01MB