Międzynarodowy Dzień Ziemi
21.04.2022
Już jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi - święto wszystkich osób, którym zależy na życiu w zdrowym i czystym środowisku! Z tej okazji rokrocznie na całym świecie organizowane są wydarzenia mające edukować społeczeństwo o tym, jak ważne jest zachowanie naszej przyrody w jak najlepszym stanie i jak sami możemy się do tego przyczynić. Oczywiście Dzień ten będzie uczczony także w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi inicjatywami Parków Narodowych!
Park Narodowy "Ujście Warty"
Najmłodszy polski Park Narodowy, we współpracy z Fundacją Ratuj Ryby, bierze udział w VIII Akcji Sprzątania Brzegów Warty oraz Dopływów 2022. W akcji zarejestrowanych jest 160 sztabów, które będą sprzątały 10 rzek. Sprzątanie odbędzie się 24 kwietnia, serdecznie zapraszamy do udziału!
Fundacja Ratuj Ryby wraz z PN „Ujście Warty” wspierają także restytucję Jesiotra Ostronosego w Europie. 27 maja zaplanowane jest zarybianie rzeki, któremu towarzyszy kampania edukacyjna w szkołach.
Babiogórski Park Narodowy
Impreza plenerowa pod hasłem "Dzień Ziemi - Zacznijmy od Babiej Góry". Jest to spotkanie otwarte, gdzie mogą wziąć udział wszyscy, którym leży na sercu dobro naszej planety. 24 kwietnia uczestnicy spotykają się u stóp Królowej Beskidów – Babiej Góry (wejście na teren Parku), by po zejściu śniegów posprzątać nasze, czyli pozostawione przez ludzi, śmieci. Wyruszą na krótkie trasy ścieżek edukacyjnych, aby wspólnie odciążyć przyrodę. Na stoisku przy wejściu na teren Parku będą także zastanawiać się wspólnie, jak każdy z nas na co dzień może wspomagać naszą planetę – Ziemię.
Bieszczadzki Park Narodowy
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, 22 kwietnia 2022 roku, już po raz trzeci Bieszczadzki Park Narodowy zorganizuje internetową akcję edukacyjną p.n.: „Gest dla Ziemi”. W ramach akcji oznaczonej hasztagiem #GESTDLAZIEMI, BPN zachęca wszystkich do wykonania drobnego gestu dla naszej planety - uczynku, który sprawi, że nasza Ziemia będzie „zdrowsza”. Do wspólnego działania zapraszają dzieci i młodzież z lokalnych szkół i przedszkoli, nauczycieli, społeczność lokalną, a także turystów odwiedzających Park oraz wszystkich tych, którym los przyrody nie jest obcy. Akcja rozpowszechniana jest poprzez stronę internetową www.bdpn.pl oraz portale społecznościowe Parku: Facebook i Instagram. Wystarczy wykonać gest dla Ziemi, wrzucić zdjęcia z działań na Facebooka i Instagrama i oznaczyć hasztagami: #gestdlaziemi i #gestdlaziemizbdpn.
Do tej pory pod hasłem #GESTDLAZIEMI organizowane były akcje sprzątania śmieci i segregacji odpadów. Młodzież tworzyła recyclingowe zabawki i budowała domki dla owadów. Promowano modę na ekologiczne torby, wielorazowe opakowania, żywopłoty, czyli naturalne ogrodzenia i hodowle własnych warzyw! Działały całe szkoły, działały rodziny, dzieciaki, a także dorośli! Liczymy, że w tym roku akcja będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem. Pamiętajmy! Mały gest ma wielkie znaczenie, a #gestdlaziemi można wykonać każdego dnia!
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy z okazji Dni Ziemi zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej „Dolina Narwi w obiektywie”, która odbędzie się w sobotę 23.04 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka w Kurowie
Słowiński Park Narodowy
Konkurs plastyczno-literacki: Tematyka tegorocznych obchodów Dnia Ziemi na świecie wpisuje się w blok programowy realizowany od 2019 roku przez Słowiński Park Narodowy pn. „Nawigacja w Przyszłość, czyli lekcje z klimatem w SPN”. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na problematykę zmian klimatu i wpływu człowieka na przyszłość Ziemi. Konkurs tradycyjnie ma zasięg lokalny, tzn. skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z gmin sąsiadujących ze Słowińskim Parkiem Narodowym z powiatu słupskiego i lęborskiego. Organizowany jest dla trzech kategorii wiekowych: oddziały „0” i klasy 1-3; klasy 4-6; klasy 7-8.
Prace plastyczne mogą być dostarczone w formie tradycyjnej lub jako skan na skrzynkę email w terminie do dnia 6 maja br. Informacje o wynikach konkursu będą zamieszczone na stronie internetowej SPN slowinskipn.pl oraz na stronie Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego.