W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Młodzież ma realny wpływ na politykę klimatyczną

12.08.2022

Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży chcielibyśmy podziękować w szczególności tym, którzy wspierają nas w działaniach na rzecz ochrony klimatu. Młodzieżowa Rada Klimatyczna, a także Zespół do spraw edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej i promocji ekologicznych warunków życia, na co dzień podejmują szereg ważnych działań proekologicznych.

Crowd of happy people group, welcoming and applauding. Active fans audience with hands up standing together. Young men and women yelling at event. Flat vector illustration isolated on white background.

Młodzieżowa Rada Klimatyczna

Młodzieżowa Rada Klimatyczna (MRK) to grupa zaangażowanych ludzi, którzy chcą współtworzyć politykę klimatyczną w Polsce i aktywnie działać na rzecz ochrony klimatu. MRK jest organem doradczym i opiniodawczym działającym przy Ministrze Klimatu i Środowiska. W skład Rady wchodzą osoby reprezentujące różne środowiska i organizacje młodzieżowe. MRK jest platformą do dyskusji, wymiany doświadczeń, postulatów i pomysłów pomiędzy młodzieżą a decydentami.

 

Do zadań Młodzieżowej Rady Klimatycznej należy:

  • wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat i energia, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra, w tym propozycji rozwiązań;
  • kreowanie i promowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych i proklimatycznych;
  • podnoszenie poziomu wiedzy wśród młodzieży w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat i energia.

Najważniejsze projekty zrealizowane przez MRK

Młodzieżowa Rada Klimatyczna działająca przy Ministrze Klimatu i Środowiska zrealizowała i realizuje wiele ambitnych projektów. Wśród nich warto wyróżnić zainicjowanie projektu Klimatyczny Dialog Młodzieżowy (KDM), w który zaangażowane jest pięć największych organizacji młodzieżowych działających na rzecz klimatu w Polsce. Należy wymienić także prowadzenie cyklu debat #PorozmawiajmyoKlimacie, a także konsultacje „Młodzi energetycy o PEP40”. Rada również brała udział w wielu wydarzeniach, posiedzeniach czy konferencjach organizowanych przez Ministerstwo. 

 

Więcej informacji na temat działalności Rady można znaleźć na zakładce MRK na stronie MKiŚ: https://www.gov.pl/web/klimat/MRK oraz na mediach społecznościowych Rady: Instagramie: https://www.instagram.com/mlodziezowaradaklimatyczna/ i Facebooku: https://www.facebook.com/mlodziezowaradaklimatyczna.

Zespół ds. edukacji klimatycznej

Przedstawiciele organizacji młodzieżowych oraz członkowie MRK zaangażowali się także w prace zespołu ds. edukacji klimatycznej, którego zadaniem jest opracowanie scenariuszy lekcyjnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Scenariusze są opracowywane w grupach roboczych, których prace koordynowali młodzi. W skład grup wchodzą eksperci, praktycy, naukowcy i badacze zajmujący się nauką o klimacie, wpływem działań człowieka na klimat i środowisko naturalne czy kwestiami bioróżnorodności. Efektem prac będzie 40 scenariuszy lekcyjnych do realizacji na godzinach wychowawczych wprowadzających uczniów w tematykę: klimatologii, energetyki, sprzężeń zwrotnych, adaptacji i mitygacji, społecznych skutków zmian klimatu oraz źródeł wiedzy o klimacie

Więcej informacji na temat działalności Zespołu można znaleźć na stronie : https://www.gov.pl/web/klimat/zespol-do-spraw-edukacji-ekologicznej-w-tym-klimatycznej-i-promocji-ekologicznych-warunkow-zycia

{"register":{"columns":[]}}