Młodzież mówi o klimacie!
10.03.2022
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na najlepszy film edukacyjny, związany z tematyką ochrony klimatu. Głównym celem jest zwrócenie uwagi uczniów na kwestie środowiskowe oraz zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej nt. indywidualnych działań na rzecz klimatu. Zgłoszenia konkursowe będą przyjmowane do 08.04.2022 r. Tytuł laureata uzyskają trzy prace najwyżej ocenione przez komisję konkursową.
Młodzież mówi o klimacie!
Zachodzące zmiany klimatu nie pozostają bez wpływu na życie każdego z nas. Coraz częściej zmagamy się z negatywnymi konsekwencjami globalnego ocieplenia. Warto jednak podkreślić, że za taki stan rzeczy nie odpowiada wyłącznie intensywny rozwój przemysłu i zbyt duża emisja do atmosfery gazów cieplarnianych. Na klimat wpływają również nasze codzienne nawyki, związane m.in. z podejściem do segregowania odpadów, nieracjonalnym korzystaniem z zasobów wody czy nadmierną konsumpcją. Dlatego konieczne jest podjęcie działań skierowanych do różnych grup wiekowych, które pozwolą na zbudowanie świadomości i wiedzy o ekologii.
Jednym z nich jest konkurs na najlepszy materiał filmowy nt. zmian klimatu, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, w ramach kampanii „Nasz klimat”. Konkurs polega na przygotowaniu edukacyjnego materiału filmowego, w którym pojawi się odpowiedź przynajmniej na jedno z dwóch pytań:
- W jaki sposób na co dzień możemy dbać o klimat?
- W jaki sposób edukować najbliższych o konieczności dbania o klimat?
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów, którzy ukończyli już nauczanie podstawowe i kontynuują kształcenie w liceach, technikach, szkołach zawodowych czy branżowych. Jednym z założeń jest praca zespołowa, dlatego do udziału mogą zgłaszać się wyłącznie grupy uczniów, pochodzące z jednej klasy lub uczęszczające na spotkania kół zainteresowań w danej szkole. W obu przypadkach grupa nie powinna być mniejsza niż 5 osób.
Atrakcyjne nagrody dla laureatów
Oceny zgłoszeń konkursowych dokona komisja złożona m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W trakcie obrad członkowie komisji będą zwracać szczególną uwagę na cztery aspekty:
- zgodność pracy z tematyką konkursu,
- walory edukacyjne,
- kreatywność w przedstawieniu zagadnień konkursowych,
- estetykę obrazu.
W ramach konkursu zostały przewidziane atrakcyjne nagrody zarówno dla szkół, do których uczęszczają laureaci, jak i dla uczniów – autorów prac, a także nauczycieli prowadzących.
- Nagrodą główną dla trzech szkół, z których będą pochodzić zwycięskie zgłoszenia, będą środki pieniężne, które zostaną przeznaczone na promowanie postaw proekologicznych w gronie uczniów. Będzie je można wykorzystać m.in. na zakup materiałów dydaktycznych, które będą wspierać nauczycieli podczas zajęć szkolnych, w trakcie spotkań kółek zainteresowań czy będą pomocne przy organizacji dodatkowych lekcji, a także spotkań inspiracyjnych o tematyce związanej z ochroną klimatu.
- Możliwość uczestnictwa szkoły, której przedstawiciele uzyskali w konkursie 1 miejsce, w lekcji w formule TEDx. Zajęcia poprowadzi influencerka, która na co dzień przygotowuje i promuje treści o tematyce klimatycznej.
- Uczniowie, których prace zostaną sklasyfikowane wśród trzech najlepszych w ramach konkursu, otrzymają specjalne upominki, związane z tematyką ekologiczną lub gadżety wytworzone z produktów pochodzących z recyklingu.
- Nagrody rzeczowe otrzymają również nauczyciele, których podopieczni uzyskają tytuł laureata.
Zapraszamy do udziału w konkursie. Regulamin dostępny w zakładce Konkursu.
Każda ze szkół ponadpodstawowych otrzyma dodatkowo wiadomość e-mail zawierającą zasady konkursu, termin zgłaszania prac oraz informacje o przewidywanych nagrodach.
W razie pytań dotyczących Konkursu zachęcamy do kontaktu mailowego: alicja.kosmalska@38pr.pl.