Scenariusze lekcyjne dot. zmian klimatu dla szkół ponadpodstawowych już gotowe
30.01.2023
40 scenariuszy lekcyjnych – to efekt prac Zespołu ds. edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej, i promocji ekologicznych warunków życia. W pierwszym etapie prac Zespołu udostępniliśmy 16 scenariuszy dla szkół podstawowych – dziś prezentujemy drugi etap naszych prac – 24 scenariusze dla szkół ponadpodstawowych, które dotyczą zagadnień z ochrony i zmian klimatu. Zadanie to realizowane było w ramach utworzonych Grup Roboczych, w których skład weszli m.in. naukowcy, eksperci, praktycy oraz pedagodzy.
Scenariusze, to rzetelny materiał, który ma zwiększać świadomość ekologiczną wśród młodego pokolenia. Materiały tworzą spójny program wprowadzający w problemy zmian klimatu w sześciu obszarach tematycznych:
- nauki o klimacie,
- sprzężeń zwrotnych ze szczególnym podkreśleniem bioróżnorodności,
- adaptacji i mitygacji,
- energetyki,
- społecznych skutków zmian klimatu,
- źródeł informacji o klimacie.
Za koordynację prac Grup odpowiadali przedstawiciele organizacji młodzieżowych – Młodzieżowej Rady Klimatycznej, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych PROM.
Nowoczesne metody dydaktyczne
Autorzy scenariuszy wykorzystali w nich nowoczesne metody dydaktyczne, tj. prace w grupie, burze mózgów, dyskusje, prezentacje, czy badania własne. Zróżnicowali także treści pod względem poziomu i objętości materiałów, po to by mogły być wykorzystane w trakcie godzin wychowawczych, ale także pozostałych lekcji, czy spotkań kół naukowych. Przygotowany materiał, tak jak tematyka zmian klimatu, z założenia miał być więc różnorodny, ciekawy i inspirujący. Należy podkreślić, że działania podejmowane przez Ministerstwa Klimatu i Środowiska mają charakter edukacji nieformalnej i pozaformalnej, wspierającej realizowaną w ramach systemu oświaty edukację formalną, za którą odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Link do scenariuszy: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/scenariusze-lekcyjne
Zależy nam na opinii nauczycieli, dydaktyków i edukatorów
Zapraszamy do weryfikacji przygotowanych przez nas scenariuszy. Zależy nam na tym, żeby stanowiły one realne, użyteczne wsparcie dla prowadzących, więc nieocenione będą dla nas wszelkie praktyczne wskazówki, jak je realizować w przestrzeni klasy, czy szkoły. Ankieta dostępna jest pod tym linkiem: https://www.webankieta.pl/ankieta/875020/ankieta-dla-nauczycieliedukatorow-scenariusze-lekcyjne.html .
Szkolenia dla nauczycieli
Scenariusze to nie jedyny projekt, dzięki któremu staramy się wspierać pozaformalną edukację ekologiczną i klimatyczną w szkołach. W trosce o pedagogów Departament Edukacji i Komunikacji MKiŚ we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji opracował szkolenia online dla nauczycieli „Edukacja klimatyczna”. Materiał adresowany jest przede wszystkim do nauczycieli i wychowawców klas IV-VIII szkoły podstawowej, a jego celem jest uporządkowanie wiedzy z na temat klimatu Ziemi i jego zmian, jak również przygotowanie do prowadzenia zajęć na ten temat. Treść wykładów ma charakter interdyscyplinarny i została opracowana w ten sposób, aby umożliwić przeprowadzenia lekcji na temat zmian klimatu, nie tylko w ramach zajęć z nauk przyrodniczych, ale także w ramach zajęć z przedmiotów humanistycznych lub godziny wychowawczej. Wykłady przygotowali i poprowadzili eksperci Fundacji Edukacji Klimatycznej, wykładowcy i pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego.
Szkolenia dostępne są pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/szkolenia-dla-nauczycieli