W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiosna w Biebrzańskim Parku Narodowym

06.05.2024

W kwietniu i maju rozlewiska biebrzańskie stopniowo ustępują miejsca zielonemu dywanowi traw, turzyc i pierwszym bagiennym kwiatom – kaczeńcom, czyli knieci błotnej. Żółte dywany kwiatów tej rośliny czynią krajobraz Biebrzy wyjątkowym.

rozlewiska Biebrzy, wiosenna zieleń

W takiej scenerii odbywają się toki batalionów. Ptaki te zbierają się na śródbagiennych wyspach, gdzie samce popisują się swoim wigorem przed skromniej upierzonymi samicami. Nie spotkano nigdy dotąd dwóch identycznie ubarwionych samców. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny wzór, deseń i kolor piór. Wokół szyi każdy z nich stroszy wspaniały kołnierz zwany kryzą. Podczas toków samce walczą ze sobą. Nie wydają przy tym żadnych dźwięków. Najsilniejsze osobniki mają największe szanse skojarzyć się z samicą. Wysiadywanie jaj i opieka nad pisklętami należy do samicy. Jej niepozorny wygląd i maskujące upierzenie pomaga chronić potomstwo przed drapieżnikami.

Na podmokłych łąkach oprócz stad batalionów można obserwować inne gatunki ptaków: czajki, rycyki, kuliki i różne gatunki brodźców, z krwawodziobem na czele. Mokradła rozbrzmiewają śpiewem kszyków, mew, krzyżówek, łabędzi krzykliwych, żurawi i świergotków. Łabędzie nieme ustanawiają swoje terytoria lęgowe, broniąc ich przed innymi osobnikami. Samce i samice łączą się w pary na całe życie. Miłość wyznają sobie pięknie tańcząc, ustawiając się do siebie szyjami w kształcie serca. Natomiast żurawie – również ptaki monogamiczne i bardzo sobie wierne – chętnie tańczą podskakując i trąbiąc przy tym głośno. Rybitwy obdarzają swoją partnerkę praktycznym prezentem w formie upolowanej rybki lub owada. Na turzycowiskach swoje wieczorne i nocne toki odbywają dubelty. Biebrza to jedna z najważniejszych w Polsce ostoi tych rzadkich ptaków.

Wiosna to czas narodzin w świecie zwierząt. Już w kwietniu widuje się pierwsze pisklęta np. gęsi gęgaw, kruków czy sów. Młode puszczyki szybko po wykluciu opuszczają dziuplę, zanim jeszcze obrosną właściwymi piórami. W maju przed norami wilków, jenotów, borsuków i lisów pojawiają się ich młode szczenięta. Mimo grubego futra, dokuczają im wykluwające się też w tym samym czasie tysiące komarów. Tych owadów jest najwięcej w bagiennych lasach – olsach. Nie brakuje ich też na pięknie kwitnących wiosną podmokłych łąkach. Jeśli chcemy podziwiać przeróżne kolorowe kwiaty łąk, najlepiej robić to za dnia, gdyż wieczorem uaktywniają się mali strażnicy bagien – komary. Dla nas są bardzo uciążliwe, ale to dzięki nim mamy na mokradłach tak wielką różnorodność płazów, gadów, ssaków i ptaków.

Każdy, nawet najmniejszy element przyrody pełni w niej jakąś ważną rolę. To właśnie mokradła i torfowiska, na równi z lasami, warunkują stabilność życia na ziemi. Bagna to nie tylko banki bioróżnorodności, ale też magazyny i filtry wody, co szczególnie widać podczas wiosennych rozlewisk. Kiedy przychodzi lato i upały, wpływają korzystnie na nasz klimat lokalny, schładzając go i dostarczając wilgoci. 
 

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Tałałaj, BbPN 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}