W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”

10.10.2023

Już po raz czwarty Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało nagrody w konkursie „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. W tym roku laureatami pierwszych miejsc zostały miasta: Bogatynia, Kraków i Racibórz.

Grupowe zdjęcie wszystkich laureatów IV edycji konkursu Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt, trzymających w rękach statuetki i symboliczne czeki

„Cztery dotychczasowe edycje konkursu „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt” pokazują jak intensywnie zmieniają się polskie miasta w  obszarach, takich jak: zrównoważony transport, ekologiczne ciepłownictwo, odbetonowanie czy rozwój błękitno-zielonej infrastruktury. Zarówno mniejsze jak i większe miasta stają się coraz bardziej zielone, przyjazne dla mieszkańców, innowacyjne i odporne na zmiany klimatu. Podczas wszystkich edycji konkursu zapoznaliśmy się łącznie z ponad setką niezwykle ciekawych inwestycji. Właśnie w celu promocji i podkreślenia tych działań, realizujemy nasz konkurs. Chcemy w ten sposób uhonorować miasta, które najbardziej aktywnie działają na rzecz poprawy stanu środowiska” – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Nadmierna urbanizacja, skutkująca zabetonowaniem i uszczelnianiem przestrzeni publicznych w miastach, stanowi poważne wyzwanie dla mieszkańców miast, zwłaszcza w obliczu zmian klimatu. Inwestycje zgłoszone w konkursie pokazują, w jak różnorodny sposób można podejść do tych zagadnień: działać na śródmiejskich rynkach, albo na przedmieściach. Dbać o retencję wody w pasie dróg, albo na miejskich stadionach i boiskach. Angażować do wspólnych działań różnych interesariuszy – mieszkańców, dzieci i młodzież, lokalny biznes, trzeci sektor.

Celem konkursu jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu.

Podczas Gali wręczenia nagród, uczestnicy mogli zapoznać się także z możliwościami pozyskania nowych środków finansowych na działania z zakresu odbetonowania miast, zarówno ze środków krajowych jak i z programu FEnIKS.

Poniżej przedstawiamy listę laureatów IV edycji konkursu "Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt:

Zakładanie terenów zieleni w gruncie na obszarach poprzemysłowych, powyrobiskowych oraz innych zdegradowanych terenach miejskich, a także w miejscu usuniętej nawierzchni zabetonowanej/uszczelnionej, w miastach do 70 tys. mieszkańców:

  1. Bogatynia
  2. Niepołomice
  3. Brwinów

Wyróżnienie: Kolbuszowa

Zakładanie terenów zieleni w gruncie na obszarach poprzemysłowych, powyrobiskowych oraz innych zdegradowanych terenach miejskich, a także w miejscu usuniętej nawierzchni zabetonowanej/uszczelnionej, w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców:

Decyzją Kapituły Konkursu nie przyznano nagród głównych.

Wyróżnienie: Łódź

Wyróżnienie: Toruń

Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu w miastach do 70 tys. mieszkańców:

  1. Racibórz
  2. Leszno
  3. Grodzisk Mazowiecki

Wyróżnienie: Chojnice

Wyróżnienie: Podkowa Leśna

Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców:

  1. Kraków
  2. Słupsk
  3. Lublin

Wyróżnienie: Gdynia

Wyróżnienie: Poznań

Logo MKiŚ

Logo NFOŚiGW

 

{"register":{"columns":[]}}