Zrób zdjęcie i wygraj! 5 zasad savoir vivre fotografowania przyrody – konkurs fotograficzny trwa do 18 sierpnia
08.08.2024
Spacer w pięknych okolicznościach przyrody to doskonała okazja do uchwycenia jej kadrów w obiektywie i wygrania nagrody w konkursie fotograficznym „Kochaj przyrodę o każdej porze”! Warto przy tym pamiętać, że w świecie natury jesteśmy gośćmi i powinniśmy uszanować jej mieszkańców i nie zakłócać ich życia. Dlatego podpowiadamy, jak robić zdjęcia, zgodnie z zasadami przyrodniczego savoir vivre!
W pogoni za pięknymi kadrami, którymi później będzie można się pochwalić przed znajomymi i rodziną, często można zapomnieć o cichych bohaterach zdjęć – roślinach i zwierzętach, które mają swoje prawa. Dlatego w naszym konkursie fotograficznym zwracamy uwagę na etyczne aspekty uwieczniania przyrody na zdjęciach.
Oto 5 wskazówek savoir vivre, jakimi powinniśmy się kierować przy robieniu zdjęć przyrodniczych:
Po pierwsze – nie szkodzić przyrodzie!
Ustawiając kadr, uważaj abyś nie połamał lub nie zdeptał roślin w tym owoców runa leśnego, pamiętaj, że ważniejsze od wykonania dobrego zdjęcia jest bezpieczeństwo zwierząt i roślin.
Po drugie – nie płoszyć zwierząt!
Ustaw się w bezpiecznej odległości od zwierząt - silne światło lampy lub hałas migawki, a nawet zapach człowieka może je wystraszyć lub rozzłościć. Stwarza to zagrożenie zarówno dla nich, jak i dla ciebie!
Po trzecie – nie wabić zwierząt!
Nie próbuj zwabić zwierzęcia np. pokarmem, naśladowaniem głosu, które dezorientują szczególnie gatunki wrażliwe, nie chwytaj też i nie ustawiaj „modeli” do zdjęcia – to może zagrozić ich bezpieczeństwu!
Po czwarte - nie zmieniać otoczenia!
Unikaj usuwania elementów zakłócających kompozycję np. udeptywać podłoża, wycinać roślin, przenosić gałęzi, czy przesuwać sąsiadujących z nimi innych osobników.
Po piąte – nie przeszkadzać!
Fotografowanie w nieodpowiednim miejscu, terminie, okolicznościach (np. zimowa hibernacja, okres rozrodczy) może mieć poważne konsekwencje dla wielu gatunków, a nawet zagrozić ich życiu.
W strefach chronionych (np. rezerwaty) spaceruj tylko wyznaczonymi szlakami. Pamiętaj, że w niektórych z nich wymagane są odpowiednie pozwolenia na robienie zdjęć.
Kontakt z przyrodą ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zachwycające formy natury długo pozostają w naszej pamięci, a fotografia przyrodnicza pozwala nam je dokumentować, zatrzymać na dłużej przy sobie i dzielić się z innymi. Kierowanie się powyższymi wskazówkami pozwoli nam na odpowiedzialne i etyczne fotografowanie z poszanowaniem świata natury i bezpieczeństwa jej mieszkańców[1] oraz zachowania ich piękna nie tylko na zdjęciu.
Trwa konkurs fotograficzny „Kochaj przyrodę o każdej porze”
Zapraszamy wszystkich miłośników fotografowania natury do udziału w konkursie „Kochaj przyrodę o każdej porze”.
- Na zgłoszenia czekamy do 18 sierpnia,
- Łączna pula nagród to aż 26 tys. zł,
- W jury zasiada Maciej Pietrzak, prezes Związku Polskich Fotografów Przyrody!
Celem konkursu jest ukazanie piękna polskiej przyrody w amatorskiej fotografii przyrodniczej w cyklu rocznym. Zgłaszane zdjęcia powinny odzwierciedlać piękno dzikiej przyrody (zwierzęta, rośliny, jak i krajobrazy) we wszystkich czterech porach roku i muszą przedstawiać miejsca zlokalizowane w Polsce.
[1] Jeśli myślisz o profesjonalnym fotografowaniu przyrody, zajrzyj na stronę Związku Polskich Fotografów Przyrody i kieruj się także zasadami Kodeksu etycznego fotografii przyrodniczej.