W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informatory ESM

EMN inform explores migration diplomacy
New EMN inform explores migration diplomacy

Inform Europejskiej Sieci Migracyjnej (EMN) we współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ukazuje rolę dyplomacji migracyjnej na rzecz skutecznego zarządzania migracjami. Inform o nazwie Dyplomacja migracyjna: Analiza podejść i instrumentów przedstawia narzędzia dyplomacji, praktyki i wyzwania związane z dyplomacją migracyjną w państwach członkowskich oraz państwach posiadających status obserwatora ESM.

Materiały

New EMN inform explores migration diplomacy
EMN​_INFORM​_Migration-diplomacy​_Final.pdf 0.43MB
EMN Inform on governing the accommodation of international protection applicants
EMN Inform on Governing the accommodation of international protection applicants

W Informie przedstawiono modele zarządzania w zakresie zakwaterowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, co stanowi kluczowy problem, przed którym stoją państwa członkowskie i obserwatorzy Europejskiej Sieci Migracyjnej. W obliczu zmiennej liczby wniosków o ochronę międzynarodową oraz nieprzewidywalnych napływów, ograniczonych możliwości mieszkaniowych, a także biorąc pod uwagę stosunki społeczne, konieczne jest skuteczne zarządzanie.

Materiały

EMN Inform on Governing the accommodation of international protection applicants
EMN​_INFORM​_governing-accommodation​_0.pdf 0.88MB
EMN-OECD Inform on Implementation of measures for civic training as an important tool for integration of third-country nationals
EMN-OECD joint Inform on Implementation of measures for civic training as an important tool for integration of third-country nationals

Inform koncentruje się na działaniach w zakresie edukacji obywatelskiej dla cudzoziemców podejmowanych w 25 państwach członkowskich ESM oraz państwach o statusie obserwatorów, jako ważnym narzędziu w procesie integracji. Tego typu kursy zapewniają wiedzę oraz umiejętności wymagane do udziału w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym w danym państwie.

Materiały

EMN-OECD joint Inform on Implementation of measures for civic training as an important tool for integration of third-country nationals
EMN​_INFORM​_Civic-training.pdf 0.39MB
EMN – Red Cross EU Inform on Practices and challenges in identifying victims of torture and ill-treatment in the context of international and temporary protection
EMN – Red Cross EU Inform on Practices and challenges in identifying victims of torture and ill-treatment in the context of international and temporary protection

Przygotowana we współpracy z Biurem Czerwonego Krzyża UE i Szwedzkim Czerwonym Krzyżem, publikacja ma na celu przegląd wytycznych i szkoleń w państwach członkowskich ESM i obserwatorach w zakresie wczesnego wykrywania i identyfikacji ofiar tortur i/lub złego traktowania w procedurach ochrony międzynarodowej. Przedstawiono w niej gwarancje proceduralne i wytyczne dla organów azylowych przy zbieraniu dokumentacji medyczno-prawnej związanej z wnioskami o ochronę międzynarodową, a także wyszczególniono praktyki identyfikacji ofiar wśród beneficjentów ochrony czasowej w celu zapewnienia opieki medycznej, zgodnie z Dyrektywą w sprawie ochrony czasowej.

Materiały

EMN – Red Cross EU Inform on Practices and challenges in identifying victims of torture and ill-treatment in the context of international and temporary protection
EMN​_INFORM​_Victims-of-torture.pdf 0.55MB
Inform on Migration and development cooperation
Inform on Coherent Return and Reintegration Assistance
EMN inform on Coherent Return and Reintegration Assistance

W informie przeanalizowano dobre praktyki i wyzwania w zakresie koordynacji między różnymi zainteresowanymi stronami oraz różnymi etapami powrotu i reintegracji obywateli państw trzecich w państwach członkowskich i obserwatorach ESM. Publikacja wyjaśnia, w jaki sposób lepsza koordynacja, wzmocnione ramy instytucjonalne i skuteczne strategie krajowe mogą ułatwić spójne oraz ustrukturyzowane podejście do powrotów i reintegracji w całej Europie.

Materiały

EMN inform on Coherent Return and Reintegration Assistance
EMN​_INFORM​_Coherent-return.pdf 0.26MB
EMN-OECD Inform on Monitoring the integration of third-country nationals
EMN Inform on Monitoring the integration of third-country nationals

Inform ESM i OECD analizuje sposób monitorowana integracji obywateli państw trzecich w UE.

Niniejszy informator przedstawia przegląd polityk i praktyk rządowych mających na celu monitorowanie integracji obywateli państw trzecich; porównuje ustawodawstwa w każdym państwie członkowskim oraz w państwach o statusie obserwatora ESM – w obszarach od edukacji i zatrudnienia po inkluzje społeczną i aktywność obywatelską.

Materiały

EMN Inform on Monitoring the integration of third-country nationals
EMN​_INFORM​_Monitoring-integration​_final​_290724.pdf 0.63MB
Inform on Labour market integration of beneficiaries of temporary protection from Ukraine
EMN Inform on Labour market integration of beneficiaries of temporary protection from Ukraine

Niniejszy inform oferuje analizę trendów w zatrudnieniu, priorytetów polityki i środków mających na celu ułatwienie integracji przesiedleńców z Ukrainy na rynkach pracy krajów przyjmujących.

Masowy napływ osób uciekających przed agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie spowodował znaczną migrację do UE. Dane Eurostatu wskazują, że do listopada 2023 r. ponad 4,27 mln obywateli państw spoza UE, którzy uciekli z Ukrainy w wyniku inwazji rosyjskiej w 2022 r., objętych zostało ochroną tymczasową w UE, w tym 60% tych osób otrzymało ochronę w Polsce, Niemczech i Czechach.

 

Materiały

EMN Inform on Labour market integration of beneficiaries of temporary protection from Ukraine
EMN​_INFORM​_Labour​_market​_integration​_of​_BoTP​_from​_Ukraine.pdf 0.42MB
Inform on Family reunification for beneficiaries of international protection
EMN Inform on Family Reunification for Beneficiaries of International Protection

Nowy inform ESM na temat „Łączenia rodzin beneficjentów ochrony międzynarodowej” analizuje praktyki i ustawodawstwo w zakresie łączenia rodzin, które obowiązuje beneficjentów ochrony międzynarodowej we wszystkich państwach członkowskich ESM oraz państwach o statusie obserwatorów.

W niniejszej publikacji zanalizowano obowiązujące procedury składania wniosków o łączenie rodzin oraz ich dalszy rozwój, biorąc pod uwagę najnowsze orzecznictwo (od 2017 roku) przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (TSUE), a w stosownych przypadkach Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (EKPC).

Materiały

EMN Inform on Family Reunification for Beneficiaries of International Protection
EMN​_INFORM​_Family-reunification​_190424.pdf 0.42MB
Inform on Digitalisation of identity documents and residence permits issued to third-country nationals
EMN Inform "Digitalisation of identity documents and residence permits issued to third-country nationals"

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej – EMN Inform "Digitalisation of identity documents and residence permits issued to third-country nationals".

Opracowanie zawiera dogłębną analizę wyzwań i korzyści wynikających z przyjęcia wyłącznie cyfrowych rozwiązań w procedurach imigracyjnych w 23 państwach członkowskich ESM i 2 państwach o statusie obserwatorów – Gruzji i Ukrainie.

Materiały

EMN Inform on digitalisation of identity documents and residence permits issued to third-country nationals
EMN​_Inform​_on​_digitalisation​_of​_identity​_documents​_and​_residence​_permits​_issued​_to​_third​_country​_nationals​_FINAL.pdf 1.13MB
Inform on Access to autonomous housing in the context of international protection

Zapraszamy do zapoznania się z Informem ESM Access to autonomous housing in the context of international protection.

W publikacji omówiono dynamikę zapewniania samodzielnego zakwaterowania osobom ubiegającym się i objętym ochroną międzynarodową. Niniejszy EMN Inform, ukazując wyzwania stojące przed tymi osobami, zawiera przegląd różnych podejść i strategii stosowanych przez państwa członkowskie ESM i Serbię w celu wspierania ich dostępu do samodzielnego zakwaterowania.

Materiały

EMN Inform on Access to autonomous housing in the context of international protection
EMN​_INFORM​_Autonomous​_Housing.pdf 0.89MB
Inform on Resettlement, Humanitarian Admission and Sponsorship Schemes

Zapraszamy do zapoznania się z Informem Europejskiej Sieci Migracyjnej: Resettlement, Humanitarian Admission and Sponsorship Schemes

Konflikty w różnych regionach świata przyczyniły się do wzrostu ruchów migracyjnych do sąsiadujących krajów. Niniejszy inform zawiera aktualne dane porównawcze dotyczące przesiedleń, przyjmowania ze względów humanitarnych oraz programów sponsorowania. Przedstawia on najnowsze wydarzenia w państwach członkowskich ESM w latach 2016-2022, stanowiąc cenne źródło informacji dla państw planujących uruchomienie nowych programów.

Publikacja dostępna jest w języku angielskim.   

Materiały

EMN Inform on Resettlement, Humanitarian Admission and Sponsorship Schemes
EMN​_INFORM​_Resettlement​_250723​_(003).pdf 0.63MB
Inform on statelessness in the European Union, Norway and Georgia

Pragniemy Państwu przedstawić nowy, uzupełniony Inform Europejskiej Sieci Migracyjnej: EMN Inform Statelessness in the European Union, Norway and Georgia.

Z niniejszej informacji mogą się Państwo dowiedzieć więcej na temat kwestii dotyczących przyznawania statusu bezpaństwowca, zezwoleń na pobyt, dostępu do miejsc pracy i nauki, jak też opieki zdrowotnej oraz opieki społecznej.  

Publikacja dostępna w języku angielskim.

Materiały

EMN Inform Statelessness​_2023
EMN​_Inform​_Statelessness​_2023.pdf 0.42MB
Inform on accompanied children’s right to be heard in international protection procedures

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym Informem Europejskiej Sieci Migracyjnej: EMN Inform Accompanied children’s right to be heard in international protection procedures.

Dzieci migrujące wraz z rodzicami stają w obliczu wyjątkowych wyzwań i słabości. Dlatego tak ważne jest, aby ich prawo do wyrażania opinii było w pełni realizowane w ramach procedur ochrony międzynarodowej. Niniejsza informacja zawiera przegląd tego, w jaki sposób prawo dzieci pozostających pod opieką do bycia wysłuchanymi jest wdrażane w państwach członkowskich ESM i Norwegii, w tym dobre praktyki, wyzwania i wyciągnięte wnioski.

Publikacja dostępna w języku angielskim.

Materiały

EMN INFORM Accompanied children’s right to be heard in international protection procedures
EMN​_INFORM​_Accompanied​_children’s​_right​_to​_be​_heard​_in​_international​_protection​_procedures.pdf 1.42MB
EMN Inform "Prospects for displaced persons in non-EU first reception and transit countries”

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej: EMN Inform „Prospects for displaced persons in non-EU first reception and transit countries”.

Ponad połowa Państw Członkowskich ESM zadeklarowała, że posiada strategie i polityki dążące do poprawy perspektyw osób wysiedlonych w krajach pierwszego przyjęcia i krajach tranzytu nienależacych do UE. Cele tych polityk i strategii są wielorakie, począwszy od promowania godności, samodzielności i praw człowieka w odniesieniu do osób przymusowo wysiedlonych oraz społeczności przyjmujących, po zajęcie się pierwotnymi przyczynami nielegalnej migracji i przymusowych wysiedleń, a także zapobieganie dalszej migracji.

Publikacja dostępna w języku angielskim.

Materiały

EMN Inform „Prospects for displaced persons in non-EU first reception and transit countries”
EMN​_INFORM​_Prospects​_for​_displaced​_persons​_in​_non-EU​_first​_reception​_and​_transit​_countries.pdf 0.35MB
EMN Inform "Organising flexible housing in the context of international protection"

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej EMN Inform “Organising flexible housing in the context of international protection”.

W latach 2017–2021 wiele państw członkowskich i państw o statusie obserwatorów ESM doświadczyło dużych zmian w odniesieniu do liczby osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, co w niektórych z nich doprowadziło do przeciążeń systemów recepcyjnych. EMN Inform ma na celu zebranie informacji, które mogą pomóc decydentom lepiej zorganizować systemy recepcyjne w elastyczny sposób, uwzględniając przewidywane w przyszłości zmiany w napływie wnioskodawców o ochronę międzynarodową.

Publikacja dostępna jest w języku angielskim.

Materiały

EMN Inform Organising flexible housing in the context of international protection
EMN​_INFORM​_flexible​_housing​_190123.pdf 0.24MB
EMN Inform on transition of unaccompanied minors to adulthood

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej: „EMN Inform on transition of unaccompanied minors to adulthood”.

Jakie są środki, struktury i systemy w państwach członkowskich UE i Norwegii mające na celu udzielenie wsparcia małoletnim bez opieki po osiągnięciu pełnoletności? W nowym EMN Inform przeanalizowano przejście (wraz z dorastaniem) – w kontekście prawnym - małoletnich bez opieki poza systemy opieki przewidziane w celu ochrony (wszystkich) dzieci i młodzieży pozbawionych opieki rodzicielskiej w UE i Norwegii.

Publikacja jest dostępna w języku angielskim.

Materiały

EMN Inform on transition of unaccompanied minors to adulthood
EMN​_INFORM​_Transition-minors-adulthood​_221122​_v3.pdf 0.26MB
EMN Inform on access to services for beneficiaries of temporary protection

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej – “EMN Inform on access to services for beneficiaries of temporary protection”.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) na dzień 15 listopada 2022 r. ponad 7,8 mln osób opuściło Ukrainę w poszukiwaniu bezpieczeństwa, przybywając głównie do sąsiedniej Unii Europejskiej (UE) i krajów trzecich. W nowej publikacji ESM przeanalizowano, jak państwa członkowskie zorganizowały dostęp do świadczeń społecznych, edukacji, zatrudnienia i opieki zdrowotnej w kontekście uruchomienia Dyrektywy ws. ochrony czasowej (2001/55/WE).

Publikacja dostępna jest w języku angielskim.

Materiały

EMN Inform on access to services for beneficiaries of temporary protection
EMN​_INFORM​_services.pdf 0.46MB
EMN Inform on arrangements for accommodation and housing for beneficiaries of temporary protection

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej – “EMN Inform on arrangements for accommodation and housing for beneficiaries of temporary protection”.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) na dzień 15 listopada 2022 r. ponad 7,8 mln osób opuściło Ukrainę w poszukiwaniu bezpieczeństwa, przybywając głównie do sąsiedniej Unii Europejskiej (UE) i krajów trzecich. W nowej publikacji ESM przeanalizowano, w jaki sposób państwa członkowskie zareagowały, oferując możliwość zakwaterowania w kontekście uruchomienia Dyrektywy ws. ochrony czasowej (2001/55/WE).

Publikacja dostępna jest w języku angielskim.

Materiały

EMN Inform on arrangements for accommodation and housing for beneficiaries of temporary protection
EMN​_INFORM​_housing.pdf 0.36MB
EMN Inform "Bilateral readmission agreements"
EMN Inform "Secondary movements of beneficiaries of international protection"

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją EMN Inform "Secondary movements of beneficiaries of international protection".

Celem opracowania jest zbadanie, w jaki sposób państwa członkowskie uregulowały przeniesienie odpowiedzialności za osobę korzystającą z ochrony międzynarodowej z pierwszego państwa do drugiego państwa. Przeanalizowano również sytuację, w której beneficjenci ochrony międzynarodowej, już uznanej w pierwszym państwie, składają wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w drugim państwie.

Materiały

EMN Inform on secondary movements of beneficiaries of international protection
EMN​_Secondary-movements​_INFORM​_final​_0.pdf 0.19MB
EMN Inform "Incentives and motives for voluntary departure"

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej: EMN inform on Incentives and motives for voluntary departure.

Analiza przedstawiona w opracowaniu skupia się na kwestiach związanych z dobrowolnymi powrotami z państw członkowskich UE oraz Norwegii - pobudkach i motywach, które wpływają na decyzję o dobrowolnym powrocie obywateli państw trzecich.

Publikacja dostępna jest w języku angielskim.

Materiały

EMN Inform on Incentives and motives for voluntary departure
EMN​_Voluntary-depart​_INFORM.pdf 0.21MB
EMN Inform "The application of the Temporary Protection Directive (Scope and Registration)"

Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej EMN Inform on the application of the Temporary Protection Directive (Scope and Registration).

W EMN Inform przedstawiony został zakres Dyrektywy o ochronie czasowej oraz procedura rejestracji osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Analiza opiera się na informacjach przekazanych przez 26 państw członkowskich UE.

Publikacja dostępna jest w języku angielskim.

Materiały

EMN Inform on the application of the Temporary Protection Directive (Scope and Registration)
EMN​_TPD​_Inform.pdf 0.12MB
EMN Inform "Mapping of mental health policies for third-country national migrants"

Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej EMN inform on mapping of mental health policies for third-country national migrants.

Opracowanie poświęcone jest wyzwaniom, z którymi mierzą się migracji z zakresie dostępu do usług związanych ze zdrowiem psychicznym i w jaki sposób odpowiadają na nie państwa członkowskie UE. EMN Inform przedstawia obowiązuję polityki w tym obszarze, które mają ułatwić migrantom legalnie przebywającym na danym terytorium dostęp do usług związanych ze zdrowiem psychicznym.

Publikacja dostępna jest w języku angielskim.

Materiały

EMN inform on mapping of mental health policies for third-country national migrants
emn​_mental-health​_inform​_final.pdf 0.28MB
EMN Inform "Preventing, detecting and tackling situations where authorisations to reside in the EU for the purpose of study are misused"

Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją Europejskiej Sieci Migracyjnej Preventing, detecting and tackling situations where authorisations to reside in the EU for the purpose of study are misused

EMN Inform poświęcone jest procedurom ustanowionym przez państwa członkowskie w celu zapobiegania i wykrywania nadużyć zezwoleń na pobyt dla obywateli państw trzecich w celu odbywania studiów. Opracowanie jest porównawczym przeglądem podejść, doświadczeń i najlepszych praktykom wprowadzonym w państwach członkowskich w odniesieniu do tych zagadnień.

Publikacja dostępna jest w języku angielskim.

Materiały

EMN Inform on Preventing, detecting and tackling situations where authorisations to reside in the EU for the purpose of study are misused
2022​_EMN​_inform​_preventing​_detecting​_situations​_of​_misuseEN​_.pdf 0.16MB
EMN-OECD Inform "The Use of Digitalisation and Artificial Intelligence in Migration Management"
Responses to long-term irregularly staying migrants: practices and challenges in the EU and Norway
Accurate, timely, interoperable? Data management in the asylum procedure - 2021
Protection of children in migration in member states and Norway - state of play in 2019
Attracting and protecting the rights of seasonal workers in the EU and United Kingdom
Inform #5 - Impact of Covid-19 pandemic on voluntary and forced return procedures and policy responses
Informator nr 4 "Wpływ COVID-19 na przekazy pieniężne w krajach UE I OECD"
Inform #4 – The impact of COVID-19 on remittances in EU and OECD countries
Informator nr 3 "Utrzymanie migracji zarobkowej w istotnych sektorach w czasie pandemii"
Informator nr 2 "Wpływ COVID-19 na studentów zagranicznych w państwach członkowskich UE i OECD"
Inform #2 - Impact of COVID-19 on international students in EU and OECD Member States: EMN and OECD
Informator nr 1 "Reakcje państw członkowskich UE i OECD w zakresie zarządzania dokumentami pobytowymi i bezrobociem wśród migrantów w czasie pandemii COVID-19"
Working Document to support the EMN Inform: EU and OECD Member States responses to managing residence permits and migrant unemployment during the COVID-19 pandemic
Inform # 1 - EU and OECD member states responses to managing residence permits and migrant unemployment during the COVID-19 pandemic
Pathways to citizenship for third-country nationals in the EU
Long-term resident status in the EU
Annual report on migration and asylum 2019
Comparative overview of national protection statuses in the EU and Norway
How do EU member states treat cases of missing unaccopanied minors?
Policies and practices on outreach and information provision for the return of migrants in EU member states and Norway
Policies and practices for the training and support of return counsellors in their role to provide migrants with timely, unbiased and reliable information on return
Statelessness in the EU
Migratory pathways for start-ups and innovative entrepreneurs in the EU
Beneficiaries of international protection travelling to and contacting authorities of their country of origin
Attracting and retaining international students in the EU
Policies and practices on return counselling for migrants in EU member states and Norway
Annual report on migration and asylum 2018
Impact of visa liberalisation on countries of destination
Wpływ liberalizacji wizowej na Polskę
Labour market integration of third-country nationals in EU member states
Social benefits and rights for beneficiaries of international protection
Changing influx of asylum seekers 2014-2016
Approaches to unaccompanied minors following status determination in the EU plus Norway
Safe Countries of Origin
The effectiveness of return in EU Member States
Attracting and retaining foreign startup founders
Challenges and practices for establishing the identity of third country nationals in migration procedures
EMN policy brief on migrants’ movements through the Mediterranean
Retaining third-country national students in the European Union
Illegal employment of third-country nationals in the European Union
Family Reunification of Third-Country Nationals in the EU plus Norway: National Practices
Resettlement and Humanitarian Admission Programmes in Europe – what works?
The Return of Rejected Asylum Seekers: Challenges and Good Practices
Statelessness in the EU 2016
The use of social media in the Fight against Migrant Smuggling
Changes in immigration status and purpose of stay: an overview of EU Member States’ approaches
The Integration of Beneficiaries of International/Humanitarian Protection into the Labour Market: Policies and Good Practices
Inform on migrants’ movements through the Mediterranean
Dissemination of Information on Voluntary Return: how to reach irregular migrants not in contact with the authorities
Overview: Incentives to return to a third country and support provided to migrants for their reintegration
Addressing facilitation of irregular migration by boats departing from North-Africa
Applicable fees for issuance of residence permits to third country nationals
Determining labour shortages and the need for migration labour from third countries in the EU
Maximising the Development Impact of Migration and Mobility in 2011
Responding to Migratory Pressures in 2011
{"register":{"columns":[]}}