Dane udostępniane na wniosek
Materiały centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego udostępniane odpłatnie, zgodnie z art. 40a ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne:
UWAGA:
W przypadku zaznaczenia przez Państwa we wniosku opcji „odbioru osobistego”, w momencie gotowości materiałów, pracownik realizujący wniosek skontaktuje się z Państwem.
Dla ułatwienia kontaktu z Państwem, prosimy o bezwzględne umieszczanie numeru telefonu i adresu mailowego w formularzu C wniosku o udostępnienie materiałów centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Udostępnianie danych na wniosek złożony on-line przez:
Inne sposoby złożenia wniosku o udostępnienie danych - wzory wniosków oraz sposób ich składania
Wniosek można złożyć w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem elektronicznym:
- za pomocą skrzynki podawczej na portalu ePUAP
- drogą elektroniczną na adres e-mail: gugik@gugik.gov.pl
Wniosek można także sporządzić w formie pisemnej, podpisać podpisem odręcznym i wysłać na jeden z adresów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii:
- ul. Jana Olbrachta 94B, 01-102 Warszawa
lub
- ul. Żurawia 6/12, 00-926 Warszawa.
Formularze wniosków o udostępnienie materiałów centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego:
- Wniosek o udostępnienie materiałów centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego C
- Uszczegółowienie wniosku o udostępnienie standardowych opracowań kartograficznych C1
- Uszczegółowienie wniosku o udostępnienie kartograficznych opracowań tematycznych, specjalnych i niestandardowych opracowań topograficznych C2
- Uszczegółowienie wniosku o udostępnienie fotogrametrycznych zdjęć lotniczych C3
- Uszczegółowienie wniosku o udostępnienie zbioru danych bazy K-GESUT C4
- Uszczegółowienie wniosku o udostępnienie innych materiałów C5
Informacje o opłatach oraz sposobach ich wnoszenia.
Udostępnienie danych następuje po wniesieniu należnej opłaty. Stawki opłat oraz sposoby ustalenia opłaty należnej zostały określone w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Kalkulator opłat
Kalkulator umożliwia obliczenie poglądowej wysokości kwoty opłaty należnej za udostępnienie danych geodezyjnych i kartograficznych.
Wysokość opłaty obliczona za pomocą kalkulatora nie może stanowić podstawy do jakikolwiek roszczeń w tym zakresie. Ostateczną wysokość należnej opłaty oraz sposób jej wyliczenia, zgodnie z art. 40e ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, organ udostępniający dane utrwala w Dokumencie Obliczenia Opłaty.
UWAGA:
W przypadku przesyłania danych na adres wskazany we wniosku, opłata należna uwzględnia także koszty związane z przesyłką.
W przypadku składania wniosków o udostępnienie materiałów centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego za pośrednictwem Portalu PZGiK, istnieje możliwość wniesienia opłaty on-line.
Numer rachunku bankowego na który należy dokonywać wpłat za udostępnianie danych z PZGiK:
Główny Urząd Geodezji i Kartografii:
26 1130 1017 0020 0794 6220 0001
Dane udostępniane na wniosek nieodpłatnie – informacje o podmiotach uprawnionych do nieodpłatnego udostępnienia danych oraz wzory wniosków:
Nieodpłatne udostępnianie danych na podstawie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
1. Udostępnianie w postaci elektronicznej zbiorów danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego:
a) w celu edukacyjnym:
- jednostkom organizacyjnym wchodzącym w skład systemu oświaty, o którym mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe,
- uczelniom w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
- podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
b) w celu prowadzenia badań naukowych oraz prac rozwojowych:
- podmiotom, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz innym podmiotom posiadającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącym organizacjami prowadzącymi badania i upowszechniającymi wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.)
- podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
c) w celu realizacji ustawowych zadań w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego - służbom specjalnym w rozumieniu art. 11 ustawy z 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu;
d) w celu realizacji zadań w zakresie obronności państwa – Ministrowi Obrony Narodowej.
UWAGA: w przypadkach opisanych w I.1. uprawnienia wnioskodawcy do nieodpłatnego udostępnienia danych należy odpowiednio zaznaczyć w polu nr 8b formularz C wniosku o udostępnienie danych
2. Udostępnianie w postaci elektronicznej kartograficznych opracowań specjalnych w postaci map tyflologicznych
– w tym celu należy zaznaczyć elektroniczną postać mapy w polu nr formularza C2.
Nieodpłatne udostępnianie danych na podstawie art. 15 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne – podmiotowi publicznemu albo podmiotowi niebędącemu podmiotem publicznym, realizującym zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia przez podmiot publiczny ich realizacji - wzór wniosku.
Wniosek musi być sporządzony zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 września 2005 r. w sprawie sposobu, zakresu i trybu udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym (Dz. U. z 2018 r. poz. 29).