Zawarcie małżeństwa przed konsulem
Gdzie załatwisz sprawę?
W dowolnie wybranym polskim urzędzie konsularnym.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Tak, dokumenty musisz złożyć osobiście - w tym samym urzędzie konsularnym, w którym ma być zawierane małżeństwo. Nie ma możliwości złożenia dokumentów pocztą lub w USC w Polsce.
Jak umówisz się na spotkanie?
Wizytę w celu złożenia zapewnień możesz umówić przez e-konsulat. Wybierz rodzaj wizyty "Sprawy prawne".
W celu rezerwacji terminu ślubu skontaktuj się z:
Konsulatem Generalnym RP w Barcelonie:
adres mailowy: barcelona.konsul@msz.gov.pl
lub numer telefonu: (+34) 93 026 07 00, wew. 2
Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Madrycie:
adres mailowy: madryt.amb.wk@msz.gov.pl
lub numer telefonu: (+34) 914 362 632
Uwaga! Liczba gości uczestniczących w ceremonii ślubu jest organiczona ze względu na warunki lokalowe. Ustal to z danym urzędem, rezerwując termin ślubu lub podczas składania zapewnień.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
Najpóźniej na miesiąc przed datą ślubu (i nie więcej niż 6 miesięcy przed ślubem) należy wnieść opłatę konsularną i osobiście złożyć w konsulacie:
- Pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (dostępne w urzędzie lub do pobrania),
- Do wglądu - ważne polskie dowody osobiste lub paszporty (trzeba je okazać również w dniu ślubu)
- Zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (np. w przypadku zawierania związku małżeńskiego przez kobietę, która ukończyła 16 rok życia, ale nie ukończyła lat 18),
Uwaga! Osoby, które wcześniej pozostawały w związku małżeńskim i rozwiodły się poza Polską, najpierw muszą dokonać rejestracji wyroku rozwodowego wydanego przez sąd zagraniczny,
Pamiętaj! Do ceremonii ślubnej potrzebnych jest dwóch pełnoletnich świadków. Muszą oni okazać w dniu ślubu ważne dokumenty tożsamości. Świadkowie nie muszą być obywatelami polskimi, ale powinni znać język polski albo zapewnić obecność tłumacza podczas ceremonii.
Ile zapłacisz?
Opłata konsularna za przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia małżeństwa przed konsulem, sporządzenie protokołu ze złożenia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński oraz zorganizowanie uroczystości w urzędzie konsularnym, a także ewentualne doręczenie odpisu aktu małżeństwa wynosi łącznie: 500 EUR
Akceptowane formy płatności: karta, gotówka, przelew.
Więcej informacji o pobieraniu opłat w konsulacie na stronie: Opłaty konsularne
Jaki jest termin realizacji?
Omów sprawę możliwego terminu ceremonii telefonicznie, mailowo lub podczas wizyty w konsulacie. Nie jest konieczna rezerwacja terminu z dużym wyprzedzeniem.
Jak odbierzesz dokumenty?
W trakcie ceremonii podpisywany jest protokół o zawarciu związku małżeńskiego przed konsulem. Ten dokument i złożone wcześniej zapewnienia będą następnie wysłane przez konsula do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy, właściwego dla rejestracji małżeństw zawartych za granicą. Po upływie około miesiąca nowożeńcy otrzymają pocztą (na adres, który wskazali w zapewnieniach) odpis polskiego aktu małżeństwa.
Jak możesz się odwołać?
Odmowa przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński następuje w drodze pisemnego zawiadomienia o odmowie dokonania czynności.
Po otrzymaniu zawiadomienia od konsula masz 14 dni od doręczenia zawiadomienia na wystąpienie do sądu właściwego dla urzędu stanu cywilnego właściwego dla miasta stołecznego Warszawy o rozstrzygnięcie, czy wskazane przyczyny odmowy uzasadniają odmowę dokonania czynności.
Najczęściej zadawane pytania
Czy w konsulacie mogę zawrzeć małżeństwo z narzeczonym Hiszpanem?
Nie. W urzędzie konsularnym małżeństwo mogą zawrzeć tylko obywatele polscy. Małżeństwo z cudzoziemcem można zawrzeć w polskim lub hiszpańskim urzędzie stanu cywilnego.
Czy zapewnienie o braku przeszkód małżeńskich można złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego w Polsce, a następnie przedłożyć je w konsulacie w celu przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński przez konsula?
Istnieje możliwość przyjęcia zapewnień przez konsula na potrzeby zawarcia ślubu w Polsce przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Nie można jednak złożyć zapewnień w Polsce na potrzeby ślubu przed konsulem. W związku z czym konieczna jest dwukrotna wizyta w urzędzie konsularnym: pierwsza – związana ze złożeniem zapewnień i przedłożeniem wymaganej dokumentacji (na miesiąc przed datą planowej uroczystości); druga – związana ze złożeniem zapewnień o wstąpieniu w związek małżeński.
Przed kilkoma laty zawieraliśmy małżeństwo w jednym z polskich urzędów konsularnych, czy to oznacza, że teraz możemy rozwieść się w urzędzie konsularnym?
Nie. Małżeństwo może być rozwiązane tylko orzeczeniem sądu. Co do zasady, właściwy miejscowo będzie sąd ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. W przypadku jeżeli rozwód zostanie orzeczony przez sąd hiszpański, to powinien następnie zostać zarejestrowany w polskim urzędzie stanu cywilnego, więcej: Rejestracja wyroku rozwodowego wydanego przez sąd zagraniczny.
Materiały
Zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwaZapewnienie_o_braku_okoliczności_wyłączających_zawarcie_małżeństwa.pdf 1.04MB