Rozporządzenie ws. Interoperacyjnej Europy – jak wpłynie na zintegrowane świadczenie usług i architekturę rozwiązań cyfrowych?
08.01.2024
Komisja Europejska udostępniła nagranie z webinaru, zapowiadającego przyjęcie rozporządzenia w sprawie Interoperacyjnej Europy (ang. Interoperable Europe Act). Rozporządzenie ma wspomóc administrację publiczną szczebla unijnego i państw członkowskich w dostarczaniu obywatelom oraz przedsiębiorstwom interoperacyjnych usług cyfrowych w całej Europie. Rozporządzenie oczekuje na ostateczne przyjęcie - co oznacza, że będzie bezpośrednio obowiązywało we wszystkich państwach.
Dr Raul M. Abril - sylwetka prelegenta
Prezentację na webinar przygotował dr Raul M. Abril, urzędnik ds. projektów z Komisji Europejskiej, współpracujący również z instytutem Public Governance Institute z Katolickiego Uniwersytetu Leuven. Dr Raul M. Abril jest też naczelnym architektem odpowiedzialnym za przygotowanie i aktualizację Europejskiej Referencyjnej Architektury Interoperacyjności (ang. EIRA) oraz rozwiązania eGovERA.
Główne wątki prezentacji
Temat interoperacyjności podnoszony jest przez Komisję Europejską od wielu lat. W prezentacji znajduje się podsumowanie tego, co udało się zrobić dotychczas na poziomie unijnym, aby świadczone usługi były jeszcze bardziej interoperacyjne. Podano ponadto szereg przykładów wyzwań, jakie stoją przed organami UE i państw członkowskich, aby taką interoperacyjność zapewnić.
Identyfikowane problemy w osiągnięciu w pełni interoperacyjnych usług wynikają wg autorów prezentacji z: nieefektywnego zarządzania politykami i regulacjami poszczególnych podmiotów na szczeblu unijnym i krajowym, niedostatecznej liczby wspólnych specyfikacji, standardów oraz niskiego poziomu ponownego wykorzystania komponentów, czy też domyślnego uwzględniania interoperacyjności na wszystkich etapach życia danego rozwiązania. Sposobem na minimalizację tych problemów ma być ustanowienie spójnej struktury zarządzania interoperacyjnością usług europejskich, co będzie miało miejsce w rozporządzeniu ws. Interoperacyjnej Europy (IEA), a także w towarzyszących mu, innych rozwiązaniach legislacyjnych.
Prowadzący przybliża słuchaczom całą strukturę IEA i nowe mechanizmy zarządzania interoperacyjnością. Ponadto przedstawia proponowany wzór oceny interoperacyjności, która w wybranych przypadkach będzie obligatoryjna. Wpłynie to istotnie na obowiązki i procedury działania państw członkowskich UE, w tym na wszystkie organy sektora publicznego.
Aktualne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania unijną interoperacyjnością
EIRA pełni rolę głównej, podstawowej specyfikacji, która powinna być wykorzystywana jako domyślne rozwiązanie przy tworzeniu architektury europejskich usług publicznych. Na stronach Joinup dostępna jest już szósta wersja dokumentacji, która cały czas ewoluuje, żeby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania użytkowników.
Prowadzący zaprezentował również rozwiązanie „Interoperability Test Bed” (środowisko testowe interoperacyjności). Jest to usługa oferowana przez Dyrekcję Generalną ds. Usług Cyfrowych (dawniej: ds. informatyki - DIGIT) działającą przy Komisji Europejskiej. Usługa ma na celu zapewnienie środowiska do testowania zgodności projektowanych systemów informatycznych. Proponowane przez Komisję rozwiązanie samo w sobie jest rodzajem oprogramowania, które można pobrać i zainstalować lokalnie, na własnym komputerze, jak również ponownie wykorzystać w ramach narzędzia online udostępnianego przez Komisję. „Interoperability Test Bed” oferuje intuicyjny interfejs użytkownika, który pozwala administratorom na swobodne ustawianie własnych konfiguracji na potrzeby testów, a użytkownikom na łączenie się i przeprowadzanie tych testów.
Nagranie z wystąpienia
Całe wystąpienie w języku angielskim „Projekt rozporządzenia w sprawie Interoperacyjnej Europy” dostępne jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=tdbIdpozljI
Ostatnie zmiany w projekcie IEA zostały zaproponowane w listopadzie 2023 r., po przedstawieniu niniejszej prezentacji.