Kursy dotyczące interoperacyjności – edycja wakacyjna
Akademia Unii Europejskiej (Akademia UE) zaprasza do wzięcia udziału w kursach z zakresu interoperacyjności. Bezpłatny dostęp do materiałów szkoleniowych wymaga rejestracji na stronie Akademii EU.
Czym jest Akademia UE?
Akademia Unii Europejskiej jest częścią oficjalnej strony Unii Europejskiej. Można na niej znaleźć wiedzę z pierwszej ręki, udostępnianą przez różne instytucje unijne. Celem akademii jest ułatwienie zrozumienia i wdrażania unijnych polityk w różnych obszarach tematycznych. Model nauczania zakłada wykorzystanie nowoczesnych metod, polegających na zapewnianiu studentom środowiska angażującego ich w proces nauczania. Pozwala to na uzyskanie dostępu do wiedzy oraz przyswojenie jej w pełni.
Kursy dostępne w Akademii UE
Na Platformie znajdują się kursy z różnych obszarów tematycznych. Dla osób zainteresowanych tematyką Architektury Informacyjnej Państwa oraz interoperacyjnością usług publicznych cenne mogą być kursy wymienione poniżej. Kursy są dostępne w języku angielskim. W opisie wybranego szkolenia znajdują się również informacje dotyczące przewidywanego czasu jego trwania.
Kurs “European Interoperability Framework (EIF) Online Training”
Celem kursu jest zwiększanie świadomości znaczenia interoperacyjności w świadczeniu elektronicznych usług publicznych. W tym celu Komisja Europejska pragnie zapoznać uczestników kursu z Europejskimi Ramami Interoperacyjności (EIF).
Adres kursu: https://academy.europa.eu/courses/european-interoperability-framework-eif-online-training
Kurs „EIF & EIRA tutorial”
Kurs został poświęcony Europejskim Ramom Interoperacyjności (EIF) i Europejskiej Referencyjnej Architekturze Interoperacyjności (EIRA). W kursie przedstawione zostało również narzędzie CarTool. Kurs jest adresowany w szczególności do architektów korporacyjnych, architektów rozwiązań, inżynierów wymagań, analityków biznesowych, administratorów cyfrowych usług publicznych oraz menedżerów IT.
Adres kursu: https://academy.europa.eu/courses/eif-eira-tutorial
Kurs „Access to Base Registries”
Całodzienny kurs dotyczący rejestrów podstawowych, zwanych również rejestrami bazowymi. Głównym jego celem jest przedstawienie informacji na temat działań w ramach programu ISA² 2016.28 „Dostęp do rejestrów podstawowych” (ABR).
W ramach działania ABR tworzone są połączenia między rejestrami, co ułatwia dostęp do informacji gromadzonych w różnych typach rejestrów podstawowych państw członkowskich UE. Celem udostępniania danych z rejestrów jest umożliwianie świadczenia transgranicznych i międzysektorowych usług publicznych.
Adres kursu: https://academy.europa.eu/courses/access-to-base-registries
Kursy „Data Catalog Vocabulary (DCAT)”
DCAT jest słownikiem RDF zaprojektowanym w celu zwiększenia stopnia interoperacyjności między katalogami danych publikowanymi w Internecie. (Więcej o DCAT: https://www.w3.org/TR/vocab-dcat-2/)
Kursy dotyczące DCAT przedstawiają, czym są metadane i jaki jest ich związek z DCAT. Podczas szkolenia prezentowana jest historia i cele DCAT oraz DCAT-AP, a także podstawowy model DCAT.
Kurs „DCAT and DCAT-AP training: General introduction”: https://academy.europa.eu/courses/dcat-and-dcat-ap-training-general-introduction
Kurs „DCAT and DCAT-AP training: Basic user”: https://academy.europa.eu/courses/dcat-and-dcat-ap-training-basic-user
Kurs „DCAT and DCAT-AP training: Advanced user”: https://academy.europa.eu/courses/dcat-and-dcat-ap-training-advanced-user
Kurs „Introduction to SOLID”
SOLID to ekosystem sieciowy, który oddziela dane od aplikacji. Rozwiązanie takie zapewnia obywatelom „kapsułę” z danymi osobowymi, w której mogą przechowywać własne dane niezależnie od używanych aplikacji. Oferuje skoncentrowane na obywatelu podejście do danych osobowych, zapewniając większą kontrolę nad sposobem wykorzystywania tych danych przez różne aplikacje.
Kurs umożliwia uczestnikom zrozumienie pochodzenia i kontekst SOLID. Zostały w nim przedstawione szczegóły techniczne dotyczące możliwości SOLID i integracji z aplikacjami innych firm. Omówione zostało także otoczenie prawne. Kurs pozwala na zrozumienie podstawowych zasad SOLID i sposobów wykorzystania go w praktyce.
Adres kursu: https://academy.europa.eu/courses/introduction-to-solid
Kursy „Interoperability Maturity Assessment of a Public Service”
Kursy poświęconych są tematyce oceny dojrzałości interoperacyjności usług publicznych (Interoperability Maturity Assessment of a Public Service, IMAPS).
W ramach IMAPS dokonywany jest przegląd usługi, który pomaga właścicielom usług publicznych ocenić wszystkie aspekty interoperacyjności w kontekście Europejskich Ram Interoperacyjności (European Interoperability Framework, EIF).
Kurs umożliwia zrozumienie, czym jest rozwiązanie IMAPS i jak może wspierać administracje publiczne w zwiększaniu interoperacyjności elektronicznych usług publicznych.
Kurs składa się z dwóch modułów. Pierwszy moduł rozpoczyna prezentacją IMAPS w kontekście Europejskich Ram Interoperacyjności. Biorący udział w kursie poznają koncepcję IMAPS i różne przypadki użycia. Wyjaśnione zostaną kryteria wyboru cyfrowej usługi publicznej do oceny IMAPS, a także różne rodzaje cyfrowych usług publicznych, które można oceniać za pomocą IMAPS. Na koniec podczas kursu przedstawione są historie sukcesu IMAPS. Odpowiadają one na pytanie „W jaki sposób IMAPS może pomóc administracji publicznej?”.
Ukończenie kursu pozwala na zdobycie podstawowej wiedzy umożliwiającej rozpoczęcie własnej oceny cyfrowej usługi publicznej. Druga część kursu poświęcona jest już wprost zagadnieniom praktycznym, takim jak przedstawienie konkretnych przypadków cyfrowych usług publicznych (np. deklaracjom podatkowym wypełnianym online).
Kurs „Introduction to IMAPS”: https://academy.europa.eu/courses/introduction-to-imaps
Kurs „IMAPS in practice”: https://academy.europa.eu/courses/imaps-in-practice
Kurs „PM C1 - PM² Essentials, Project Management Methodology”
Ten kurs zawiera podsumowanie metodyki PM2 opracowanej przez Komisję Europejską. Metodyka ta powstała, aby umożliwić dostarczanie rozwiązań i korzyści dla organizacji poprzez efektywne zarządzanie projektami. Celem kursu jest zapewnienie kursantom ogólnego zrozumienia ról i obowiązków w zarządzaniu projektami.
Adres kursu: https://academy.europa.eu/courses/pm-c1-pm-essentials-project-management-methodology
Kurs „Data Visualisation”
Kurs poświęcony jest różnym metodom wizualizacji danych. Kierowany jest do szerokiego grona odbiorców.
Adres kursu: https://academy.europa.eu/courses/data-visualisation
Warto być na bieżąco!
W przyszłości oferta kursów online zostanie rozbudowana. Już we wrześniu 2021 r. na stronie internetowej Akademii Unii Europejskiej pojawi się sześć nowych kursów online. Chcąc śledzić na bieżąco ofertę szkoleniową z zakresu interoperacyjności, można wyszukiwać kursy pod hasłem „interoperability” - https://academy.europa.eu/courses/?tag=interoperability.
Poza bogatą ofertą kursów, na stronie publikowane są również zaproszenia do wzięcia udziału w wydarzeniach online i profesjonalnych szkoleniach w formule „na żywo”.
Organizatorzy zapraszają do śledzenia strony internetowej Academy Europa (https://academy.europa.eu/?lang=pl), a także dedykowanego tej inicjatywie hasztagu #euAcademy na Twitterze - https://twitter.com/search?q=%23euacademy.