W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Działania szkoleniowe i promocyjne

Wdrażanie Architektury Informacyjnej Państwa (AIP) w administracji publicznej jest rozłożonym w czasie, powtarzalnym procesem. Działania takie wymagają nie tylko wyrównywania kompetencji i wiedzy administracyjnej oraz technicznej. Konieczne jest również wdrażanie skutecznych mechanizmów współpracy międzyresortowej i likwidacji silosowości w działaniach instytucji administracji.

Istotnym elementem metodyki wdrażania oraz późniejszego utrzymania i rozwoju AIP są działania komunikacyjne – tj. pokazujące dobre przykłady, praktyki, konkretne korzyści - oraz działania szkoleniowe.

Prowadzone prace rozwojowe, w tym dotyczące Modelu Architektury Informacyjnej Państwa oraz zawartości Repozytorium Architektury Informacyjnej Państwa, osiągnęły zaawansowany poziom. Stało się tak dzięki pracy zespołów Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK Państwowy Instytut Badawczy aktywności Rady Architektury KRMC, a także bieżącej współpracy międzyresortowej. Z tego względu możliwe i konieczne stało się podjęcie działań o charakterze komunikacyjnym i szkoleniowym tak, aby dorobkiem i doświadczeniami prac architektonicznych podzielić się z szerokim kręgiem podmiotów administracji publicznej. 

Działania edukacyjne

W szkoleniach z zakresu Architektury Informacyjnej Państwa zakładany jest udział ok. 1000 uczestników. Szkolenia kierowane będą do kadry zarządzającej, ekspertów biznesowych i architektów rozwiązań z instytucji państwowych. Ich tematyka dotyczyć będzie współpracy i współdziałania administracji w obszarze utrzymania Modelu AIP, rozwoju wizji AIP i wdrożenia AIP w administracji. 

Program szkoleń obejmuje zagadnienia teoretyczne dotyczące Architektury Informacyjnej Państwa takie, jak: definicje, cele AIP, procesy zarządzania AIP, budowa i wdrożenie mechanizmu zarządczego AIP w administracji. Szkolenia poświęcone będą również korzyściom, jakie zarządzanie zgodne z AIP przynosi państwu oraz pożytkom płynącym z udziału w budowie AIP dla poszczególnych jednostek administracji publicznej.

W ramach szkoleń zaplanowane są również zajęcia o charakterze technicznym: prezentacje i ćwiczenia dotyczące praktycznych aspektów zarządzania i utrzymania AIP, standardów technicznych i zakresu ich stosowania, prezentacje repozytorium, narzędzi i wykorzystywanych notacji.

Istotną częścią szkoleń jest warsztat podsumowujący, którego celem będzie praktyczne sprawdzenie poziomu zdobytej wiedzy poprzez realizację ćwiczenia polegającego na przygotowaniu reprezentowanej przez uczestników jednostki organizacyjnej do wdrożenia podejścia architektonicznego i docelowego, systemowego włączenia tej jednostki w AIP. W warsztacie, realizowanym w trybie pracy zespołowej, powinny wziąć udział zespoły złożone z przedstawicieli kadry zarządzającej, ekspertów biznesowych i architektów rozwiązań z każdej instytucji. Uczestnicy - na podstawie zdobytej wiedzy - będą opracowywać wstępny model zarządzania AIP we własnym środowisku, zgodny z zasadami wdrożenia przekazanymi w ramach szkolenia. Ćwiczenie będzie obejmować następujące elementy:

  • propozycję struktury organizacyjnej (określenie ról i zadań),
  • propozycję inwentaryzacja stanu, wizji stanu docelowego oraz narzędzi dojścia,
  • propozycję podstawowych procesów utrzymania architektury informacyjnej w organizacji ,
  • procedurę zarządzania zmianą.

O rozpoczęciu rejestracji będziemy Państwa informować na stronie portalu i w mediach społecznościowych.

{"register":{"columns":[]}}