W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Centralnym Porcie Komunikacyjnym na Komisji Infrastruktury

04.07.2018

Przedstawienie „Informacji Ministra Infrastruktury na temat stopnia zaawansowania prac przygotowawczych i planów finansowych zabezpieczających realizację inwestycji w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego” było tematem posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, które odbyło się 4 lipca 2018 r.

Stronę rządową reprezentowali: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej Mikołaj Wild, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Mariusz Szpikowski, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel, prezes Polskich Linii Lotniczych „LOT” Rafał Milczarski oraz przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i członkowie Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. CPK.

W trakcie posiedzenia wiceminister Wild zaprezentował aktualny stopień zaawansowania prac przygotowawczych CPK, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju sieci kolejowej, związanej z jego realizacją.

Jak poinformował Mikołaj Wild, na mocy Ustawy o CPK do końca lipca 2018 r. zostanie powołana spółka celowa do realizacji i koordynacji programu inwestycyjnego. W kompetencji spółki będzie m.in.: pozyskanie terenu inwestycji i gospodarowanie pozyskanymi nieruchomościami oraz prowadzenie prac przygotowawczych. Na III kwartał 2018 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na studium wykonalności, a na przełomie 2018 i 2019 r. koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.

Ponadto w toku dotychczasowych prac zostały uzgodnione z PKP PLK SA inwestycje kolejowe, których łączna wartość szacowana jest na ok. 40 mld zł. Znajdą się one w programie wieloletnim CPK i będą przeznaczone do realizacji w latach 2021-2027 przy wsparciu ze środków unijnych. Centralny Port Komunikacyjny oraz inwestycje towarzyszące zostały wpisane na początku czerwca 2018 r. do projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego instrument „Łącząc Europę”.

W trakcie dyskusji o perspektywach rozwoju ruchu lotniczego na Mazowszu w kontekście budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego prezes PPL Mariusz Szpikowski zaprezentował informacje dotyczące obecnej sytuacji w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina, prognoz wzrostu ruchu lotniczego i w związku z tym planowanych inwestycji oraz kwestii uruchomienia portu komplementarnego na terenie obecnego lotniska Radom-Sadków.

Materiały

Prezentacja MI - CPK Port Solidarność
20180704​_CPK​_PortSolidarność​_KomisjaINF​_FINAL.pdf 3.88MB
Prezentacja PPL - Sytuacja Lotniska Chopina w Warszawie
20180704​_Infomacja​_PPL​_ChopinAirport​_Radom-Modlin.pdf 2.82MB
{"register":{"columns":[]}}