Podsumowanie współpracy polsko - niemieckiej w latach 2020 - 2021
Na podstawie art. 353 ust. 1 i art. 353 ust. 2 pkt. 3 ustawy - Prawo wodne Minister właściwy ds. gospodarki wodnej jest naczelnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach współpracy międzynarodowej na wodach granicznych i wykonuje zadania w tym zakresie, wynikające z umów międzynarodowych, których Polska jest stroną. Współpraca dwustronna w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych z poszczególnymi państwami sąsiedzkimi odbywa się na podstawie umów zawartych pomiędzy rządami państw. W 2020 r. posiedzenia komisji dwustronnych nie odbyły się z uwagi na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. W 2021 r. odbyły się posiedzenia czterech z pięciu komisji dwustronnych ds. wód granicznych, tj.: komisji polsko – niemieckiej, komisji polsko – ukraińskiej, komisji polsko – słowackiej oraz komisji polsko – litewskiej. Posiedzenie komisji polsko – czeskiej nie odbyło się.
28 posiedzenie Polsko – Niemieckiej Komisji ds. wód Granicznych odbyło się w dniach 23-24 listopada 2021 r. w Warszawie. Podczas spotkania podsumowano polsko – niemiecką współpracę na wodach granicznych za lata 2019 – 2020. Przyjęto sprawozdania z wykonania planów pracy w ramach grup roboczych Komisji oraz przyjęto plany pracy na rok 2021 (wstecznie) oraz rok 2022.
W ramach prac grupy W1 ds. hydrologii i hydrogeologii strony opracowały i uzgodniły wspólną ocenę hydrologiczną Nysy Łużyckiej i Odry granicznej dla roku hydrologicznego 2019 i 2020.
W 2020 r. strony dwukrotnie przeprowadziły pomiary wód podziemnych (w kwietniu i we wrześniu)
w zakresie skutków eksploatacji kopalń odkrywkowych węgla brunatnego. Pomiary przeprowadzone zostały niezależnie po każdej ze stron, a strony wymieniły się wynikami. Prace są kontynuowane. Komisja zaleca budowę trzech nowych punktów pomiaru wód podziemnych po stronie polskiej, w rejonie ściany uszczelniającej odkrywki Nochten/Reichwalde. Budowa zostanie sfinansowana przez użytkownika kopalni odkrywkowej.
Grupa W1 stwierdziła potrzebę aktualizacji bilansu wodnego Nysy Łużyckiej z 2001 r. To zadanie będzie wymagało aktualizacji bazy danych hydrometeorologicznych, bazy danych użytkowników wód a także projekcji zmian klimatu oraz informacji dotyczących zarządzania wodami przy stanach niskich. W tym celu powinna zostać powołana grupa ekspertów składająca się z przedstawicieli grup W1 i W5.
W odniesieniu do kwestii zaopatrzenia w wodę Świnoujścia, w ramach grupy W1 kontynuowano prace nad zabezpieczeniem kontroli poboru wód gruntowych w ujęciach wody we wschodniej części wyspy Uznam. Odnotowano, że w lutym 2019 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu uzyskał nowe pozwolenie wodnoprawne dla ujęcia wody „Granica”, przy czym poinformowano, że poziom maksymalnego, zatwierdzonego poboru wody jest zgodny z wynikami polsko - niemieckiej ekspertyzy z 2005/2006 r., opracowanej w ramach projektu: Transgraniczne gospodarowanie wodami podziemnymi w celu zapewnienia zaopatrzenia w wodę pitną w polsko-niemieckim obszarze zaopatrzenia Uznam-Ost/Świnoujście. Strona niemiecka wyraziła obawy, że korzystanie z ujęć wody pitnej po obu stronach granicy może stanowić zagrożenie dla ważnych obszarów chronionych i biotopów zależnych od zaopatrzenia w wodę. W związku z powyższym, w odniesieniu do nowych warunków ramowych zaproponowano aktualizację modelu hydrogeologicznego z lat 2005/2006. Realizację przedsięwzięcia powierzono polsko – niemieckiej grupie ekspertów, której zadaniem jest opracowanie ram nowego projektu. Prace koncepcyjne rozpoczęto w 2021 r. Główne koszty związane z realizacją zadania zobowiązała się ponieść strona niemiecka, jako zgłaszająca konieczność aktualizacji modelu hydrogeologicznego.
W ramach prac Grupy W2 ds. monitoringu wód granicznych opublikowane zostały raporty o jakości polsko-niemieckich wód granicznych za rok 2018 oraz 2019.
Stwierdzono dalsze przekraczanie niektórych środowiskowych norm jakości. W celu ich wyjaśnienia Grupa W2 przeprowadziła stopniową analizę problematycznych substancji, dostosowaną do terminów osiągnięcia celów środowiskowych. Głównymi substancjami badanymi w 2019 r. były rtęć i tributylocyna. W 2020 r. rozpoczęto analizę dwustronnych wyników pomiarów dla tych substancji. Komisja zaproponowała kontynuowanie wspólnych prac i prosi dalej być o tym informowana.
Grupa W4 ds. utrzymania wód granicznych poinformowała o dalszych postępach w realizacji inwestycji przeciwpowodziowych w obszarze przygranicznym oraz o dalszych postępach w przygotowaniu ramowego planu utrzymania Nysy Łużyckiej. Po stronie niemieckiej opracowanie planu pilotażowego dla brandenburskiego odcinka granicznego nastąpi w 2022 r. W ramach tego opracowania zostanie ujęty również plan utrzymania Nysy Łużyckiej dla odcinka od km 40+500 do km 74+334, przekazany przez stronę polską.
W ramach prac Grupy W5 ds. planowania wód granicznych, strona niemiecka poinformowała o planach wygaszania kopalni odkrywkowej Jänschwalde. Wygaśnięcie kopalni nastąpi prawdopodobnie
w 2023 r. i od tego momentu będzie prowadzona rekultywacja wykorzystanych terenów. Obecnie opracowywane są plany dotyczące zalewania trzech powstałych zagłębień (przyszłych jezior) wodą
z Nysy Łużyckiej za pośrednictwem dwóch przepompowni. Plany przewidują możliwość pobrania z Nysy Łużyckiej średnio od 0,6 m³/s do maksymalnie 2,0 m³/s wody przez każdą przepompownię. Przypuszczalnie zalewanie rozpocznie się w 2029 roku i szacuje się, że potrwa 13 lat.
W ramach spraw różnych Komisja corocznie informowana jest przez Strony o aktualnych przedsięwzięciach w obszarze przygranicznym. Przedsięwzięcia te mają na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, zachowanie warunków żeglugowych, umożliwienie migracji ryb, dotyczą eksploatacji jazów i innych urządzeń wodnych lub inwestycji w różnego rodzaju infrastrukturę o charakterze transgranicznym. Strony informują także Komisję o przedsięwzięciach, dla których wymagana jest ocena oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym. Aktualnie trwają procedury transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko dla dwóch przedsięwzięć po stronie niemieckiej:
- ochrona przeciwpowodziowa w gminie Krauschwitz, dzielnica Klein Priebus;
- ochrona przeciwpowodziowa Rothenburg/Oberlausitz, dzielnica Lodenau.
Ponadto Komisja została poinformowana w zakresie planów i działań na Odrze Granicznej w związku
z podpisaniem polsko-niemieckiej umowy o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim.
W ramach współpracy ze Stałą Polsko-Niemiecką Komisją Graniczną ustalono, że lista działań utrzymaniowych, przewidzianych do wykonania w nadchodzącym roku przekazywana będzie do uzgodnienia Komisji Granicznej każdego roku.
Komisja przyjęła do wiadomości sprawozdania stron o postępach w powyższych sprawach. Wpływ na wydłużenie czasu realizacji niektórych przedsięwzięć miały obostrzenia wywołane pandemią COVID-19. Nie zanotowano konieczności omówienia żadnych zagadnień wynikających bezpośrednio z Umowy. Komisja oczekuje, że będzie informowana o dalszych krokach w powyższych sprawach na następnym posiedzeniu.
Przewodniczący Komisji uzgodnili, że dwudzieste dziewiąte posiedzenie Polsko- Niemieckiej Komisji do spraw Wód Granicznych odbędzie się w Kraju Związkowym Saksonia (Republika Federalnej Niemiec), w dniach 13-14 września 2022 r.
Materiały
Protokół z 28 posiedzenia PNKWGProtokół_z_28_posiedzenia_PNKWG.pdf 1.42MB Załączniki do protokołu z 28 posiedzenia PNKWG
Załączniki_do_protokołu_z_28_posiedzenia_PNKWG.pdf 7.60MB Raport o jakości polsko-niemieckich wód granicznych - 2018
2018_Raport_o_jakosci_polsko-niemieckich_wod_granicznych_PL.pdf 1.46MB Załacznik 1. do Raportu o jakosci polsko-niemieckich wód granicznych w 2018 r.
2018_Annex_1_River_waters_2016-2018.pdf 0.07MB Załącznik 2. do Raportu o jakości polsko-niemieckich wód granicznych w 2018 r.
2018_Annex_2_River_waters_from_1992_to_2018.pdf 7.12MB Załacznik 4 do rozdziału 3.2.2 Raportu o jakosci polsko-niemieckich wód granicznych w 2018 r.
2018_Annex_4_Pomeranian_Bay.pdf 6.60MB Raport o jakości polsko-niemieckich wód granicznych - 2019
2019_Raport_o_jakosci_polsko-niemieckich_wod_granicznych_PL.pdf 1.22MB Załacznik 1 do Raportu o jakosci polsko-niemieckich wód granicznych w 2019 r.
2019_Annex_1_River_waters_2017-2019.pdf 0.07MB Załącznik 2 do Raportu o jakości polsko-niemieckich wód granicznych w 2019 r.
2019_Annex_2_River_waters_from_1992_to_2019.pdf 7.77MB Załącznik 3 do rozdziału 3.2.1 Raportu o jakości polsko-niemieckich wód granicznych w 2019 r.
2019_Annex_3_Szczecin_lagoon.pdf 8.54MB Załącznik 4 do rozdziału 3.2.2 Raportu o jakości polsko-niemieckich wód granicznych w 2019 r.
2019_Annex_4_Pomeranian_Bay.pdf 5.96MB