Podsumowanie współpracy w latach 2020-2021
XX i XXI posiedzenie Polsko-Słowackiej Komisji ds. Wód Granicznych odbyło się w zastępczym terminie w dniu 25 listopada 2021 roku, online za pośrednictwem platformy MS TEAMS. Podczas XX posiedzenia Komisja podsumowała stan współpracy polsko-słowackiej na wodach granicznych za 2019 rok, a podczas XXI posiedzenia za rok 2020.
Grupa R (współpraca w dziedzinie przedsięwzięć przeciwpowodziowych, regulacji i utrzymania cieków granicznych oraz melioracji terenów przygranicznych) przedstawiła tematy związane ze współpracą w dziedzinie administracji granicy państwowej na wodach granicznych oraz z realizacją robót na wodach granicznych przez administratorów wód obu państw. Grupa R poinformowała, że strona polska wykonała w 2019 roku roboty o wartości 38,1 tys. EUR, a strona słowacka wykonała roboty o wartości 15,4 tys. EUR. W 2020 roku strona polska wykonała roboty o wartości 19,2 tys. EUR, a strona słowacka nie realizowała żadnych robót na wodach granicznych.
Grupa R poinformowała również o inwestycjach planowanych do realizacji i realizowanych przez innych inwestorów, które omawiane były w ramach pracy Grupy, z których najważniejsze to:
- Kładka pieszo – rowerowa Żegiestów – Sulín
- Budowa drogowego mostu granicznego przez potok Jeleśnia (Jelešňa) między miejscowościami Chyżne i Trstená na polsko – słowackiej granicy państwowej, przy znaku granicznym III/27/1
- Budowa I etapu Zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych w województwie małopolskim EuroVelo 11 – pododcinek IIa od Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna do Miasta Nowy Sącz
- Obiekt budowlany 04 Kanalizacja opadowa dla indywidualnej zabudowy mieszkalnej Majere ze zrzutem wód ze spływu powierzchniowego do granicznego cieku wodnego Dunajec w km 10,950 (pomiędzy znakami II/107/5 – II/107/7)
- Zwiększenie efektywności oczyszczalni ścieków BCTS 4 – centrum informacyjne z częścią socjalną – przystań końcowa dla łodzi – Leśnica
- Odwodnienie terenu w miejscowości Czerwony Klasztor przy znaku granicznym II/106a
- Przebudowa i modernizacja budynków Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej przy przejściu granicznym Chyżne-Trstená
- Korzystanie z wód rzeki Poprad w celu realizacji spływu łodziami pomiędzy stacją początkową w miejscowości Leluchów (Orlov) a stacja końcową w miejscowości Muszyna, obejmujące graniczny odcinek rzeki Poprad pomiędzy znakami granicznymi II/2a,b a II/8a,b,c
- Przebudowa mostu na potoku Białka (Biela voda) pomiędzy znakami granicznymi II/196/8 a II/197 w miejscowości Łysa Polana (Tatranská Javorina)
Grupa R poinformowała o dokonanych w roku 2019 przeglądach obiektów gospodarki wodnej oraz granicznych cieków wodnych Latonka i bezimienny potok przy polsko-słowacko-czeskim trójstyku.
Przedstawiciele Komisji Granicznej poinformowali, że w 2019 i w 2020 roku nie wykonano żadnego wspólnego przeglądu granicznych cieków wodnych na polsko-słowackiej granicy państwowej.
Ponadto Komisja uznała, że będzie optować za zachowaniem ruchomego przebiegu granicy na polsko-słowackich granicznych ciekach wodnych w kontekście projektu Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o wspólnej granicy państwowej.
Grupa HyP (współpraca w dziedzinie hydrologii i osłony przeciwpowodziowej na wodach granicznych) poinformowała Komisję, że w ramach współpracy codziennie wymieniano informacje hydrologiczne i meteorologiczne, wzajemnie kontrolowano przekazywane dane hydrologiczne i meteorologiczne, przekazywano właściwym organom uzgodnione wartości przepływów w przekrojach rzek granicznych. Grupa wykonała w 2019 i w 2020 roku pomiary przepływu rzek: Czarna Orawa (profil Jałonka) – 5 pomiarów, Piekielnik (profil Jabłonka) – 5 pomiarów, Dunajec (profil Sromowce Wyżne) – 5 pomiarów, Poprad (profil Muszyna) – 5 pomiarów, Białka (profil Łysa Polana) – 4 pomiary, w każdym roku.
Grupa OPZ (współpraca w dziedzinie ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem) przedstawiła Komisji Jednolite stanowisko Grupy OPZ w sprawie różnic w krajowych metodykach obliczania biogenów w zlewniach. Komisja poleciła Grupie OPZ przygotowanie informacji o zidentyfikowaniu przeszkód nie pozwalających na przyjęcie wspólnej metodyki bilansowania biogenów w zlewniach. Ponadto Grupa zrealizowała wspólny polsko-słowacki monitoring wód granicznych w następujących punktach monitoringowych: Czarna Orawa - Jablonka (km 3,2) / Jabłonka (km 3,2), Dunajec - Červený Kláštor (km 8,8) / Czerwony Klasztor (km 163,8), Poprad - Leluchov (km 38,4)/ Leluchów (km 62,6), Poprad - Piwniczna (km 0,0)/ Piwniczna (km 23,9). Grupa OPZ nie odnotowała żadnych poważnych awarii na wodach granicznych w 2019 i w 2020 roku.
Grupa WFD (współpraca w zakresie planowania w gospodarce wodnej na wodach granicznych) poinformowała Komisję, że w lutym 2019 r. opublikowane zostało sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady z wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej (ocena drugich planów gospodarowania wodami w dorzeczu) i Dyrektywy Powodziowej (ocena pierwszych planów zarządzania ryzykiem powodziowym) oraz załącznik z zaleceniami dla wszystkich państw członkowskich. W 2019 i w 2020 roku obie strony wykonywały zadania niezbędne do aktualizacji dokumentów planistycznych tj. planów gospodarowania wodami i planów zarządzania ryzykiem powodziowym.
Materiały
Protokół z XX posiedzenia Polsko-Słowackiej Komisji ds. Wód GranicznychProtokół_z_XX_posiedzenia_PL-SK_Komisji_ds_Wód_Granicznych.pdf 1.08MB Załączniki do protokołu z XX posiedzenia Polsko-Słowackiej Komisji ds. Wód Granicznych
Załączniki_do_protokołu_z_XX_posiedzenia_PL-SK_Komisji.pdf 5.41MB Protokół z XXI posiedzenia Polsko-Słowackiej Komisji ds. Wód Granicznych
Protokół_z_XXI_posiedzenia_PL-SK_Komisji_ds_Wód_Granicznych.pdf 1.11MB Załączniki do protokołu z XXI posiedzenia Polsko-Słowackiej Komisji ds. Wód Granicznych
Załączniki_do_protokołu_z_XXI_posiedzenia_PL-SK_Komisji.pdf 4.23MB