W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca polsko-słowacka

Polsko – Słowacka Komisja ds. Wód Granicznych

Podstawa prawna i nadrzędny cel współpracy

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o gospodarce wodnej na wodach granicznych, podpisana została w Warszawie, w dniu 14 maja 1997 r. Strony uznały, że wykorzystanie oraz ochrona przed zanieczyszczeniem wód granicznych, stanowią ważne i pilne zadanie, które może zostać zrealizowane poprzez  ścisłą współpracę w zakresie gospodarki wodnej.

Zasięg terytorialny współpracy

W rozumieniu Umowy polsko – słowackiej wody graniczne stanowią odcinki rzek i innych cieków wodnych oraz kanałów, którymi przebiega granica państwowa, a także wody powierzchniowe i podziemne przecięte granicą państwową. Długość granicy państwowej na odcinkach wodnych Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką wynosi 104,98 km. Przebiega na rzekach: Poprad – 31,5 km,  Jeleśnia – 15,26 km, Dunajec – 15,02 km, Białka – 13,47 km, Smereczek – 5,15 km, Krywań Graniczny – 3,62 km, Krywań Bliższy – 2,46 km, Starowiński Potok – 2,37 km, Jaworzynka – 2,09 km, Kurczyński Potok – 2,07 km, Chyżne – 1,84 km, Latonka – 1,78 km, Żubrowski Potok – 1,68 km, Zagórski Potok – 1,56 km, Suchy Potok – 1,42 km, Faltynowski Potok – 1,16 km, Rybi Potok – 0,59 km, Pasiekowy Potok – 0,58 km, Piekielny Potok – 0,48 km, Surdycki Potok – 0,44 km, Soliskowy Potok – 0,26 km, Beskid – 0,12 km i Bezimienny Potok – 0,11 km.

W praktyce współpraca stron koncentruje się na wodach Popradu, Jeleśni, Dunajca, Smereczka i Białki.

Struktura organizacyjna Polsko – Słowackiej Komisji ds. Wód Granicznych

Polsko – Słowacka Komisja ds. Wód Granicznych realizuje postanowienia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej o gospodarce wodnej na wodach granicznych. Strony  powołują Przewodniczącego, Sekretarza oraz Członków Delegacji. Po stronie polskiej przewodnictwo w Komisji pełni przedstawiciel ministerstwa właściwego ds. gospodarki wodnej (aktualnie Ministerstwa Infrastruktury), w randze zastępcy dyrektora departamentu. W skład Delegacji wchodzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w tym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie (Delegatura w Nowym Sączu), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy oraz Komenda Główna Straży Granicznej. Po stronie słowackiej przewodnictwo w Komisji pełni przedstawiciel Ministerstwa Środowiska Republiki Słowackiej. Rolą Komisji jest dbałość o realizację współpracy zgodnie z zasadami ustanowionymi w Umowie. Raz w roku Komisja dokonuje przeglądu aktualnego stanu prac, odbiera sprawozdania z działalności grup roboczych oraz zatwierdza plany pracy na następny okres rozliczeniowy. Posiedzenia Komisji odbywają się naprzemiennie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej.  

Polsko - słowackie Grupy Robocze

Współpraca w ramach PL-SK Komisji ds. Wód Granicznych podzielona jest na cztery obszary
i realizowana jest przez cały rok w ramach polsko - słowackich Grup Roboczych, podczas wspólnych prac, narad i spotkań ekspertów.

  • Grupa Robocza R, ds. współpracy w dziedzinie przedsięwzięć powodziowych, regulacji
    i utrzymania cieków granicznych oraz melioracji terenów przygranicznych

Grupa R prowadzi nadzór w zakresie utrzymywania koryt cieków granicznych, zbiorników wodnych i innych urządzeń na wodach granicznych na terytorium swoich państw i użytkowania ich tak, aby nie powodowały zagrożeń i szkód drugiej Stronie; współpracuje w zakresie ochrony przed powodziami; opiniuje planowane przedsięwzięcia, które mogą mieć wpływ na wody graniczne; przekazuje wzajemnie dane i materiały przydatne do opracowywania projektów lub badań na wodach granicznych;  opiniuje przedsięwzięcia w zakresie melioracji terenów przygranicznych; współpracuje w zakresie wykorzystywania energii wodnej na ciekach granicznych; współpracuje ze Stałą Polsko-Słowacką Komisją Graniczną  w zakresie oznakowania i przebiegu granicy państwowej; współpracuje
z innymi Grupami roboczymi, powołanymi przez Komisję.

Po stronie polskiej zadania Grupy R koordynuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie,
w tym również Zarząd Zlewni w Nowym Sączu. Po stronie słowackiej za współpracę odpowiada Słowackie Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej.

  • Grupa Robocza OPZ, ds. współpracy w dziedzinie ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem

Grupa OPZ prowadzi systematyczne wspólne badania wód granicznych, ocenia jakość wód granicznych i stan jednolitych części wód granicznych na podstawie ujednoliconych wyników analiz. Grupa OPZ współpracuje w celu zapobiegania i usuwania przyczyn i skutków transgranicznych zanieczyszczeń wód oraz udzielenia wzajemnej pomocy na uzgodnionych warunkach; podejmuje działania dotyczące zmniejszenia zanieczyszczenia wód granicznych, w celu osiągnięcia dobrego stanu wód; opracowuje systemy powiadamiania w przypadku wystąpienia transgranicznego zanieczyszczenia wód. Grupa ta opiniuje dokumentację dotyczącą przedsięwziąć mających wpływ na wody graniczne lub szkody powstałej w wyniku transgranicznego nadzwyczajnego zanieczyszczenia wód. W ramach Grupy udostępniane są dane z badań wód granicznych do celów projektowania urządzeń ochronnych.

Po stronie polskiej zadania Grupy OPZ koordynuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, w tym Delegatura w Nowym Sączu, a po stronie słowackiej Ministerstwo Środowiska Republiki Słowackiej.

  • Grupa Robocza WFD, ds. współpracy w zakresie planowania w gospodarce wodnej na wodach granicznych

Grupa WFD współpracuje w zakresie udziału w opracowywaniu i uzgadnianiu planów gospodarowania wodami i planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla międzynarodowego obszaru dorzecza Wisły i międzynarodowego obszaru dorzecza Dunaju, w szczególności poprzez zapewnienie wymiany informacji dotyczących zadań realizowanych na potrzeby dokumentów planistycznych oraz zapewnienie wymiany informacji przy opracowywaniu planów gospodarowania wodami oraz programów działań. Grupa WFD koordynuje również zadania z zakresu ograniczenia ryzyka wystąpienia negatywnych skutków związanych z powodzią, poprzez zapewnienie wymiany informacji dotyczących zadań realizowanych na potrzeby dokumentów planistycznych oraz zapewnienie wymiany informacji przy opracowywaniu planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Grupa ta współpracuje z innymi grupami Komisji w zakresie zadań związanych z kompetencjami Grupy oraz z instytucjami zajmującymi się problematyką gospodarki wodnej w zakresie przedsięwzięć realizowanych we wspólnych zlewniach polsko-słowackich wód granicznych.

Po stronie polskiej zadania Grupy WFD koordynuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie. Po stronie słowackiej Ministerstwo Środowiska Republiki Słowackiej.

  • Grupa Robocza HyP, ds. współpracy w dziedzinie hydrologii i osłony przeciwpowodziowej na wodach granicznych

Grupa HyP zajmuje się sprawami związanymi z współpracą w dziedzinie hydrologii i osłony przeciwpowodziowej na wodach granicznych, a w szczególności oceną ilościową stanu wód, regularnym dostarczaniem wyników pomiarów i obserwacji hydrologicznych i meteorologicznych, przekazywaniem informacji i dokumentacji z zakresu hydrologii i meteorologii, niezbędnych do przygotowywania projektów i badań w zakresie dotyczącym wód granicznych, współpracą dotyczącą przeciwdziałania powodziom, w czasie powodzi, pochodu lodu oraz podczas suszy, w zakresie przekazywania niezbędnych danych hydrologicznych i meteorologicznych. Grupa HyP opiniuje zagadnienia związane z postępowaniami wodnoprawnymi, dokonuje oceny warunków hydrologicznych na potrzeby różnego rodzaju projektów, bierze udział w kontroli obiektów hydrotechnicznych,  a także współpracuje z innymi grupami roboczymi działającymi w ramach Komisji.

Po stronie polskiej zadania Grupy HyP koordynuje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie, a po stronie słowackiej Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny („SHMÚ“).
 

Treść umowy:

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o gospodarce wodnej na wodach granicznych, sporządzona w Warszawie dnia 14 maja 1997 r.

{"register":{"columns":[]}}