Podsumowanie współpracy w latach 2020-2021
9. posiedzenie Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych odbyło się w zastępczym terminie w dniu 14 grudnia 2021 roku, online za pośrednictwem platformy Webex. Podczas 9. posiedzenia Komisja podsumowała stan współpracy polsko-litewskiej na wodach granicznych za lata 2020 - 2021.
Grupa nr 1 (wspólpraca w dziedzinie planowania gospodarowania wodami oraz zarządzania ryzykiem powodziowym) poinformowała, o pracach nad wspólnym dokumentem dotyczącym gospodarowania wodami w obszarze transgranicznym. W 2020 roku opracowano część 2 (końcową) dokumentacji dotyczącą obszaru transgranicznego po stronie polskiej i przekazano stronie litewskiej do analogicznego opracowania. W 2021 roku strona litewska przekazała opracowany dokument.
Grupa nr 1 przedstawiła informacje dotyczące oceny stanu wód, ustalonych celów środowiskowych oraz planowanych działań w zlewniach transgranicznych rzek i jezior, wynikające z opracowanego w Polsce projektu drugiej aktualizacji Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Niemna na lata 2022-2027. Ustalono, że strona litewska dokona dalszej analizy wniosków i rozważy możliwość i zasadność wprowadzenia odpowiednich zmian we własnym projekcie Planu Gospodarowania Wodami dorzecza Niemna w obszarze transgranicznym.
Grupa nr 1 poinformowała również, że od ostatniego posiedzenia Grupy nie zaistniała potrzeba wymiany informacji o zagrożeniach powodziowych w rejonie dorzecza Niemna.
Grupa nr 2 (współpraca w zakresie utrzymania wód granicznych) dokonała przeglądu po stronie polskiej wód granicznych. Po przeprowadzonych przeglądach stwierdzono, iż wszystkie cieki na odcinkach granicznych zlokalizowane są poza obszarami zurbanizowanymi, w większości koryta tych cieków zlokalizowane są w najniższych partiach dolin rzecznych, gdzie dominują obszary zalesione czy zadrzewione z enklawami użytkowanymi rolniczo (ekstensywnie). W takich warunkach nawet lokalnie zwalone do koryt drzewa, czy tamy bobrowe nie powodują istotnego wzrostu zagrożenia powodziowego. W roku 2022 będą prowadzone dalsze przeglądy wód granicznych przez PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Augustowie. W razie potrzeby zrealizowane zostaną prace konserwacyjne mające na celu utrzymanie właściwej drożności koryt cieków granicznych. Ponadto ustalono, że w roku 2022 Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Augustowie przejmie zadania związane usuwaniem drzew zwalonych do koryta rzeki Marychy w lokalizacjach wskazanych przez Straż Graniczną. PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Augustowie przyjął również do planu prac utrzymaniowych na 2022 rok konserwację Cieku bez nazwy (dopływ J. Gaładuś, obręb Burbiszki, gmina Sejny). Rozpoczęcie robót musi być poprzedzone: wyznaczeniem granicy działki cieku przy udziale Służb Granicznych obu stron a także uzyskaniem zgód prawem wymaganych.
Grupa nr 2 dokonała także przeglądu aktów prawnych w Polsce regulujących przepisy dotyczące utrzymania koryt cieków naturalnych, w tym rzek granicznych, którymi są: ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 624 ze zmianami) oraz ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55 ze zmianami).
Grupa nr 3 (współpraca w zakresie ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem) poinformowała, że obie strony drogą elektroniczną wymieniły się wynikami niezależnie prowadzonego, krajowego monitoringu wód transgranicznych za lata 2019 i 2020, zaktualizowaną metodyką badań analitycznych oraz klasyfikacją wskaźników. Wyniki zostały przeanalizowane pod kątem jakości wody. Strona litewska przekazała za 2020 rok wyniki i klasyfikację rzek: Szeszupy i Szelmentki w granicznych punktach pomiarowo-kontrolnych. Strona polska przekazała za 2020 rok wyniki i klasyfikację rzek: Szeszupy, Szelmentki, Marychy i Hołnianki oraz jezior Bałędzis i Gaładuś w granicznych punktach pomiarowo-kontrolnych. Jesli chodzi o wody podziemne, w latach 2020-2021 dwukrotnie przeprowadzono pobory prób. Próbki wody zostały pobrane niezależnie, w tym samym czasie w punktach badawczych Litewskiej Służby Geologicznej oraz w piezometrach Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Obie strony wymieniły się wynikami hydrogeochemicznymi.
Grupa nr 3 wymieniła informacje o aktualnych metodykach monitorowania i oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych na Litwie i w Polsce. W IV kwartale 2021 roku przekazano i uzgodniono wzajemnie harmonogram monitoringu wód transgranicznych na 2022 rok. Grupa ta zaplanowała na 2022 rok współpracę w zakresie monitorowania i badań granicznych części wód powierzchniowych i podziemnych.
Delegacja polska Komisji Granicznej poinformowała, że dnia 23 grudnia 2019 roku weszła w życie Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską, podpisana w Wilnie dnia 17 lutego 2018 roku (Dz.U. z 2020, poz. 317).
Materiały
Protokół z 9. posiedzenia Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód GranicznychPROTOKÓŁ_Z_9_POSIEDZENIA_PL-LTU.pdf 0.74MB Załączniki do protokołu z 9. posiedzenia Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych
ZAŁĄCZNIKI_DO_PROTOKOŁU_Z_9_POSIEDZENIA_PL-LTU.pdf 0.67MB