W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

W zawodzie technik pożarnictwa

baner-strazak2-1460x616

Technik pożarnictwa to osoba przygotowana do pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Jego przygotowanie zawodowe umożliwia także podjęcie pracy w pozostałych jednostkach ochrony przeciwpożarowej, jednostkach administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz podmiotach gospodarczych.

Technik pożarnictwa przygotowany jest do :

  • realizacji zadań związanych z organizowaniem i prowadzeniem akcji ratowniczych w przypadku: walki z pożarami, klęsk żywiołowych, katastrof komunikacyjnych i budowlanych, awarii oraz zagrożeń spowodowanych toksycznymi środkami przemysłowymi
  • wykonywania określonych funkcji dowódczych
  • organizowania toku służby w jednostce
  • prowadzenia szkoleń i doskonalenia zawodowego
  • realizowania zadań związanych z prowadzeniem spraw kadrowych, kwatermistrzowskich oraz finansowych
  • sprawowania czynności prewencyjnych w zakresie prowadzenia rozpoznawania zagrożeń, podejmowanie przeciwdziałania tym zagrożeniom, propagowanie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Kształcenie techników pożarnictwa realizowane jest w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz Szkołach Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Poznaniu. Kształcenie odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach (Dz. U. Nr 860). Zgodnie z art. 8, ust. 13 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe - "Szkoły kształcące w zawodzie technik pożarnictwa może zakładać i prowadzić wyłącznie minister właściwy do spraw wewnętrznych" (Dz. U. z 2017 r., Nr 59).

Nauka odbywa się w dwóch formach: dla młodzieży - w trybie dziennym i dla dorosłych - w formie kwalifikacyjnych kursów zawodowych. 

Aby uzyskać tytuł zawodowy „technik pożarnictwa" należy po ukończeniu kształcenia zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Egzamin ten zastąpi organizowane do tej pory w szkołach egzaminy z przygotowania zawodowego. Za przygotowanie i organizację egzaminu odpowiedzialne są Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) oraz okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE), nadzorowane przez ministra właściwego do spraw oświaty. W przypadku zawodu technik pożarnictwa za egzamin odpowiedzialne są CKE oraz OKE w Krakowie, Jaworznie i Poznaniu. Zadania egzaminacyjne przygotowywane są nie przez poszczególne szkoły, tak jak było wcześniej, ale przez OKE i współpracujących z nią specjalistów z zakresu pożarnictwa. O ostatecznym wyborze zadań decyduje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Egzamin składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy, to dwuczęściowy egzamin pisemny, obejmujący w części pierwszej - wiadomości i umiejętności właściwe dla zawodu, a w części drugiej - wiadomości i umiejętności związane z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą. Etap drugi, to egzamin praktyczny, sprawdzający praktyczne umiejętności w danym zawodzie.

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 9 lipca 2014 roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zatwierdził zasady organizacji kwalifikacyjnych kursów zawodowych w szkołach Państwowej Straży Pożarnej kształcących w zawodzie technik pożarnictwa.

Ustalenia w zakresie naboru na kwalifikacyjne kursy zawodowe w zawodzie technik pożarnictwa (KKZ):

  1. Decyzję o skierowaniu na kształcenie w formie kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zawodzie technik pożarnictwa (pot. w trybie zaocznym) podejmują komendanci wojewódzcy PSP na podstawie polityki kadrowej przyjętej dla danego województwa.
  2. Komendanci wojewódzcy PSP, na podstawie przyznanych na dany rok limitów przyjęć dla województw, prześlą do szkół listy kandydatów na kwalifikacyjne kursy zawodowe w zawodzie technik pożarnictwa.

Zmiany przepisów dot. egzaminów eksternistycznych w zawodzie technik pożarnictwa

Zgodnie z rozporządzeniem MEN zmieniającym rozporządzenie w sprawie egzaminów eksternistycznych z dnia 6 sierpnia 2015 r. (Dz.U.2015.1149) zawód „Technika pożarnictwa” został wpisany do „WYKAZU ZAWODÓW, W ZAKRESIE KTÓRYCH NIE PRZEPROWADZA SIĘ EGZAMINU EKSTERNISTYCZNEGO ZAWODOWEGO”

Materiały

Program modułowy technik pożarnictwa.pdf
Program​_modułowy​_technik​_pożarnictwa.pdf 1.00MB
Podstawa programowa kształcenia w zawodach
Podstawa​_2019.pdf 10.15MB
Zasady organizacji kwalifikacyjnych kursów zawodowych w szkołach Państwowej Straży Pożarnej kształcących w zawodzie technik pożarnictwa
zasady​_organizacji​_kkz​_zatwierdzone.pdf 1.00MB
Program nauczania w zawodzie technik pożarnictwa.pdf
Program​_nauczania​_w​_zawodzie​_technik​_pożarnictwa.pdf 2.29MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
21.09.2020 13:48 Magdalena Stajszczak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Biuro Edukacji
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
W zawodzie technik pożarnictwa 8.0 09.05.2024 13:28 Maciej Pożarski
W zawodzie technik pożarnictwa 7.0 09.05.2024 13:14 Maciej Pożarski
W zawodzie technik pożarnictwa 6.0 19.05.2021 11:31 Magdalena Stajszczak
W zawodzie technik pożarnictwa 5.0 19.05.2021 11:27 Magdalena Stajszczak
W zawodzie technik pożarnictwa 4.0 19.05.2021 11:26 Magdalena Stajszczak
W zawodzie technik pożarnictwa 3.0 19.05.2021 11:16 Magdalena Stajszczak
W zawodzie technik pożarnictwa 2.0 28.09.2020 18:02 Leszek Piekarski
W zawodzie technik pożarnictwa 1.0 21.09.2020 13:48 Magdalena Stajszczak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}