W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Paszportyzacja polskiej żywności – wyniki z przeprowadzonego pilotażu projektu

KOWR, jako koordynator projektu, w przededniu zakończenia pilotażu projektu Paszportyzacja polskiej żywności, zorganizował konferencję podsumowującą wyniki z przeprowadzonych prac. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli łańcucha dostaw, organizacji branżowych z rynku ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny, naukowców, dostawców technologii, przedstawicieli Funduszy Promocji produktów rolno-spożywczych oraz administracji publicznej sprawującej nadzór nad bezpieczeństwem i jakością żywności w Polsce (zarejestrowało się 151 osób, a udział wzięło około 120 osób).

Paszportyzacja polskiej żywności
– wyniki z przeprowadzonego pilotażu projektu

Konferencję otworzył Marek Chibowski, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR, który powitał wszystkich gości i na wstępie przestawił genezę projektu. Wskazał, że pilotaż okazał się koniecznym i cennym badaniem potwierdzającym, że Polska jest w stanie zebrać i przetworzyć dane o procesie produkcyjnym, co wpłynie stymulująco na dalszy rozwój sektora rolno-spożywczego. Następnie głos zabrał Robert Król, Zastępca Dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, który sprawował nadzór nad realizacją pilotażu w roli jego Zleceniobiorcy. Pogratulował on zespołowi ze strony KOWR oraz NASK i Poznańskiego Instytutu Technologicznego za ogrom pracy włożony w przeprowadzenie pilotażu oraz podkreślił, że wdrożenie Paszportyzacji polskiej żywności nie będzie możliwe bez cyfryzacji instytucji administracji publicznej, zmian legislacyjnych oraz wsparcia ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Następnie przedstawiciele KOWR i NASK zaprezentowali wyniki prac zrealizowanych podczas blisko dwóch latach pilotażu (start – 16 grudnia 2021 r., zakończenie – 30 listopada 2023 r.), który miał na celu przetestowanie określonych funkcjonalności w zakresie gromadzenia, agregowania i możliwości dokonywania bieżącej analizy oraz potencjalnego udostępniania informacji zebranej od zaangażowanych w projekt podmiotów z rynku wołowiny, wieprzowiny i ziemniaka.


Prelegenci potwierdzili, iż dzisiaj nie ma już wątpliwości, że projekt polegający na budowie i wdrożeniu w Polsce Docelowego Systemu IT, jako jednego wspólnego systemu IT dla wielu rynków i produktów, jest wykonalny, celowy i opłacalny. Projekt stanowić będzie olbrzymi impuls do cyfryzacji, szeroko pojętej innowacyjności, będzie inspiracją do wdrożenia i stosowania na szeroką skalę bardzo korzystnych, nowoczesnych rozwiązań, których w rolnictwie bardzo szybko przybywa dzięki upowszechnianiu, niedostępnych do niedawna, najnowszych technologii. Paszportyzacja może wykreować nowe standardy w zakresie certyfikacji żywności, a polskim firmom może zapewnić status liderów w ich kreowaniu i wdrażaniu.


Na koniec dyrektor Marek Chibowski w imieniu Kierownictwa KOWR podziękował przedstawicielom MRiRW za sprawowany nadzór nad projektem, GovTech Polska za wsparcie merytoryczne, a KOWR i NASK za przeprowadzenie pilotażu.


Podziękował także Organizacjom branżowym z rynków: ziemniaka, wieprzowiny i wołowiny za zaangażowanie i bezpośrednią współpracę przy realizacji projektu oraz instytucjom administracji publicznej sprawującej nadzór nad bezpieczeństwem i jakością żywności, za udział w projekcie i udostępnienie danych na rzecz pilotażu.


Szczególne podziękowania skierował do Uczestników Pilotażu, tj. producentów rolnych, zakładów rozbiorowych, ubojowych, konfekcjonujących oraz firm magazynujących
i transportowych bez których zaangażowania i wytężonej pracy nie byłoby możliwe przeprowadzenie pilotażu, a w przyszłości budowa docelowego Systemu IT monitorującego przebieg produkcji polskiej żywności.

 

Materiały

1. Pilotaż projektu – wstęp, zakres, wyniki prac​_21.11.2023
1​_Pilotaż​_projektu​_–​_wstęp,​_zakres,​_wyniki​_prac​_21112023.pdf 2.17MB
2. Charakterystyka rynków objętych Pilotażem​_21.11.2023
2​_Charakterystyka​_rynków​_objętych​_Pilotażem​_21112023.pdf 1.18MB
3. Identyfikacja, traceability,potwierdzanie autentyczności produktów​_21.11.2023
3​_Identyfikacja,​_traceability,potwierdzanie​_autentyczności​_produktów​_21112023.pdf 1.57MB
4. Rolnicy, przedsiębiorcy, administracja publiczna - niezbędni uczestnicy PPŻ​_21.112023
4​_Rolnicy,​_przedsiębiorcy,​_administracja​_publiczna​_-​_niezbędni​_uczestnicy​_PPŻ​_21112023.pdf 1.86MB
5. Doświadczenia i rekomendacje dla rynku ziemniaka​_21.11.2023
5​_Doświadczenia​_i​_rekomendacje​_dla​_rynku​_ziemniaka​_21112023.pdf 1.28MB
6. Doświadczenia i rekomendacje dla rynku wołowiny i wieprzowiny​_21.11.2023
6​_Doświadczenia​_i​_rekomendacje​_dla​_rynku​_wołowiny​_i​_wieprzowiny​_21112023.pdf 1.95MB
7. Propozycje kierunków prac wdrożeniowych dla Docelowego Systemu IT PPŻ​_21.11.2023
7​_Propozycje​_kierunków​_prac​_wdrożeniowych​_dla​_Docelowego​_Systemu​_IT​_PPŻ​_21112023.pdf 1.48MB

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}