Zasady udzielania pomocy poszkodowanym rolnikom
Zasady udzielania pomocy rolnikom, których gospodarstwa rolne dotknęły niekorzystne zjawiska przyrodnicze lub gospodarcze lub losowe:
- Obniżenia czynszu dzierżawnego za grunty ZWRSP
Zgodnie z art. 700 Kodeksu cywilnego „jeżeli wskutek okoliczności, za które dzierżawca odpowiedzialności nie ponosi i które nie dotyczą jego osoby, zwykły przychód z przedmiotu dzierżawy uległ znacznemu zmniejszeniu, dzierżawca może żądać obniżenia czynszu przypadającego za dany okres gospodarczy". Stosownie do wymienionego przepisu, do okoliczności uzasadniających roszczenie o obniżenie czynszu należą zdarzenia, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności i które nie dotyczą jego osoby. Są to przede wszystkim zdarzenia wynikające z negatywnego działania sił przyrody, na które dzierżawca przy dołożeniu należytej staranności nie mógł mieć wpływu, takie jak: huragan, gradobicie, pożar albo którym nie mógł w żaden sposób zapobiec np. powódź, susza, wymarznięcie.
Wzór wniosku dostępny jest pod poniższym linkiem: https://www.gov.pl/web/kowr/ulgi-w-splacie-naleznosci - Umorzenia części lub całości czynszu dzierżawnego za mienie Zasobu WRSP
Wystąpienie niekorzystnych zjawisk przyrodniczych, może być również w myśl § 2 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 października 2017 r., w sprawie szczegółowych przesłanek odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia należności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz trybu postępowania w tych sprawach, podstawą do umorzenia części lub całości czynszu dzierżawnego. Zgodnie z zasadą przyjętą w Krajowym Ośrodku, jeśli strata jest równa bądź przekracza dwukrotność obniżki udzielonej na podstawie art. 700 K.c., Krajowy Ośrodek może w formie umowy zawartej z dzierżawcą, umorzyć czynsz o połowę zastosowanej obniżki, pod warunkiem że dzierżawca:
- nie ma żadnych zaległych płatności z tytułu jakichkolwiek umów zawartych z Krajowym Ośrodkiem,
- uiści w terminie nieumorzoną część czynszu.
- Odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należność z tytułu dzierżawy lub zakupu z rozłożeniem na raty mienia ZWRSP
Na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 października 2017 r., w sprawie szczegółowych przesłanek odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia należności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz trybu postępowania w tych sprawach, KOWR może odroczyć lub rozłożyć na raty należność z tytułu dzierżawy lub sprzedaży mienia ZWRSP, w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych zjawisk gospodarczych lub losowych, jeżeli ich skutkiem jest pogorszenie sytuacji płatniczej w stopniu uniemożliwiającym terminową zapłatę należności KOWR, a których dłużnik nie mógł przewidzieć w ramach racjonalnie prowadzonej działalności gospodarczej. Ulgi stosowane są na uzasadniony i udokumentowany wniosek, który należy złożyć przez terminem płatności wynikającym z umowy. Odroczenie terminu płatności nie może nastąpić na okres dłuższy niż do terminu płatności następnej raty. Natomiast rozłożenie zaległości na raty na okres nie dłuższy niż 5 lat, następuje pod warunkiem dokonania pierwszej wpłaty w wysokości 20% należności. W przypadku wykorzystania przez podmiot limitu pomocy de minimis w rolnictwie ulgi udzielane są przy zastosowaniu oprocentowania wynoszącego stopę bazową + 1 p.p. (obecnie 6,58% w skali roku). - Udzielenia nieoprocentowanej pożyczki
Od kwietnia 2023 roku podmioty, które mają trudności w utrzymaniu płynności finansowej w związku z wystąpieniem nadzwyczajnych zjawisk gospodarczych lub losowych, mogą skorzystać z nieoprocentowanej pożyczki pomocowej udzielanej przez KOWR w maksymalnej wysokości 300 tys. zł. Spłata pożyczki rozłożona jest na 5 lat, a jej udzielenie wymaga ustanowienia prawnego zabezpieczenia jej spłaty.
Szczegółowe informacje znajdują się pod poniższym linkiem: https://www.gov.pl/web/kowr/pozyczki-pomocowe-linia-pom2023
Wszystkie z wyżej wymienionych form pomocy udzielane są przez KOWR w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Zgodnie z zasadą de minimis w rolnictwie, pomoc państwa udzielona jednemu producentowi rolnemu, nie może obecnie przekroczyć kwoty 20 tys. euro, w okresie trzech lat.
Wniosek o udzielenie pomocy winien być złożony we właściwym terytorialnie oddziale terenowym KOWR w formie pisemnej, odpowiednio uzasadniony i udokumentowany.