Wniosek o wyrażenie zgody na zbycie
UWAGA!
Z dniem 1 września 2024 roku wnioski o wyrażenie zgody na wcześniejsze zbycie nieruchomości lub oddanie jej w posiadanie innym podmiotom (tj. zgody, o której mowa w art. 2b ust. 3 ustawy) dotyczące powierzchni poniżej 1 ha powinny być kierowane do oddziałów terenowych KOWR, właściwych ze względu na położenie nieruchomości będącej przedmiotem wniosku.
Wniosek o wyrażenie zgody na wcześniejsze zbycie nieruchomości lub oddanie jej w posiadanie innym podmiotom (tj. zgody, o której mowa w art. 2b ust. 3 ustawy) – jest rozpoznawany w trybie określonym przepisami Kodeksy postępowania administracyjnego.
Przepisy ustawy nie nakładają obowiązku posługiwania się sformalizowanym drukiem, czy ściśle określonym wzorem wniosku. Aby wniosek spełniał swoją rolę, powinien zawierać wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie, winien być podpisany przez wnoszącego żądanie, a także powinien zawierać:
- oznaczenie właściciela nieruchomości z podaniem jego adresu zamieszkania albo siedziby oraz w przypadku osoby fizycznej – numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) jeżeli został nadany, natomiast jeżeli osoba fizyczna nie posiada obywatelstwa polskiego – kod kraju, numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości;
- oznaczenie objętej wnioskiem nieruchomości według ewidencji gruntów i budynków;
- uzasadnienie wniosku.
W związku z tym ww. wniosek powinien zatem w szczególności:
- być podpisany przez wnioskodawcę;
- zawierać wszystkie wymagane elementy,
- zawierać oznaczenie nieruchomości rolnej (według danych z ewidencji gruntów i budynków), której dotyczy żądanie,
- zawierać jednoznacznie określone żądanie – tj. określać czego konkretnie wnioskodawca domaga się od Organu. Z żądania powinno wynikać więc, czy wnioskodawca chce uzyskać zgodę na wcześniejsze zbycie danej nieruchomości (określonego udziału we współwłasności tej nieruchomości), czy też zgodę na oddanie jej w posiadanie innym podmiotom.
Do ww. wniosku dołącza się:
- wypis z ewidencji gruntów i budynków dla działek ewidencyjnych wchodzących w skład nieruchomości objętej wnioskiem;
- odpis księgi wieczystej lub zaświadczenie wydane na podstawie zbioru dokumentów prowadzonego dla nieruchomości objętej wnioskiem, lub informacja o numerze księgi wieczystej dostępnej w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych;
- dokument stanowiący podstawę nabycia nieruchomości rolnej przez wnioskodawcę;
- dokumenty potwierdzające wskazane we wniosku okoliczności wypełniające zaistnienie co najmniej jednej z przesłanek ustawowych (tj. ważnego interesu właściciela nieruchomości lub interesu publicznego).
Organ, wydając rozstrzygnięcie w takiej sprawie, opierać się będzie m.in. na okolicznościach przywołanych przez wnioskodawcę oraz na dowodach przez niego przedłożonych.
Jeżeli więc wnioskodawca powołuje się na przesłankę «ważnego interesu właściciela nieruchomości », to musi wykazać, na czym on w konkretnym przypadku polega. Obligatoryjne jest dołączenie do wniosku m.in. dokumentów potwierdzających wskazane we wniosku okoliczności wypełniające zaistnienie co najmniej jednej z ustawowych przesłanek uzyskania zgody. Ciężar udowodnienia okoliczności, na które powołuje się wnioskodawca spoczywa przede wszystkim na samym zainteresowanym. Tym bardziej, że często ustalenie określonej okoliczności będzie możliwe wyłącznie w oparciu o dowody dostępne samemu wnioskodawcy (np. dokumenty dotyczące stanu zdrowia lub odnoszące się do jego sytuacji życiowej czy ekonomicznej).
Jako dokumenty potwierdzające wskazane we wniosku okoliczności potwierdzające spełnienie przesłanek Organ może dopuścić wszystko, co może przyczynić się do stwierdzenia ich zaistnienia, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dokumenty, zaświadczenia, zeznania świadków, opinie biegłych (art. 75 Kpa).
Do wniosku należy także załączyć:
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej - w wysokości 10 zł, wniesionej na rachunek: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070, oraz
- stosownie:
- pełnomocnictwo (wyłącznie w przypadku, gdy wnioskodawca działa przez pełnomocnika),
- dokument poświadczający prawo do reprezentacji (wyłącznie w przypadku, gdy stroną jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej lub osoba małoletnia; zgodnie z art. 33 kpa),
- wypis z KRS lub stosowny dokument potwierdzający status osoby prawnej niezarejestrowanej na terytorium Polski (wyłącznie w przypadku, gdy stroną jest osoba prawna).
Wniosek o wyrażenie zgody, o której mowa w art. 2b ust. 3 ustawy, powinien być złożony w oryginale bądź przesłany pocztą.
Dokumenty załączone do wniosku powinny być złożone w oryginale, bądź w formie odpisów lub wyciągów poświadczonych za zgodność z oryginałem przez notariusza, albo występującego w sprawie pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.
W przypadku osobistego składania wniosku, na życzenie wnioskodawcy - zgodność kopii z oryginałem może poświadczyć również upoważniony pracownik KOWR (zarówno w Centrali KOWR, jak też w oddziale terenowym KOWR), któremu zostanie okazany oryginał dokumentu.
Materiały
Wniosek o wyrażenie zgody na zbycie lub oddanie w posiadanie innym podmiotom nieruchomości składany przez zbywcękowr_wniosek_właściciela_na_zbycie_oddanie.pdf 0.21MB Wniosek o wyrażenie zgody na zbycie lub oddanie w posiadanie innym podmiotom nieruchomości składany przez zbywcę - wersja edytowalna
kowr_wniosek_właściciela_na_zbycie_oddanie.doc 0.09MB