1 marca – pamiętamy. „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” w każdym liceum ogólnokształcącym!
26.02.2021
Pod koniec lutego br. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przekazało wszystkim liceom ogólnokształcącym w Polsce album „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci bohatera podziemia niepodległościowego. Publikacja wzbogaci zbiory bibliotek szkolnych. Dodatkowo przekazaliśmy również cztery tomy serii „Literatura i Pamięć”. To efekt współpracy Fundacji Rozwoju Edukacji oraz IPN.
W publikacji „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” znalazły się zdjęcia i przepisane treści grypsów, informacje o życiu i działalności Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” oraz fragment dotyczący walki o pamięć pokolenia Żołnierzy Wyklętych. Album jest wyjątkowym wydaniem, dzięki któremu uczniowie mogą lepiej poznać postać Łukasza Cieplińskiego.
Łukasz Ciepliński, ps. „Pług”
Łukasz Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 r. w Kwilczu. W szkole podstawowej był jednym z lepszych uczniów, prymusem z historii. W czasie II wojny światowej walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Działał w ZWZ-AK Rzeszów, następnie kierował obszarem południowym Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Został aresztowany w listopadzie 1947 r. W więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przez trzy lata poddawany był okrutnemu śledztwu. 14 października 1950 r. Cieplińskiego wraz z sześcioma innymi członkami IV ZG WiN Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci. 1 marca 1951 r. Łukasz Ciepliński, ps. „Pług” został rozstrzelany na terenie więzienia mokotowskiego.
„Powtarzam się – bo nie wiem, co dojdzie, nie wiem, czy to czytać będziecie” – pisał w jednym z grypsów „Pług”. Dzięki publikacji z bohaterskim świadectwem miłości do rodziny i Ojczyzny będzie mogła zapoznać się młodzież w całej Polsce.
Seria „Literatura i Pamięć”
Cztery tomy serii „Literatura i Pamięć” przypominają i ukazują w nowym świetle wybitne dzieła oraz twórców literatury polskiej na tle ich związku z losami narodu i społeczeństwa. W publikacjach znalazły się sylwetki pisarzy, utwory i zjawiska z wcześniejszych okresów, które w czasach komunistycznej cenzury nie miały szans na pełne zaistnienie w świadomości społecznej.
Publikacje z serii „Literatura i Pamięć” to cenne wsparcie merytoryczne w realizacji podstawy programowej z języka polskiego i historii. Kolejne tomy serii umożliwią uczniom rozwijanie własnych zainteresowań oraz pogłębianie wiedzy.