Wiadomości
-
25.07.2025Liderzy narodowych programów antarktycznych spotkają się w WarszawiePo raz pierwszy w historii stolica Polski będzie gościć doroczne spotkanie organizacji zrzeszającej menadżerów narodowych programów antarktycznych. Na co dzień tworzą warunki do prowadzenia badań polarnych, odpowiadają również za funkcjonowanie stacji badawczych, flot transportowych, zaopatrzenia, bezpieczeństwa i infrastruktury w najbardziej ekstremalnych warunkach na Ziemi. Na początku sierpnia wszyscy pojawią się w Warszawie w ramach wydarzenia COMNAP, nad którym honorowy patronat objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
-
24.07.2025Zintegrowane działania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeciwko mobbingowiZapobieganie zjawisku mobbingu - to temat posiedzenia Podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego, które odbyło się 24 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od wielu miesięcy resort nauki aktywnie angażuje się w przeciwdziałanie mobbingowi, walkę z jego skutkami, a także prowadzi aktywne działania na rzecz poprawy dobrostanu psychicznego osób studiujących i pracujących w obszarze nauki.
-
24.07.2025Startuje projekt „Nauka ma głos” - nowy wymiar komunikacji naukowejMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik (CNK) startują z nowatorskim projektem „Nauka ma głos”. Celem jest zbudowanie trwałego zaufania społecznego do nauki oraz wzmacnianie dialogu między naukowcami a społeczeństwem. Inicjatywa oferuje serię praktycznych kursów z zakresu komunikacji naukowej, skierowanych do osób zaangażowanych w popularyzację wiedzy, badaczy oraz wszystkich zainteresowanych efektywną popularyzacją nauki.
-
23.07.2025Porozmawiajmy o konkretach - rusza cykl otwartych spotkań online o nowej ewaluacjiW środę 23 lipca rusza cykl pięciu spotkań w formule online poświęconych nowym zasadom ewaluacji jakości działalności naukowej. „Porozmawiajmy o konkretach” to inicjatywa ministry Karoliny Zioło-Pużuk, która od kwietnia br. przewodniczy pracom liczącego 31 ekspertek i ekspertów Zespołu do spraw opracowania założeń nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej.
-
18.07.2025Minister Marcin Kulasek w WilnieMinister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek gościł w Wilnie na uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom Filii Uniwersytetu w Białymstoku na Litwie. Wydarzenie nie tylko podkreśla unikalny charakter placówki, jest również przykładem intensywnej współpracy polsko-litewskiej w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego.
-
17.07.2025Zakończyła się misja IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - przełom dla nauki, technologii i gospodarkiPolska wróciła do grona kosmicznych liderów! Misja technologiczno-naukowa IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) to historyczny sukces Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, ale też całego środowiska naukowego, a zarazem inspiracja dla tysięcy młodych Polek i Polaków. Dzięki zaangażowaniu blisko tysiąca specjalistów na całym świecie i ścisłej współpracy partnerów międzynarodowych, Polska nie tylko realizuje własne ambicje badawcze, ale również aktywnie uczestniczy w globalnym rozwoju innowacyjnych technologii.
-
11.07.2025Konsekwentnie wspieramy Ukrainę - wiceminister Andrzej Szeptycki na konferencji ws. odbudowyPodsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Andrzej Szeptycki wziął udział w konferencji „Ukraine Recovery Conference”, która odbyła się 11 lipca w Rzymie. Kolejne edycje wydarzenia poświęcone są wsparciu politycznemu i finansowemu dla odbudowy Ukrainy.
-
10.07.2025Pakiet bezpieczeństwa uczelni - środowisko akademickie i służby wypracują mapę działańMinister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak spotkali się z przedstawicielami środowiska akademickiego i służb mundurowych. Zainicjowane przez resort nauki obrady okrągłego stołu to reakcja na tragiczne wydarzenia na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie początek szerszych prac nad stworzeniem rekomendacji poprawiających stan bezpieczeństwa na polskich uczelniach.
-
10.07.2025Fundusze Europejskie na uczelniane centra wiedzy o dostępności. Projekty ruszają!Jedenaście polskich uczelni utworzy centra wiedzy o dostępności lub rozszerzy działalność tych już istniejących. Na propagowanie wiedzy o dostępności oraz współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, która doprowadzi do wypracowania innowacyjnych produktów i usług w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy blisko 47 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).
-
09.07.2025Dlaczego należy zlikwidować Akademię Kopernikańską i Szkołę Główną Mikołaja Kopernika? - konferencja prasowa ministra Marcina Kulaska i wiceministra Andrzeja SzeptyckiegoMinister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek oraz wiceminister Andrzej Szeptycki podczas środowej konferencji prasowej przedstawili uzasadnienie projektu ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej oraz Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Decyzja jest odpowiedzią na konieczność racjonalizacji wydatków publicznych i poprawy jakości polskiej nauki.