Społeczna Odpowiedzialność Uczelni
Grupa robocza do spraw Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
W ramach Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organu pomocniczego Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, który stanowi platformę współpracy całej administracji rządowej z przedstawicielami biznesu i partnerami społeczno-gospodarczymi, funkcjonuje Grupa robocza do spraw Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Celem działania Grupy roboczej jest upowszechnienie zasad społecznej odpowiedzialności uczelni, które zostały zdefiniowane przez środowisko akademickie w Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Deklaracja stanowi wyraz dobrowolnego zaangażowania się szkół wyższych w promowanie idei zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach kształcenia oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych uczelni.
Czemu służy Deklaracja?
Celem Deklaracji jest budowanie szerokiej świadomości społecznej na temat roli uczelni w kształtowaniu warunków dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Wdrażanie zobowiązań Deklaracji wpływa na lepsze dopasowanie oferty edukacyjnej dla studentów do aktualnych wyzwań gospodarczych, w tym przede wszystkim rynku pracy, włączenie do przedmiotów nauczania tematów związanych z etyką biznesu, społeczną odpowiedzialnością, wpływem środowiskowym czy współpracą z otoczeniem.
Treść Deklaracji:
Szczególna rola uczelni, jako miejsca tworzenia i przekazywania wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości, zobowiązuje je do uwzględniania i stosowania zasad społecznej odpowiedzialności we wszystkich obszarach działalności oraz upowszechniania tych zasad wśród interesariuszy.
Mając na uwadze dobro szkolnictwa wyższego w Polsce, świadomi swojej roli w realizacji zasad zrównoważonego rozwoju, zapewnianiu wysokiej jakości badań i edukacji oraz dbaniu o wszechstronny rozwój społeczności akademickiej zobowiązujemy się:
- Pielęgnować wartości akademickie zapisane m.in. w „Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego”, w szczególności: sumienność, obiektywizm, niezależność, otwartość i przejrzystość.
- Kształtować społeczne i obywatelskie postawy przyszłych elit sprzyjające budowaniu wspólnoty, kreatywności, otwartości oraz komunikacji, a także wrażliwości społecznej i kultury pracy.
- Upowszechniać ideę równości, różnorodności, tolerancji oraz respektować i chronić prawa człowieka w odniesieniu do całej społeczności akademickiej i jej otoczenia.
- Poszerzać programy nauczania o zagadnienia z zakresu etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju i innowacji społecznych.
- Realizować projekty wdrażające zasady społecznej odpowiedzialności, w szczególności dotyczące zarządzania różnorodnością w miejscu pracy, wolontariatu pracowniczego, promocji zasad etyki, współpracy międzysektorowej, marketingu społecznie zaangażowanego.
- Podejmować badania naukowe i prace wdrożeniowe, które w ramach partnerstwa z innymi ośrodkami akademickimi z całego świata, sektorem przedsiębiorstw, administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi przyczyniać się mogą do rozwiązywania istotnych problemów społecznych.
- Rozwijać współpracę międzyuczelnianą, krajową i międzynarodową, umożliwiającą adaptację i wzmacnianie najlepszych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności uczelni.
- Dbać o ład organizacyjny uczelni, opierając zarządzanie uczelnią na fundamentach społecznej odpowiedzialności, zarówno w dokumentach strategicznych, jak i wynikających z nich działaniach służących wszechstronnemu rozwojowi społeczności akademickiej i skutecznej realizacji misji uczelni.
- Zapewniać przejrzystość prowadzonej przez uczelnię działalności poprzez m.in. mierzenie rezultatów, promowanie i upowszechnianie dorobku oraz wskazanie osoby lub zespołu koordynującego te działania.
- Prowadzić działalność w taki sposób, by minimalizować negatywny wpływ aktywności realizowanych przez społeczność akademicką oraz jej interesariuszy na środowisko przyrodnicze we wszelkich jego wymiarach.
- Prowadzić dialog z interesariuszami na temat priorytetów polityki społecznej odpowiedzialności uczelni oraz informować o jej rezultatach.
- Kierować się zasadami etyki i odpowiedzialności w procesie nauczania i prowadzenia badań naukowych dla zapewniania interesariuszom optymalnych warunków do korzystania z wiedzy, kapitału intelektualnego i dorobku uczelni.
Do kogo jest kierowana Deklaracja?
Deklaracja skierowana jest do wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych. Kluczowa jest wola szkoły wyższej do realizacji misji edukacyjnej i wychowawczej w duchu nowoczesnej edukacji globalnej, uwzględniającej trendy związane ze zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością.
Deklaracja skierowana jest do szkół wyższych poszukujących inspiracji dla usprawniania swoich systemów rozwoju w kierunku spełnienia najwyższych standardów zarządzania, właściwych dla wiodących międzynarodowych ośrodków akademickich.
Aktualne zadania grupy roboczej
Grupa robocza realizuje zadania w oparciu o kierunki przyjęte w Deklaracji. Aktualnie Grupa skupia się m.in. na organizacji cyklu webinariów tematycznych w zakresie praktyk społecznej odpowiedzialności uczelni oraz wydaniu Katalogu dobrych praktyk społecznej odpowiedzialności uczelni w obszarach związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem instytucjonalnym.
Kto prowadzi prace Grupy roboczej?
Koordynatorem prac Grupy roboczej jest dr hab. Piotr Wachowiak – rektor Szkoły Głównej Handlowej. Prace grupy roboczej koordynowane są z przedstawicielem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Członkostwo w Grupie roboczej jest otwarte dla zainteresowanych, a zaangażowanie ma charakter wolontariacki. Członkowie Grupy dzielą się swoją wiedzą ekspercką oraz dobrymi praktykami.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na sou@mfipr.gov.pl.