W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20 lat Polski w Unii Europejskiej

30.04.2024

W tym roku świętujemy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z całą pewnością jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej naszego kraju. Dwie ostatnie dekady przyniosły wiele znaczących zmian w krajobrazie politycznym i społeczno-gospodarczym Polski, oferując nam szerokie perspektywy rozwoju. Środowisko akademickie i naukowe zyskało wiele nowych możliwości wynikających z ogromnego potencjału europejskiej integracji.

Grafika - powiewająca flaga UE i napis Dobrze, że jesteśmy razem.

O to, jakie korzyści płyną z członkostwa Polski w Unii Europejskiej i jakie znaczenie ma ono dla polskiej nauki oraz szkolnictwa wyższego zapytaliśmy kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zapraszamy do zapoznania się z ich odpowiedziami.

Większa mobilność studentów i naukowców. Nauka bez granic

Minister Dariusz Wieczorek zwraca uwagę na ogromną wartość, jaka płynie z możliwości studiowania za granicą. – To już 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. (…) Dzisiaj wszyscy widzimy, że bez Unii nie mielibyśmy tych wspaniałych dróg, transportu, szkół, przedszkoli, żłobków. (…) Dla studentów, to wielka szansa studiowania i odbywania praktyk poza granicami, wielka szansa na to, żeby poznawać nowych ludzi, nowe technologie, nowe rozwiązania, które funkcjonują w innych państwach. To jest ogromna wartość. Zróbmy wszystko, abyśmy tego nie stracili i abyśmy kolejne dziesiątki lat mogli być poważnym partnerem Unii Europejskiej.

O roli i znaczeniu czołowego europejskiego programu wymiany studenckiej mówi wiceminister Maciej Gdula. – Byłem koordynatorem programu Erasmus w Instytucie Socjologii i co roku na Erasmusa wysyłałem dziesiątki osób, które wracały szczęśliwe, zadowolone, pełne entuzjazmu dla Unii Europejskiej. Przez całe te lata z programu Erasmusa w Europie skorzystało 14 milionów studentów. To są ludzie, którzy rozumieją, że Europa to jest możliwość studiowania w różnych miejscach, szansa rozwoju i poznawania innych Europejczyków. To jest wielki kapitał i naprawdę coś, czego nie ma w innych regionach świata. Dzięki temu Europa jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym.

– Dla mnie jako naukowca najważniejsza w Unii Europejskiej jest swoboda prowadzenia badań w krajach skupionych w Unii oraz możliwość kształcenia w różnych częściach Europy. Dla Polki, Europejki, matki – wzrost jakości infrastruktury oraz to, że moje dzieci mają swobodę wyboru kierunku, w którym chcą jechać. – Te cztery korzyści wskazuje wiceminister Maria Mrówczyńska.

Na podobny aspekt naszego członkostwa w UE zwraca uwagę szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Zuzanna Hazubska. – Unia Europejska to jednolita przestrzeń badawcza pozwalająca na swobodny przepływ naukowców, wiedzy, technologii. To miliardy euro na edukację, badania naukowe, stypendia, projekty. Silna Unia Europejska to nauka bez granic.

Wsparcie finansowe

Wśród korzyści płynących z przystąpienia Polski do struktur europejskich podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki wymienia między innymi wsparcie finansowe polskich badań naukowych. – W sferze nauki i szkolnictwa wyższego zawdzięczamy Unii Europejskiej wsparcie finansowe i możliwość podróży za granice. Ćwierć wieku temu nasi studenci nie mieli za bardzo gdzie jeździć, a naszym naukowcom brakowało środków na badania. To się w istotnym stopniu zmieniło dzięki takim programom jak Erasmus+ dla studentów, ale również dla wykładowców, czy Horizon Europe lub Granty ERC – wsparcie finansowe dla wiodących polskich badań. To fundamentalne instrumenty pozwalające na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego.

{"register":{"columns":[]}}