21 mld zł z Funduszy Europejskich dla polskiej nauki i innowacji
22.05.2019
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz agencje wykonawcze: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy i Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w obecnej perspektywie (lata 2014 – 2020) przeznaczą łącznie ponad 21 mld złotych ze środków europejskich na wsparcie transferu wiedzy z nauki do gospodarki – o tych działaniach mówił wicepremier Jarosław Gowin oraz zastępca dyrektora NCBR Izabela Żmudka podczas konferencji prasowej.
Strategia działania MNiSW w obszarze innowacji podzielona została na trzy filary: reformę systemu szkolnictwa wyższego i nauki, wsparcie procesów innowacji na styku nauki i biznesu oraz społeczną odpowiedzialność nauki. Wykonanie założeń poszczególnych filarów realizuje zarówno samo ministerstwo, jak i podległe mu agencje wykonawcze.
– Tworząc strategię dla polskiej nauki, przyjęliśmy jako podstawowe założenie, że innowacje są dla ludzi. Wynalazki powstają po to, by poprawiać nie tylko słupki PKB, ale przede wszystkim codzienność Polaków, zwłaszcza w takich obszarach jak zdrowie, bezpieczeństwo, czy edukacja. By tak sformułowane cele osiągnąć musimy inwestować w odważnych ludzi i ich wizjonerskie projekty. W tym pomagają nam fundusze unijne i instytucje takie jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które wspierając polskich przedsiębiorców i jednostki naukowe w tysiącach projektów B+R, pokazuje, że innowacje powinny działać dla dobra społeczeństwa – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Projekty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
-
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Z podległych ministerstwu agencji wykonawczych główną instytucją, dystrybuującą Fundusze Europejskie jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które operuje w zakresie Programów Operacyjnych: Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) oraz Inteligentny Rozwój (POIR). W obecnej perspektywie finansowej, instytucja zarządza budżetem rzędu 21 miliardów złotych dofinansowania na innowacyjne projekty polskich przedsiębiorstw i jednostek naukowych, rozwój młodych firm technologicznych (w ramach PO IR) oraz blisko 5,5 miliarda złotych na wsparcie programów kształcenia uczelni wyższych (w ramach PO WER). Dodając do tego działania NCBR w poprzedniej perspektywie, warto zaznaczyć, że łączny budżet, który NCBR przeznaczył z funduszy europejskich na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych polskich przedsiębiorców i jednostek naukowych sięga ponad 37 miliardów złotych.
– W tym roku świętujemy 15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej - to czas nie tylko podsumowań, ale też formułowania celów na przyszłość. Za nami okres intensywnej pracy na rzecz podniesienia poziomu innowacyjności krajowej gospodarki oraz inwestycji w B+R polskich przedsiębiorców. Zmiany, które zaszły, przekładają się na codzienne życie nas wszystkich, co prezentujemy choćby dziś w strefie NCBR na IMPACT – mówi zastępca dyrektora NCBR Izabela Żmudka.
– Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, będąc największym z ośrodków wsparcia innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej, jest gotowe na kolejne wyzwania. Dzisiaj stanie w miejscu oznacza cofanie się, a NCBR zawsze stara się być w awangardzie tych, co biegną do przodu.” – dodaje Żmudka.
-
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizujące projekty pozakonkursowe, przekazało środki na wsparcie zmian wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki. Dzięki tym środkom możliwa była realizacja m.in. takich programów jak: „Program praktyk zawodowych dla PWSZ”, (6-miesięczne praktyki) „Liderzy zarządzania uczelnią”, w ramach którego odbyły się szkolenia dla kadry kierowniczej i administracyjnej uczelni; „Inkubator Innowacyjności”, wspierający centra transferu technologii i spółki celowe uczelni; „Najlepsi z Najlepszych”, umożliwiający udział zdolnych studentów w międzynarodowych zawodach i konferencjach; czy wreszcie „Mistrzowie Dydaktyki”, dzięki któremu możliwe było przeprowadzenie szkoleń nauczycieli akademickich w zagranicznych uczelniach w zakresie nowoczesnych metod dydaktycznych.
-
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy realizuje zadania w zakresie rozwoju nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki, stanowiącej wsparcie wybranych projektów dużej, strategicznej infrastruktury badawczej, o charakterze ogólnokrajowym lub międzynarodowym, znajdujących się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Na ten cel przekazał w trybie konkursowym – jako instytucja wdrażająca NCBR - ponad 800 milionów złotych.
-
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej może pochwalić się sukcesami takich programów, jak chociażby „Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy - Welcome to Poland”, „Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”, „Program STER - Stypendia doktorskie dla cudzoziemców” oraz „Program KATAMARAN - Przygotowanie i realizacja wspólnych studiów II stopnia”, „Program Poland my first choice”, oferujący stypendia dla studentów zagranicznych odbywających w Polsce studia II stopnia w jednostkach o wysokiej ocenie parametrycznej.
Działania tych podmiotów w ramach obecnej perspektywy unijnej charakteryzuje m.in. zrównoważone wsparcie oraz rezygnacja z ilościowego podejścia do realizacji projektów. Oznacza to, że nie zostały przekazane wyłącznie środki wspierające kształcenie, ale postawiono na takie aspekty jak dydaktyka, kadra, zarządzanie czy internacjonalizacja.