38. sesja Polsko-Chińskiego Komitetu Naukowo-Technologicznego pod przewodnictwem podsekretarza stanu Andrzeja Szeptyckiego
29.11.2024
W listopadzie odbyła się 38. sesja Polsko-Chińskiego Komitetu Naukowo-Technologicznego, której przewodniczył wiceminister Andrzej Szeptycki. Delegacja Chińskiej Republiki Ludowej reprezentowana była przez Wiceminister Nauki i Technologii Lin Xin.
Polsko-Chiński Komitet Naukowo-Technologiczny realizuje postanowienia „Umowy o współpracy naukowo-technicznej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej”, podpisanej w Pekinie 13 kwietnia 1995 r. Posiedzenia Komitetu organizowane są regularnie co dwa lata.
Podczas spotkania omówione zostały dotychczasowe efekty współpracy akademickiej i naukowo-badawczej, w tym konkursy na wymianę osobową i projekty badawcze realizowane przez agencje wykonawcze. Przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) czy Narodowego Centrum Nauki (NCN) zaprezentowali realizowane inicjatywy dwustronne, tj. wymiany studentów i naukowców NAWA, program SHENG NCN oraz konkursy dwustronne NCBR. Ponadto, strony wymieniły się informacjami na temat bieżących działań w zakresie rozwoju potencjału naukowego, akademickiego i współpracy międzynarodowej. - Bezpośrednia współpraca w ramach wspólnych konkursów naukowo-badawczych przyczynia się do rozwoju nauki obu państw – zaznaczył wiceminister Andrzej Szeptycki.
Perspektywy współpracy na przyszłość
Podsekretarz stanu w MNiSW wyraził nadzieję na dalsze zacieśnianie relacji polsko-chińskich w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. – Obrady po raz kolejny potwierdziły, jak istotna jest współpraca z Chinami w tym zakresie. Wierzę, że wspólne inicjatywy badawcze przyczynią się do rozwoju nauki w obu krajach – podsumował wiceminister.