W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4 srebrne medale polskich uczniów na 18. Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Paryżu

19.07.2022

Polska drużyna zdobyła 4 srebrne medale i zajęła 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej 18. Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej. W zawodach, które odbyły się w formule zdalnej (12-18 lipca), wzięło udział 209 zawodników z 54 krajów. Uczestnicy zmierzyli się z testem pisemnym, wirtualnymi zajęciami terenowymi oraz quizem multimedialnym.

Grupa młodych ludzi w czerwonych koszulkach z godłem Polski siedzi przy ławkach, za nimi plakaty z napisami ESRI Polska i Olimpiada geograficzna.

Sukces polskiej reprezentacji

Polscy uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom – wszyscy zdobyli srebrne medale. W klasyfikacji drużynowej uplasowali się na 5 miejscu, spośród 54 krajów. Zwyciężył Singapur, przed Litwą i drużyną z Tajwanu.

Srebrny medal i najwyższą lokatę – 20 miejsce na świecie – zajął Mateusz Tomiczek, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Piotr Zatwarnicki to srebrny medalista z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, który zajął 25 miejsce. Na miejscu 35 uplasowała się Anna Zientek, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na 50 miejscu znalazł się uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie Filip Szczęk.

Udział polskiej drużyny został zorganizowany i sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki przy wsparciu partnerów.

Międzynarodowe zmagania młodych geografów

18. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna odbyła się w formule zdalnej z Paryża. Test pisemny składał się z pytań dotyczących m.in. zrównoważonego rozwoju, wysp Pacyfiku Południowego, ruchu lotniczego i gazów cieplarnianych oraz zagrożeń naturalnych w kontekście rozwoju obszarów miejskich. Zajęcia terenowe odbyły się w formie wirtualnej wycieczki, w ramach której uczniowie mieli zaproponować nowe formy zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarach bagiennych Vernier. Quiz multimedialny zawierał 40 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (International Geography Olympiad, iGeo)

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna to coroczne zawody dla uczniów szkół średnich, w których udział biorą zwycięzcy krajowych rywalizacji. Organizuje je Międzynarodowa Unia Geograficzna. W dotychczasowych olimpiadach Polacy potwierdzali swój wysoki poziom, siedmiokrotnie wracając z laurami zwycięzców w klasyfikacji drużynowej (1996, 1998, 2000, 2004, 2006, 2015 i 2017). Odnieśli również znaczące sukcesy w klasyfikacji indywidualnej.

Następna Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna odbędzie się w sierpniu 2023 r. w Bandung w Indonezji.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}