W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

60-lecie „Szpitala przy Szaserów”: Rola wojskowej służby zdrowia

02.12.2024

„Szpital przy Szaserów” obchodzi w tym roku 60-lecie powstania. Z tej okazji Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy i Akademia Wojsk Lądowych zorganizowały uroczystą konferencję pod hasłem „System ochrony zdrowia państwa: rola wojskowej służby zdrowia i jej zadania w czasie wojny i pokoju”. W jej oficjalnym otwarciu wzięli udział m.in. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef BBN Jacek Siewiera i wiceminister ON Cezary Tomczyk. Na miejscu obecny był również wiceminister Marek Gzik.

Widok od tyłu na zaciemnioną sale, w rzędach krzeseł siedzą ludzie, przed nimi za stolikiem siedzi kilku mężczyzn w zielonych mundurach.

Refleksja nad dorobkiem i przyszłością

Obchody 60-lecia były doskonałą okazją do podsumowania i zaprezentowania osiągnięć wojskowej służby zdrowia na przestrzeni sześciu dekad działalności. Szczególną uwagę poświęcono ewolucji nadzoru nad zdrowiem żołnierzy, który obecnie obejmuje coraz nowocześniejsze technologie medyczne i procedury. Podczas spotkania poruszane były również kwestie związane z przygotowaniem służby zdrowia do warunków konfliktu, co zrobić, by instytucje wojskowe cywilne sprawnie współdziałały, ratując pacjentów, co zmienić pod wpływem wniosków z wojny na Ukrainie. Wsparcie medyczne to nie tylko narzędzie zabezpieczenia sił zbrojnych, ale również istotny filar w czasie pokoju – szczególnie w kontekście zarządzania kryzysowego i ochrony ludności cywilnej.  

Symboliczny wymiar jubileuszu

Szpital przy ul. Szaserów, jako jedna z kluczowych placówek wojskowej służby zdrowia, wielokrotnie udowodnił swoje znaczenie w najtrudniejszych momentach historii. Jubileusz był symbolicznym hołdem dla pracy całego personelu – zarówno medycznego, jak i pomocniczego – który na co dzień łączy profesjonalizm z misją służby.

– To wydarzenie przypomina nam, że służba zdrowia to fundament bezpieczeństwa, bez którego żadna armia ani społeczeństwo nie mogą funkcjonować – podsumował sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}