7. edycja Kongresu 590 z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki
22.06.2022
Nauka, gospodarka, wyzwania społeczne, energetyka, bezpieczeństwo, rolnictwo i żywność, technologia, ekologia, kultura, zdrowie to główne obszary tematyczne 7. edycji Kongresu 590. Wydarzenie przebiega pod hasłem „Łączymy wszystkich”. W panelach dyskusyjnych zorganizowanych pierwszego dnia Kongresu 590 uczestniczyli Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Strategii Edukacyjnej Radosław Brzózka.
Panel dyskusyjny z udziałem szefa MEiN
W pierwszym dniu Kongresu 590 szef MEiN uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Instytucje wspierające rozwój Trójmorza w celu szybszej i efektywniejszej integracji społecznej, politycznej i gospodarczej na wzór koncepcji wspólnoty narodów wg Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana”. Podczas dyskusji poruszano tematy związane ze wsparciem Inicjatywy Trójmorza w przestrzeni społecznej, gospodarczej i politycznej.
– Jeśli miałaby powstać Wspólnota Akademicka Trójmorza to po to, by wrócić do wartości chrześcijańskich, do korzeni. To jest ta część Europy, która trzyma się fundamentu – mówił minister Przemysław Czarnek podczas Kongresu 590, zwracając uwagę na rolę wartości w integracji europejskiej.
– Należy wracać do korzeni i fundamentów w duchu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Chcemy dla nich w przyszłości normalnego życia – dodał.
Szef MEiN podkreślał, że współpraca akademicka jest kluczowa z punktu widzenia rozwoju nowych technologii: – Współpraca naukowa, humanistyczna, filozoficzna jest ważna z punktu widzenia nowych technologii, postępu i rozwoju – powiedział Minister Edukacji i Nauki.
– Pragniemy nagradzać wybitnych polskich naukowców, aby pokazać, że warto podejmować trud pracy w nauce, trud szukania i odkrywania prawdy – podsumował.
W panelu z udziałem Ministra Edukacji i Nauki uczestniczyli Poseł na Sejm RP Marek Suski, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana Zbigniew Krysiak oraz p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Remigiusz Kopoczek.
Panel „Edukacja i rozwój jako szansa wobec wyzwań humanitarnych, migracyjnych i gospodarczych”
W panelu wzięli udział: Sekretarz Stanu MRiPS Barbara Socha, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Strategii Edukacyjnej Radosław Brzózka, Zastępca Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych Jakub Koper oraz p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Remigiusz Kopoczek. Moderatorem panelu była Adrianna Całus, Rzecznik Prasowy MEiN.
W dyskusji podkreślano, że celem edukacji i nauki jest nie tylko kształcenie wykwalifikowanych pracowników, ale także przygotowanie młodych ludzi do roli liderów życia politycznego, społecznego i gospodarczego. Szef GPM, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Strategii Edukacyjnej zaznaczył, że Ministerstwo Edukacji i Nauki zwraca uwagę na rolę całościowej formacji młodych ludzi, nie tylko pod względem edukacyjnym, ale także wychowawczym.
7. edycja Kongresu 590
Temat wiodący 7. edycji Kongresu 590 to współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza. Podczas wydarzenia dyskutowane są tematy związane ze współpracą, wyznaczeniem nowych celów, a przede wszystkim zacieśnianiem relacji gospodarczych i politycznych pomiędzy Polską a wszystkimi krajami regionu Trójmorza.
Kongres 590 to cykliczne wydarzenie gospodarcze zapoczątkowane w 2016 r. Jest przestrzenią wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. Kongres corocznie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.