73. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego
26.05.2021
25 maja przypada 73. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego - żołnierza AK, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz, jednego z najdzielniejszych obrońców niepodległej Polski, zamordowanego przez komunistów w więzieniu na warszawskim Mokotowie. W uroczystościach zorganizowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL wziął udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
- 73 lata temu zginął jeden z najodważniejszych Polaków w dziejach naszego narodu. Człowiek, który poświęcił się Ojczyźnie, którego życie wypełniła Polska. Dziś oddajemy mu część wspominając te straszne czasy po II wojnie światowej – powiedział minister.
Z okazji rocznicy śmierci Rotmistrza Pileckiego, Minister Edukacji i Nauki złożył wieniec pod ścianą straceń na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Podczas wizyty minister spotkał się także z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Profesor poinformował o rozpoczęciu kolejnego etapu poszukiwań ofiar, które zostały pogrzebane na terenie dawnego więzienia na Mokotowie.
Prace poszukiwawcze zaplanowano na kolejne kilkanaście dni. Będą zrealizowane w okolicy tzw. pawilonu "N", gdzie przetrzymywano więźniów uznanych za szczególnie niebezpiecznych. Jeszcze w latach 80. w tym miejscu odnajdywano szczątki ludzkie. Kolejnym etapem prac będzie objęty parking od strony ul. Rakowieckiej.
Minister Przemysław Czarnek oraz wiceminister Tomasz Rzymkowski wzięli także udział we Mszy świętej odprawionej na terenie byłego więzienia na Mokotowie oraz w koncercie zespołu Forteca ku czci Rotmistrza Pileckiego. Następnie o godz. 21:30, czyli w godzinę straceń złożyli wieniec i oddali hołd Rotmistrzowi.
Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem
25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Święto zostało ustanowione w 2019 roku przez Parlament Europejski w rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Dzień ten ma być wyrazem szacunku i hołdem dla wszystkich tych, którzy walcząc z tyranią, wykazali bohaterstwo.