W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie z nowym budynkiem Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

28.01.2019

28 stycznia uroczyście otwarto nowy budynek Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który będzie służyć studentom i pracownikom Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Na czterech kondygnacjach gmachu zaprojektowano pomieszczenia dydaktyczne, laboratoryjne, biurowe, konferencyjne oraz techniczne. Wartość kosztorysowa inwestycji to 21 mln zł, z czego 13 mln zł na jej realizację pochodziło z dotacji celowej MNiSW. W uroczystym otwarciu uczestniczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz władze uczelni.

Zdjęcie przedstawia budynek AGH, Wydział Teleinformatyki .fot. Maciej Talar/KSAF AGH

Telekomunikacja, teleinformatyka i cyberbezpieczeństwo

Nowy budynek Katedry Telekomunikacji WIEiT AGH będzie wykorzystywany na potrzeby kształcenia i badań w obszarach związanych z telekomunikacją, teleinformatyką i cyberbezpieczeństwem. Zostaną w nim uruchomione laboratoria zgodne z najnowszymi trendami w dziedzinie telekomunikacji: ultraszybkich sieci komputerowych, systemów komórkowych LTE 4G/5 i bezprzewodowych sieci teleinformatycznych. Studenci będą mogli korzystać m.in. z pracowni sieci optycznych, Internetu Rzeczy, sieci sterowanych programowo i wirtualizacji funkcji sieciowych, radia programowalnego oraz wirtualnej rzeczywistości.

- W dobie niezwykle intensywnego postępu technologicznego, wyspecjalizowana edukacja w zakresie teleinformatyki, telekomunikacji czy cyberbezpieczeństwa stanowi jeden z obszarów, na który powinniśmy kłaść zdecydowany nacisk – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Dzięki nowym laboratoriom studenci AGH będą mieli możliwość kształcenia praktycznego na nowoczesnym sprzęcie. Wierzymy, że dzięki temu ich osiągnięcia i pomysły będą jeszcze bardziej doceniane w Europie i na świecie.

W budynku powstaną między innymi pracownie:

Laboratorium sieci komputerowych - w którym studenci będą mogli poznać architektury sieci teleinformatycznych, a także zasady projektowania, konfiguracji i eksploatacji. Zajęcia w formie studiów przypadku (ang. case studies), pozwolą zdobyć przekrojową wiedzę praktyczną nt. budowy i działania sieci teleinformatycznych.

Laboratorium systemów komórkowych 4G/5G - znajdzie się w nim pięć niezależnych sieci LTE złożonych ze stacji bazowej, sieci szkieletowej emulowanej na serwerze wirtualizacyjnym oraz urządzeń mobilnych z dedykowanymi kartami SIM. Studenci zdobędą wiedzę na temat konfiguracji stacji bazowej, poznają mechanizmy zapewniające mobilność urządzeń abonenckich oraz mechanizmy zapewniania jakości usług w sieciach komórkowych.

Laboratorium bezprzewodowych sieci teleinformatycznych – które umożliwi dogłębne poznanie różnych systemów bezprzewodowych i zdobycie praktycznej wiedzy związanej z budową, łączeniem, konfiguracją, analizą wydajnościową oraz optymalizacją pracy urządzeń bezprzewodowych, takich jak np. mosty, routery, regeneratory, karty klienckie i kontrolery sieciowe.

Laboratorium bezpieczeństwa sieciowego – w nim będą odbywały się zajęcia praktyczne związane z bezpieczeństwem i ochroną danych w sieciach teleinformatycznych. Podczas zajęć studenci zdobędą wiedzę i umiejętności związane z kryptografią, podpisem cyfrowym i certyfikatami, usługami ochrony danych, aplikacjami i protokołami bezpieczeństwa, ochroną przed atakami sieciowymi oraz projektowaniem bezpiecznych sieci teleinformatycznych.

Laboratorium jakości świadczenia usług - będzie wyposażone w sprzęt pozwalający na budowę różnorodnych sieci teleinformatycznych, umożliwi studentom zestawienie sieci IP czy uruchomienie usług sieciowych, które będą poddawane badaniu pod kątem jakości usługi sieciowej. Laboratorium będzie również stanowiło miejsce realizacji prac dyplomowych.

Wydział z najwyższą jakością prowadzonych badań naukowych

Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji to jedna z czołowych jednostek AGH. W 2017 roku otrzymał kategorię A+ przyznawaną wydziałom szczególnie wyróżniającym się jakością prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych. W dziedzinie teleinformatyki kategoria ta została przyznana tylko dwóm wydziałom w Polsce. Studia oferowane przez WIEiT rokrocznie cieszą się bardzo dużą popularnością wśród chętnych do studiowania w AGH, o czym świadczą wysokie progi, na kierunki takie jak informatyka czy teleinformatyka oraz duża liczba kandydatów na jedno miejsce.

fot. Maciej Talar/KSAF AGH

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:21 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:21 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}