Aktywne wakacje – sprawdź weekendowe inicjatywy MEiN!
29.06.2023
Już 1 lipca kolejny koncert „Lata z Radiem” w Tarnowie, a wśród atrakcji, które czekają na uczestników, warsztaty Mobilnych Laboratoriów Przyszłości i projekcja filmu „Kartka z Powstania” w technologii VR. Miłośników piłki nożnej zapraszamy z kolei do aktywnej strefy „Poznaj Polskę na sportowo”. Najbliższy weekend to także największe wydarzenie archeologiczno-technologiczne tego lata – „XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny” w Suwałkach. Zapraszamy do udziału!
„Lato z Radiem”
Kreatywna i twórcza zabawa
Za nami pierwsze dwa koncerty „Lata z Radiem” w Poddębicach i Toruniu. Uczestnicy chętnie odwiedzali stoiska Ministerstwa Edukacji i Nauki, eksperymentując m.in. z interaktywnymi eksponatami wystawy „O matmo”! i urządzeniami dostępnymi w Naukobusie, który będzie dostępny także w Tarnowie.
W najbliższą sobotę zapraszamy szczególnie na warsztaty przygotowane przez Mobilne Laboratoria Przyszłości. To okazja, aby rozwijać swoją kreatywności i kompetencje cyfrowe przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego.
Wirtualna podróż w czasie
Pokaz filmu „Kartka z Powstania” w technologii VR to obowiązkowy punkt pikniku, nie tylko dla miłośników historii. Dzięki słuchawkom i specjalnym goglom widzowie będą mogli poznać realia powstańczej Warszawy. Usłyszą strzały i zobaczą, jak wyglądała stolica w ogniu powstańczych walk.
Strefa aktywna „Poznaj Polskę na sportowo”
Na najmłodszych fanów piłki nożnej czeka strefa „Poznaj Polskę na sportowo”. Wśród atrakcji przygotowanych przez PZPN znalazły się aktywne zabawy z piłką nożna pod okiem doświadczonych animatorów, test wiedzy o piłce nożnej oraz upominki i książki związane tematycznie z projektem „Poznaj Polskę na sportowo”.
Wystawa „O matmo!” w Huszlewie
Mieszkańców Huszlewa i okolic zapraszamy z kolei do obejrzenia wystawy „O matmo”! Ekspozycja będzie dostępna bezpłatnie dla zwiedzających w niedzielę, 2 lipca w Zespole Szkolno-Wychowawczym w Huszlewie.
„O matmo!” to nowa mobilna wystawa w całości zaprojektowana i wykonana przez zespół CNK z myślą o uczniach szkół podstawowych. Składają się na nią 22 interaktywne eksponaty, które pokazują, jak fascynującą przygodą jest matematyka, i zachęcają do jej dalszego samodzielnego poznawania. W naturalny sposób skłaniają do refleksji nad tym, gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę.
Eksponaty tworzące „O matmo!” podzielone są na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna. Uczniowie mogą dzięki nim np. uzmysłowić sobie lepiej, czym jest algorytm i jak w oparciu o algorytmy działają najbardziej znane wyszukiwarki internetowe. Eksponaty charakteryzuje także zróżnicowanie – niektóre wymagają skupienia i może z nich korzystać tylko jedna osoba, przy innych można eksperymentować we dwie lub więcej osób.
Piknik Jaćwieski – największe wydarzenie archeologiczno-technologiczne wydarzenie tego lata
Najbliższy weekend to także największe wydarzenie archeologiczno-technologiczne tego lata – „XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny”. Wydarzenie obędzie się 1-2 lipca (sobota – 15:00-22:30; niedziela – 11:00-17:00) w Suwałkach – Krzywólka (Nad zalewem Żwirek). Wstęp darmowy!
Udział w pikniku do doskonała okazja do odkrywania historii i poznawania jej dzięki nowym technologiom. W programie między innymi:
- warsztaty rzemieślnicze
- możliwość zwiedzenia jaćwieskiego muzeum w technologii VR
- inscenizacje żywcem wyrwane sprzed wieków
- koncert zespołu Percival
- gry i zabawy dla całej rodziny
- technologiczna gra terenowa
Nie zabraknie również Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Edukatorzy z tej okazji przygotowali całą gamę atrakcji. Najmłodsi będą mogli lepiej poznać dawne realia dzięki: grze terenowej, możliwości wydruku własnych grotów i atrybutów minionych czasów, a także warsztatom kreatywnym osadzonych w jaćwieskich realiach.
XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach wraz z Partnerem – Centrum GovTech. Wydarzenie zostało objęte patronatem Miasta Suwałki.
Historia Jaćwingów jeszcze nigdy nie była tak blisko Ciebie. Zabierz rodzinę i przyjaciół i poznaj piękno średniowiecznej Polski!
Zapraszamy do udziału!