W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktywne wakacje z MEiN – spotkajmy się w Puławach i Międzyzdrojach!

17.08.2023

Najbliższy wakacyjny weekend zapowiada się niezwykle intensywnie. Na uczestników pikniku „Lata z Radiem” w nadmorskich Międzyzdrojach czekają: pokazy filmu „Kartka z Powstania” w technologii VR, warsztaty Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, eksperymenty w Naukobusie oraz wystawa „O matmo!”. Nie zabraknie również atrakcji czytelniczych w ramach „Czytania na trawie” i aktywnych zabaw w strefie „Poznaj Polskę na sportowo”. Najbliższa sobota to także kolejny „Kosmiczny piknik” TVP Nauka i MEiN, który odbędzie się w Puławach pod hasłem „Odyseja kosmiczna”.

Grafika - kolaż zdjęć z dziećmi na dworze i napis Wakacje z MEiN - sprawdź, gdzie jesteśmy.

Inicjatywy MEiN na pikniku „Lata z Radiem” 

Stoiska MEiN gościły już na piknikach „Lata z Radiem” w Poddębicach, Toruniu, Tarnowie i Giżycku. Teraz czas na Międzyzdroje. W sobotę, 19 sierpnia będziemy aktywnie kontynuować letni wypoczynek. Będzie naukowo, historycznie, czytelniczo i sportowo.

  • Mobilne Laboratoria Przyszłości – nowoczesne technologie bez tajemnic

Mobilne Laboratoria Przyszłości to przestrzeń na rozwijanie kreatywności i kompetencji cyfrowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego. Edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik zaprezentują podczas specjalnych warsztatów możliwości drukarki 3D, gogli VR i mikrokontrolerów. Zdobytą wiedzę będzie można również zastosować na miejscu w praktyce.

  • Wystawa „O matmo!” – z matematyką za pan brat

„O matmo!” to nowa mobilna wystawa w całości zaprojektowana i wykonana przez zespół CNK z myślą o uczniach szkół podstawowych. Składają się na nią 22 interaktywne eksponaty, które pokazują, jak fascynującą przygodą jest matematyka, i zachęcają do jej dalszego samodzielnego poznawania. W naturalny sposób skłaniają do refleksji nad tym, gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę.

Eksponaty tworzące „O matmo!” podzielone są na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna. Uczniowie mogą dzięki nim np. uzmysłowić sobie lepiej, czym jest algorytm i jak w oparciu o algorytmy działają najbardziej znane wyszukiwarki internetowe. Eksponaty charakteryzuje także zróżnicowanie – niektóre wymagają skupienia i może z nich korzystać tylko jedna osoba, przy innych można eksperymentować we dwie lub więcej osób.

  • Innowacyjna historia – wirtualna podróż w czasie 

Pokaz filmu „Kartka z Powstania” to propozycja, której po prostu nie można przegapić. Dzięki specjalnym goglom i słuchawkom widzowie usłyszą strzały i zobaczą, jak wyglądała stolica w ogniu powstańczych walk. Będą mogli poczuć emocje, które towarzyszyły powstańcom warszawskim w sierpniu 1944 r. To prawdziwa podróż w czasie i żywa lekcja historii opowiedziana językiem nowoczesnych technologii. 

Pokaz filmu „Kartka z Powstania” w technologii VR to obowiązkowy punkt pikniku, nie tylko dla miłośników historii. 

  • „Poznaj Polskę na sportowo”

Sportowa strefa przygotowana przez PZPN będzie zachęcać do tego, aby aktywność fizyczną wdrażać do swojego życia każdego dnia. Szczególnie odnajdą się tutaj fani piłki nożnej. Pod okiem opiekunów i trenerów najmłodsi będą mogli uczestniczyć w piłkarskich grach i zabawach. Poznają także wiele ciekawostek na temat futbolu. Na uczestników czekać będą również upominki i książki związane tematycznie z projektem „Poznaj Polskę na sportowo”.

  • Naukobus – mobilne laboratorium 

Naukobus, pełniący rolę mobilnego laboratorium, to szansa na zobaczenie i dotknięcie ponad 20 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Odwiedzający w praktyczny sposób mogą poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki.

Wakacyjne „Czytanie na trawie” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 

Uczestników pikniku „Lata z Radiem” w Międzyzdrojach zapraszamy także na kolejną edycję „Czytania na trawie”. Wydarzenie jest organizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Gościem specjalnym w strefie NPRCz będzie Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach, która była beneficjentem „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”.

Sierpniowe „Czytanie na trawie” będzie miało formę pikniku rodzinnego z mobilną biblioteką oraz animacjami dla dzieci i młodzieży. Na uczestników czekają różnorodne atrakcje czytelnicze, wśród nich m.in. koło fortuny z molami książkowymi, wspólne czytanie z bohaterami z bajek, warsztaty plastyczne, rozmowy o książkach, pokazy artystyczne oraz kącik rysunkowy dla najmłodszych.

Osoby biorące udział w wydarzeniu będą mogły skorzystać z dwóch specjalnie przygotowanych stref: wymiany książek oraz relaksu i dobrej lektury. Aby wziąć udział w bookcrossingu wystarczy zabrać ze sobą książkę – symboliczny „bilet” wstępu. Na stoisku NPRCz 2.0 będzie można dowiedzieć się więcej o działaniach realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, a także zapisać się do biblioteki.

„Odyseja kosmiczna” w Puławach 

W Obserwatorium Astronomicznym w Puławach zobaczymy, jak powstają modele rakiet. Ponadto podczas pikniku spotkamy się m.in. z prof. Andrzejem Niedzielskim (Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Szkoła Główna Mikołaja Kopernia), z którym zagłębimy się w tajemnice odległych planet krążących wokół innych gwiazd. Z prof. Hanną Rothkaehl (Centrum Badań Kosmicznych PAN) i Przemysławem Rudziem (Polska Agencja Kosmiczna) porozmawiamy o udziale Polaków w badaniach kosmosu. 

Na transmisję z wydarzenia zapraszamy widzów TVP Nauka. Pierwsza relacja już od godz. 13:00. Kolejne „wejścia na żywo” o godz.: 15:30, 18:05 i 21:00. Z kolei na relację z pikniku „Odyseja Kosmiczna” zapraszamy do TVP Nauka w czwartek, 24 sierpnia o godz. 21:50.

Piknik „Odyseja kosmiczna” to szansa, aby pogłębić swoją wiedzę z zakresu astronomii, chemii, fizyki, technologii i techniki, lotów i eksploracji kosmosu oraz lepiej poznać dokonania Mikołaja Kopernika.

Podczas pikniku w Puławach będzie można uczestniczyć także w warsztatach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}