„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” w Parlamencie Europejskim z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika
28.09.2023
Wiceminister Wojciech Murdzek wziął udział w uroczystej prezentacji kopii dzieła Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” w Parlamencie Europejskim. W wydarzeniu uczestniczyli polscy europosłowie, przedstawiciele instytucji kultury, uczniowie sekcji polskiej Szkoły Europejskiej w Brukseli oraz przedstawiciele organizacji polonijnych. Z okazji jubileuszu i wyjątkowego wydarzenia Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek skierował list do Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.
Kopia obrazu Jana Matejki
Obraz namalowany przez Ireneusza Rolewskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, jest wierną kopią pracy najwybitniejszego polskiego malarza historycznego Jana Matejki z 1873 roku. Dzieło „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to hołd złożony wielkiemu polskiemu astronomowi i wyraz uznania dla dziedzictwa unii polsko-litewskiej (1385-1795). I Rzeczpospolita była miejscem wolności religii i myśli, rozkwitu demokracji, kultury i nauki, w granicach której Kopernik miał szansę bezpiecznie żyć i rozwijać swoje talenty.
Hołd złożony Kopernikowi w 550. rocznicę urodzin
Wybór dzieła jest związany z bezpośrednio z przypadającą na 2023 rok 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Od nazwiska polskiego astronoma pochodzi nazwa europejskiego programu obserwacji Ziemi „Copernicus”, którego celem jest monitorowanie jej powierzchni, w tym stanu środowiska na lądzie, morzu i w powietrzu, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich obywateli.
Prezentacja kopii obrazu Matejki w Parlamencie Europejskim przypomina o polskim wkładzie w europejskie idee budowy wspólnego domu. Wystawa, adresowana do społeczności międzynarodowej, pracowników instytucji europejskich, a także do gości i turystów, ma promować polskie dziedzictwo narodowe oraz dorobek nauki polskiej.
Kopia obrazu Jana Matejki powstała dzięki wspólnemu wysiłkowi miasta Skierniewice oraz Fundacji Orlen. W inicjatywę przekazania dzieła zaangażowani byli posłowie do Parlamentu Europejskiego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego. Muzeum jest także właścicielem kopii obrazu.