„Bezpiecznie w szkole i po szkole” – zainaugurowano pierwszą turę zajęć
28.09.2023
Blisko 2 tys. uczniów wzięło udział w pierwszych zajęciach poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym, które odbyły się w ramach inicjatywy edukacyjnej „Bezpiecznie w szkole i po szkole”. Z uczestnikami warsztatów spotkali się Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Troska o bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Wiceminister Tomasz Rzymkowski podziękował za wartościową inicjatywę oraz wspólne działanie na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
– Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że w tym procesie edukacji, ale również w procesie wsparcia wychowania, który oczywiście spoczywa na rodzicach, zaangażowały się dwa bardzo ważne podmioty – mówił wiceminister, podkreślając, że współpraca z parkiem rozrywki Mandoria jest dobrym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego.
Sekretarz Stanu w MEiN wyraził nadzieję, że zajęcia zaowocują wzrostem poziomu bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży.
– Mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy po zajęciach edukacyjnych, ale również po intensywnej rozrywce, wrócą do siebie, bo są z całej Polski, będą realizować te założenia i te zasady, które są im tutaj w bardzo przystępny sposób przekazywane. To jest niezwykle ważna edukacja, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bo każdy młody człowiek w różny sposób przemieszcza się zarówno z domu do szkoły, jak również w czasie wolnym po zajęciach lekcyjnych. Nam bardzo zależy na tym, aby młodzi ludzie byli bezpieczni nie tylko w szkole, ale również poza szkołą – dodał wiceminister Tomasz Rzymkowski.
Inauguracja zajęć
W pierwszej edycji warsztatów odbywających się w parku rozrywki Mandoria wzięli udział uczniowie z siedmiu województw: pomorskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubuskiego, opolskiego i kujawsko-pomorskiego. W sumie 1800 osób zgłębiało przez zabawę zasady ruchu drogowego i poszerzało swoją wiedzę na temat szeroko pojętego bezpieczeństw.
– Przekazywaliśmy uczniom podstawową wiedzę, którą na co dzień powinni posiadać w zakresie bezpieczeństwa poruszania się po drogach. Jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych, żeby nie rozmawiać na pasach, nie słuchać muzyki, nie używać komórki, jak bezpiecznie poruszać się na rowerze, na hulajnodze, jak służyć pomocą innym, jak wydarzy się na przykład wypadek – wyliczał tematy zajęć Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Zwrócił również uwagę na duże zainteresowanie warsztatami. – Do parku rozrywki Mandoria zgłosiło się 600 szkół i ponad 22 tys. dzieci. Proszę zobaczyć, jakim ogromnym zainteresowaniem te warsztaty się cieszą – dodał.
Nowa inicjatywa edukacyjna „Bezpiecznie w szkole i po szkole”
Zajęcia są skierowane do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i mają za zadanie skłonić młodych ludzi do przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego, umożliwić nabycie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi, ale przede wszystkim motywować do odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań.
Tematyka zajęć została dostosowana do wieku uczniów i obejmie m.in.: zasady i przepisy dotyczące ruchu pieszych, rowerzystów, osób korzystających z hulajnóg, rowerów czy infrastruktury przeznaczonej do zabawy i rozrywki. Jednym z elementów warsztatów jest również zwrócenie uwagi na zagrożenia w ruchu drogowym, w tym związane z korzystaniem w ruchu drogowym z telefonów, tabletów czy słuchawek.
Kolejne warsztaty zostaną przeprowadzone 11 października dla uczniów z województw: dolnośląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego i śląskiego. Ostatnia tura warsztatów odbędzie się 15 listopada i wezmą w niej udział uczniowie z województw: podlaskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, zachodnio-pomorskiego.
Łącznie we wszystkich trzech edycjach planowany jest udział blisko 5 tysięcy uczniów z całego kraju.