Biologia Molekularna dla Polskich Młodych Naukowców i Studentów
14.06.2019
Studenci, doktoranci i młodzi naukowcy z dziedziny biologii oraz dziedzin pokrewnych tj. medycyny, fizyki, chemii i informatyki spotkali się w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego podczas konferencji poświęconej współpracy międzynarodowej w zakresie biologii molekularnej. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z MNiSW.
Możliwości dla polskich naukowców
Promocja działań Europejskiej Konferencji Biologii Molekularnej (EMBC), Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO), Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) oraz możliwe formy współpracy w ramach tych, najbardziej prestiżowych w dziedzinie biologii molekularnej, organizacji w Europie to główne punkty konferencji.
Jest to pierwsze wydarzenie organizowane na tak dużą skalę z udziałem byłych polskich stypendystów EMBO oraz polskich stypendystów EMBL. Dzięki ich obecności zgromadzeni uczestnicy dowiedzieli się więcej o prowadzonych przez organizacje programach stypendialnych oraz możliwościach rozwoju kariery zawodowej.
Biologia molekularna
Europejska Konferencja Biologii Molekularnej to międzyrządowa organizacja mająca na celu wspieranie współpracy europejskiej w dziedzinie biologii molekularnej. Obecnie skupia 30 państw, głównie członków Unii Europejskiej. Współpracę naukowców w dziedzinie biologii molekularnej EMBC realizuje poprzez tzw. Program Główny (General Programme), którego wykonanie powierzone jest Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO). W ramach Programu Głównego realizowane są m.in. kursy, warsztaty, stypendia, czy Program dla Młodych Naukowców.
Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej (ang. EMBL) jest międzynarodową organizacją badawczą państw europejskich specjalizującą się w prowadzeniu badań podstawowych w dziedzinie nauk przyrodniczych. Członkostwo w organizacji umożliwia rozwój współpracy z EMBL polskich naukowców oraz doktorantów, w tym pozwala na tworzenie wspólnych programów np. programów doktorskich z uczelniami w Polsce. Cechą charakterystyczną EMBL jest interdyscyplinarność, dlatego EMBL zatrudnia obok biologów także biochemików, fizyków czy informatyków.