W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Branżowe Punkty Kontaktowe dla Programu Horyzont Europa – aktywności w pierwszym półroczu

24.07.2024

W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. Branżowe Punkty Kontaktowe (BPK), działające w 6 instytutach Łukasiewicza, realizowały wiele zadań projektowych dla Programu Ramowego Horyzont Europa, dedykowanemu rozwojowi badań naukowych i innowacji w biznesie. Branżowe Punkty Kontaktowe to w kolejności:

  • Branżowy Punkt Kontaktowy Inteligentna i Czysta Mobilność w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa w Warszawie,
  • Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach,
  • Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Medyczne i Zdrowie w Łukasiewicz–  PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu,
  • Branżowy Punkt Kontaktowy Transformacja Cyfrowa w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym w Poznaniu,
  • Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0 w Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie,  
  • Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia w Łukasiewicz – Warszawskim Instytucie Technologicznym.

Działalność BPK od 2022 koordynuje Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii w Warszawie, którego zadaniem jest również monitorowanie otoczenia legislacyjnego związanego z programem Horyzont Europa. Od 1 lutego 2024 r. funkcję Koordynatora Branżowych Punktów Kontaktowych objął dr Adam Dawidziuk, który aktywnie wspiera działania Branżowych Punktów Kontaktowych również poprzez organizację i udział w wydarzeniach matchmakingowych, konferencjach, warsztatach i spotkaniach bilateralnych z potencjalnymi partnerami, w kraju i za granicą.

Na sali w rzędach krzeseł siedzą ludzie, przed nimi mężczyzna w garniturze mówi do mikrofonu.

Warsztaty NTMED. Źródło: https://www.linkedin.com/BranzowePunktyKontaktowe

Matchmaking – efektywne budowanie relacji

W pierwszej połowie roku przedstawiciele BPK uczestniczyli w blisko dwudziestu krajowych i zagranicznych wydarzeniach matchmakingowych i networkingowych, skierowanych do polskich i zagranicznych partnerów naukowych oraz biznesowych. Wśród nich były m.in.: Dzień Informacyjny KPK „Szeroki Horyzont” w Warszawie, wydarzenie sieciujące „Successful R&I in Europe 2024” w Dusseldorfie oraz webinar zorganizowany przy współpracy z NCBR nt. Partnerstw EIT. Swą obecność Branżowe Punkty Kontaktowe zaznaczyły również podczas European Research & Innoavtion Days w Brukseli, wydarzenia matchmakingowego Zrównoważone budownictwo w Horyzont Europa oraz Zrównoważony transport i inteligentna mobilność, a także na Droniada Future Forum w Warszawie. Celem tych spotkań było  identyfikowanie i pozyskiwanie potencjalnych partnerów do projektów, nawiązywanie współpracy z organizacjami badawczymi, przedsiębiorcami, podmiotami finansującymi badania naukowe oraz jednostkami administracji publicznej. Zagraniczne spotkania sprzyjały budowaniu relacji z organizacjami międzynarodowymi, dając możliwość reprezentowania na ich forum polskich podmiotów biorących udział w programie.

Kolaż dwóch zdjęć przedstawiających ludzi rozmawiających na sali.

Matchmaking podczas konferencji „Innovate, Inform, Impact: The Evolving Roles of Academic Leaders” na Uniwersytecie w Oxfordzie. Źródło: https://www.linkedin.com/BranzowePunktyKontaktowe

Szkolenia, spotkania, webinaria

Przedstawiciele Branżowych Punktów Kontaktowych brali również udział w zewnętrznych wydarzeniach promujących Program Horyzont Europa, były to m.in.: Dni Informacyjne LIFE, zorganizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Budma Targi w Poznaniu, Polski Kongres Klimatyczny, Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2Poland, czy Kongres PV 2024. Ciekawą formą spotkań z potencjalnymi beneficjentami Programu Horyzont Europa stanowiły również szkolenia i webinaria dot. aktualnych tematów konkursowych, organizowane zarówno w formie stacjonarnej, jak również online.  Łącznie odbyło się kilkanaście takich spotkań m.in.: szkolenie nt. Programu HE dla branży cyfrowej, Technologie wodorowe w HE, Horyzont Europa dla zrównoważonego budownictwa czy webinar zorganizowany przy współpracy z PAIH Jak sfinansować działalność B+R.

Program Horyzont Europa dla firm. Podczas szkoleń i webinariów przedstawiciele BPK promowali partnerstwa europejskie, prowadzili również konsultacje dla przedsiębiorców, naukowców oraz podmiotów prowadzących działalność naukową i zainteresowanych uczestnictwem w Programie Horyzont Europa.

Na sali przy ustawionych w czworokąt stołach siedza ludzie, przed nimi kobieta w czarnej marynarce stoi i mówi do mikrofonu.

Warsztaty z Partnerstwem EITFOOD. Źródło: https://www.linkedin.com/company/bpk-transformacja-cyfrowa/posts/

Zdjęcie zbiorowe, na sali pod ścianą na której wiszą dwa duże monitory stoi w szeregu 15 osób.

Spotkanie brokerów innowacji. Źródło: https://www.linkedin.com/company/bpk-transformacja-cyfrowa/posts/

Poznaj z nami Partnerstwa

Zapoczątkowano również cykl cotygodniowych spotkań online z przedstawicielami Partnerstw Europejskich pt. „Poznaj z nami Partnerstwa Europejskie!”. Jego celem było zaprezentowanie obszarów działań poszczególnych partnerstw, możliwego zakresu wsparcia, aktualnie prowadzonych konkursów i korzyści, jakie wynikają z przystąpienia do ich struktur.; Łącznie odbyło się 7 spotkań, na każdym z nich gościli przedstawiciele następujących Partnerstw: Photonics21, Built4People, SolarPV, CCAM Association, EIT Food, EIT Health i Processes4Planet Partnership. Cykl ten, upowszechniający wiedzę na temat partnerstw europejskich i ich działalności, będzie kontynuowany po wakacjach; na spotkania zostaną zaproszeni przedstawiciele kolejnych partnerstw.
 

Na zaciemnionej sali w rzędach krzeseł siedzą ludzie, przed nimi pod ścianą na fotelach siedzi kilka rozmawiających osób.

Doroczne spotkanie Partnerstwa Photonics, Źródło: https://www.linkedin.com/showcase/bpkprzemysl40/posts/

Zdjęcie zbiorowe, pod ścianą stoi kilka osób.

Spotkanie z przedstawicielami KPK Gruzji, Litwy i Niemiec. Źródło: https://www.linkedin.com/showcase/bpkprzemysl40/posts/

Horizon4Poland’24 – polska prezydencja na horyzoncie

Obecnie Branżowe Punkty Kontaktowe przygotowują się do organizacji największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia matchmakingowego „Horizon4Poland’24, które odbędzie się w Warszawie 13 i 14 listopada. Spotkają się na nim polscy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele wiodących instytucji w obszarze innowacji z partnerstwami europejskimi i partnerami zagranicznymi. Nadchodząca trzecia edycja wydarzenia jest wyjątkowa również dlatego, że odbędzie się tuż przed objęciem przez Polskę (wraz z Cyprem i Danią) Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Nawiązuje do tego hasło przewodnie tegorocznej edycji, które brzmi: „Polish Presidency on the Horizon”.

Grafika, na niebieskim tle napis Horizon4Poland'24.

Więcej informacji na temat bieżących wydarzeń realizowanych przez Branżowe Punkty Kontaktowe można znaleźć na stronie www.bpkhoryzont.pl oraz na profilach społecznościowych: IN, FB, X oraz YT.

Łukasiewicz - ITECH jest interdyscyplinarną jednostką badawczą specjalizującą się w obszarze nauki, technologii i innowacji (STI - Science, Technology, Innovation). Wspieramy proces tworzenia technologii poprzez maksymalizowanie ich potencjału i jednoczesne wskazywanie rozwiązań minimalizujących związane z nimi ryzyka – technology assessment. Łukasiewicz – ITECH jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, która skupia 22 instytuty o łącznym potencjale 4500 pracowników naukowo-badawczych.

Grafika, logo MNiSW

{"register":{"columns":[]}}