Branżowe Punkty Kontaktowe dla Programu Horyzont Europa – aktywności w pierwszym półroczu
24.07.2024
W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. Branżowe Punkty Kontaktowe (BPK), działające w 6 instytutach Łukasiewicza, realizowały wiele zadań projektowych dla Programu Ramowego Horyzont Europa, dedykowanemu rozwojowi badań naukowych i innowacji w biznesie. Branżowe Punkty Kontaktowe to w kolejności:
- Branżowy Punkt Kontaktowy Inteligentna i Czysta Mobilność w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa w Warszawie,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Medyczne i Zdrowie w Łukasiewicz– PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Transformacja Cyfrowa w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym w Poznaniu,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0 w Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia w Łukasiewicz – Warszawskim Instytucie Technologicznym.
Działalność BPK od 2022 koordynuje Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii w Warszawie, którego zadaniem jest również monitorowanie otoczenia legislacyjnego związanego z programem Horyzont Europa. Od 1 lutego 2024 r. funkcję Koordynatora Branżowych Punktów Kontaktowych objął dr Adam Dawidziuk, który aktywnie wspiera działania Branżowych Punktów Kontaktowych również poprzez organizację i udział w wydarzeniach matchmakingowych, konferencjach, warsztatach i spotkaniach bilateralnych z potencjalnymi partnerami, w kraju i za granicą.
Warsztaty NTMED. Źródło: https://www.linkedin.com/BranzowePunktyKontaktowe
Matchmaking – efektywne budowanie relacji
W pierwszej połowie roku przedstawiciele BPK uczestniczyli w blisko dwudziestu krajowych i zagranicznych wydarzeniach matchmakingowych i networkingowych, skierowanych do polskich i zagranicznych partnerów naukowych oraz biznesowych. Wśród nich były m.in.: Dzień Informacyjny KPK „Szeroki Horyzont” w Warszawie, wydarzenie sieciujące „Successful R&I in Europe 2024” w Dusseldorfie oraz webinar zorganizowany przy współpracy z NCBR nt. Partnerstw EIT. Swą obecność Branżowe Punkty Kontaktowe zaznaczyły również podczas European Research & Innoavtion Days w Brukseli, wydarzenia matchmakingowego Zrównoważone budownictwo w Horyzont Europa oraz Zrównoważony transport i inteligentna mobilność, a także na Droniada Future Forum w Warszawie. Celem tych spotkań było identyfikowanie i pozyskiwanie potencjalnych partnerów do projektów, nawiązywanie współpracy z organizacjami badawczymi, przedsiębiorcami, podmiotami finansującymi badania naukowe oraz jednostkami administracji publicznej. Zagraniczne spotkania sprzyjały budowaniu relacji z organizacjami międzynarodowymi, dając możliwość reprezentowania na ich forum polskich podmiotów biorących udział w programie.
Matchmaking podczas konferencji „Innovate, Inform, Impact: The Evolving Roles of Academic Leaders” na Uniwersytecie w Oxfordzie. Źródło: https://www.linkedin.com/BranzowePunktyKontaktowe
Szkolenia, spotkania, webinaria
Przedstawiciele Branżowych Punktów Kontaktowych brali również udział w zewnętrznych wydarzeniach promujących Program Horyzont Europa, były to m.in.: Dni Informacyjne LIFE, zorganizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Budma Targi w Poznaniu, Polski Kongres Klimatyczny, Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2Poland, czy Kongres PV 2024. Ciekawą formą spotkań z potencjalnymi beneficjentami Programu Horyzont Europa stanowiły również szkolenia i webinaria dot. aktualnych tematów konkursowych, organizowane zarówno w formie stacjonarnej, jak również online. Łącznie odbyło się kilkanaście takich spotkań m.in.: szkolenie nt. Programu HE dla branży cyfrowej, Technologie wodorowe w HE, Horyzont Europa dla zrównoważonego budownictwa czy webinar zorganizowany przy współpracy z PAIH Jak sfinansować działalność B+R.
Program Horyzont Europa dla firm. Podczas szkoleń i webinariów przedstawiciele BPK promowali partnerstwa europejskie, prowadzili również konsultacje dla przedsiębiorców, naukowców oraz podmiotów prowadzących działalność naukową i zainteresowanych uczestnictwem w Programie Horyzont Europa.
Warsztaty z Partnerstwem EITFOOD. Źródło: https://www.linkedin.com/company/bpk-transformacja-cyfrowa/posts/
Spotkanie brokerów innowacji. Źródło: https://www.linkedin.com/company/bpk-transformacja-cyfrowa/posts/
Poznaj z nami Partnerstwa
Zapoczątkowano również cykl cotygodniowych spotkań online z przedstawicielami Partnerstw Europejskich pt. „Poznaj z nami Partnerstwa Europejskie!”. Jego celem było zaprezentowanie obszarów działań poszczególnych partnerstw, możliwego zakresu wsparcia, aktualnie prowadzonych konkursów i korzyści, jakie wynikają z przystąpienia do ich struktur.; Łącznie odbyło się 7 spotkań, na każdym z nich gościli przedstawiciele następujących Partnerstw: Photonics21, Built4People, SolarPV, CCAM Association, EIT Food, EIT Health i Processes4Planet Partnership. Cykl ten, upowszechniający wiedzę na temat partnerstw europejskich i ich działalności, będzie kontynuowany po wakacjach; na spotkania zostaną zaproszeni przedstawiciele kolejnych partnerstw.
Doroczne spotkanie Partnerstwa Photonics, Źródło: https://www.linkedin.com/showcase/bpkprzemysl40/posts/
Spotkanie z przedstawicielami KPK Gruzji, Litwy i Niemiec. Źródło: https://www.linkedin.com/showcase/bpkprzemysl40/posts/
Horizon4Poland’24 – polska prezydencja na horyzoncie
Obecnie Branżowe Punkty Kontaktowe przygotowują się do organizacji największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia matchmakingowego „Horizon4Poland’24, które odbędzie się w Warszawie 13 i 14 listopada. Spotkają się na nim polscy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele wiodących instytucji w obszarze innowacji z partnerstwami europejskimi i partnerami zagranicznymi. Nadchodząca trzecia edycja wydarzenia jest wyjątkowa również dlatego, że odbędzie się tuż przed objęciem przez Polskę (wraz z Cyprem i Danią) Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Nawiązuje do tego hasło przewodnie tegorocznej edycji, które brzmi: „Polish Presidency on the Horizon”.
Więcej informacji na temat bieżących wydarzeń realizowanych przez Branżowe Punkty Kontaktowe można znaleźć na stronie www.bpkhoryzont.pl oraz na profilach społecznościowych: IN, FB, X oraz YT.
Łukasiewicz - ITECH jest interdyscyplinarną jednostką badawczą specjalizującą się w obszarze nauki, technologii i innowacji (STI - Science, Technology, Innovation). Wspieramy proces tworzenia technologii poprzez maksymalizowanie ich potencjału i jednoczesne wskazywanie rozwiązań minimalizujących związane z nimi ryzyka – technology assessment. Łukasiewicz – ITECH jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, która skupia 22 instytuty o łącznym potencjale 4500 pracowników naukowo-badawczych.