W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK z własną siedzibą

01.07.2020

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Anna Budzanowska wzięła dziś udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W budynku o powierzchni 6412 m kw. będą odbywały się zajęcia praktyczne oraz badania naukowe służące kształceniu przyszłych weterynarzy.

Wizualizacja budynku Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK.

– To wielki zaszczyt móc być z Państwem podczas tak ważnej dla Uniwersytetu chwili. UMK jako jeden z laureatów konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” wzorowo realizuje misję związaną ze statusem uczelni badawczej – podkreśliła wiceminister, dr Anna Budzanowska.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i firma Strabag podpisały umowę na budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej

Budynek będzie gotowy pod koniec 2021 r.

Centrum Medycyny Weterynaryjnej ma być najlepiej wyposażonym obiektem służącym kształceniu studentów i usługom weterynaryjnym w kraju. Znajdzie się w nim m.in. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, ultrasonograf, a także unikatowy system transportu wewnętrznego zwierząt. Nowoczesny budynek pozwoli na przeprowadzanie zajęć dydaktycznych na najwyższym poziomie oraz zaawansowanych badań naukowych.

W podziemiu znajdzie się część kliniczna dla trzody chlewnej. Na parterze zaplanowano część kliniczną dla koni i bydła rogatego. A na  I piętrze działać będzie klinika dla małych zwierząt z 4 salami operacyjnymi. Pomieszczenia dydaktyczne, sale seminaryjne, aula oraz pomieszczenia dla pracowników naukowych i administracji umieszczone będą na II piętrze. Na dachu zaprojektowano otwarty taras widokowy.

Toruńska weterynaria rozwija się bardzo intensywnie

Dwa lata temu na UMK uruchomiono kierunek, który od początku cieszył się niezwykłą popularnością wśród kandydatów. Pracownicy opublikowali do tej pory ponad 220 publikacji, z których 15 otrzymało stypendia rektora za wysoko punktowane publikacje.  W planach  jest realizacja siedmiu projektów badawczych. Instytut składa się z trzech Katedr (klinicznych): Chirurgii Weterynaryjnej, Nauk Podstawowych i Przedklinicznych oraz Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt.

– Jeszcze trzy lata temu nie marzyliśmy nawet, że w Toruniu powstaną studia weterynaryjne, a dziś rozpoczynamy budowę najnowocześniejszego budynku tego typu w Polsce – mówił rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn po podpisaniu umowy. – Spełniamy w ten sposób nasze obietnice złożone Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że zaplecze badawcze, kliniczne i dydaktyczne powstanie w ciągu czterech lat od uruchomienia weterynarii na naszej uczelni.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}