Chcemy być tymi, którzy będą pomagać – wiceminister Włodzimierz Bernacki podczas konferencji „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje”
12.05.2022
W Gdańsku trwa dwudniowa konferencja „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje” organizowana przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA i Uniwersytet Gdańsk. W wydarzeniu uczestniczy Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki. Podczas konferencji będzie prezentowane zaangażowanie środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki.
Konferencja „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje”
Podczas konferencji dyskutowano o tym, jak wspierać studentów i naukowców w czasie wojny oraz jak w tych warunkach prowadzić współpracę akademicką i badawczą między Polską a Ukrainą. Mówiono także o uznaniu wykształcenia uchodźców. Ważnymi tematami obrad były dyskusje poświęcone wolontariatowi oraz programowi „Solidarni z Ukrainą”.
– Ta konferencja jest po to, aby porozmawiać z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi, jakie są rzeczywiste oczekiwania z ich strony. Nie będziemy podejmować jakichkolwiek działań, póki nie otrzymają one akceptacji ze strony rządu Ukrainy. Chcemy być tymi, którzy będą pomagać – mówił wiceminister Włodzimierz Bernacki.
Wiceszef MEiN zwrócił uwagę na złożoność i wielowątkowość kwestii obecności ukraińskich studentów i naukowców w Polsce. – Trzeba będzie się zmierzyć m.in. z większą liczbą kandydatów na studia, czy z przyjmowaniem pracowników naukowych do pracy na naszych uczelniach w instytutach badawczych. Musimy być przy tym ostrożni, by nie dopuścić do drenażu umysłów na Ukrainie – dodał wiceminister Włodzimierz Bernacki.
Program „Solidarni z Ukrainą”
Program „Solidarni z Ukrainą” jest skierowany do uczelni nadzorowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki lub Ministerstwo Zdrowia. Jego celem jest bezpłatnie umożliwienie kontynuowania nauki, przygotowania rozprawy doktorskiej lub odbycia innych form kształcenia (kursów językowych lub przygotowawczych). Na realizację programu przeznaczono 23,3 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia.
Nabór wniosków w ramach programu zakończył się 4 kwietnia br. Zainteresowanie przedsięwzięciem było wyższe niż oczekiwano. Wnioski o finansowanie projektów złożyło łącznie 98 uczelni i instytutów badawczych. Dotyczą one wsparcia w sumie 1947 osób.
Program „Solidarni z Ukrainą” jest skierowany do uczelni, w których liczba studentów studiów stacjonarnych wynosi minimum 150 osób, oraz do instytutów PAN, instytutów sieci Łukasiewicz czy instytutów badawczych.
Działania na rzecz studentów i naukowców z Ukrainy
Od wybuchu wojny w Ukrainie zarówno MEiN wspiera studentów i naukowców z Ukrainy. Systemowe rozwiązania i ułatwienia w tym zakresie znalazły się w Ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Od objętych ustawą obywateli Ukrainy będących studentami uczelni publicznej nie będą pobierane opłaty za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim. Studenci mają również możliwość ubiegania się o stypendium socjalne i kredyt studencki. Pomyślano również o dodatkowych miejscach w domach studenckich, w których będą mogły zostać zakwaterowane osoby uciekające przed konfliktem.
Takie instytucje jak Narodowe Centrum Nauki czy Polska Akademia Nauk prowadzą specjalne programy dla badaczy z Ukrainy, które mają im ułatwić pracę w Polsce.
Utworzony został ponadto Zespół koordynatorów regionalnych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, który zbiera dane z uczelni i koordynuje sprawy związane z udzielaniem pomocy studentom, doktorantom i naukowcom przybyłym z Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji.