W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dlaczego potrzebny jest nam reaktor wysokotemperaturowy?

31.08.2021

Budowa wysokotemperaturowego reaktora jądrowego chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas cooled Reactor, HTGR) to ogromna szansa dla polskiej nauki i gospodarki. Może przyczynić się do rozwoju kompetencji i podniesienia międzynarodowej pozycji polskich zespołów badawczych oraz rozwoju nowych specjalności badawczych. To także możliwość wprowadzenia zmian do polskiego miksu energetycznego, które w istotny sposób przyczynią się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – energetyka jądrowa jest całkowicie bezemisyjna.

napis biały na granatowym tle: dlaczego jest nam potrzebny reaktor wysokotemperaturowy.

HTGR a innowacyjna gospodarka 

Wdrożenie HTRG wpisuje się w budowę innowacyjnej gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach. Wprowadzenie tej technologii na skalę przemysłową to szansa na przełom w światowej energetyce. Jej zaletą i przewagą jest to, że w przeciwieństwie do innych technologii reaktorów jądrowych, które ograniczają się tylko do produkcji energii elektrycznej, może produkować także energię w postaci ciepła, szczególnie dla przemysłu chemicznego i ciężkiego (tzw. kogeneracja jądrowa wytwarzająca jednocześnie energię elektryczną i ciepło). 

Rozwój technologii HTGR w Polsce 

Technologia reaktorów wysokotemperaturowych otwiera nowe możliwości bezemisyjnego, stabilnego, bezpiecznego i taniego zasilania polskiego przemysłu chemicznego ciepłem przemysłowym i energią. Reaktory wysokotemperaturowe są w stanie wytwarzać ciepło dostarczane nośnikami o temperaturze od 600 nawet do 1000 stopni Celsjusza. W przyszłości będą mogły zastąpić dotychczasowe, konwencjonalne instalacje dostarczające ciepło do zakładów chemicznych. Wykorzystanie ciepła z reaktorów wysokotemperaturowych może pozwolić m.in. na produkcję wodoru dla potrzeb codziennego transportu.


W styczniu 2019 r. Ministerstwo Energii podpisało umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na realizację projektu dotyczącego przygotowań do wdrożenia technologii HTGR w Polsce w ramach programu rządowego Gospostrateg. Projekt realizują obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. W ciągu trzech lat zostanie przygotowana seria analiz technicznych, prawnych i społeczno-gospodarczych, które w późniejszym etapie posłużą wdrożeniu technologii HTGR.
W ubiegłym roku Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję o przeznaczeniu kwoty 60,5 mln zł na zaprojektowanie i przygotowanie do licencjonowania reaktora eksperymentalnego w technologii HTGR.


W maju tego roku MEiN oraz NCBJ podpisały umowę na realizację kolejnego etapu prac projektowych wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem. Pozwoli to na uruchomienie w przyszłości całkowicie komercyjnego przemysłowego reaktora HTGR w Polsce.
W naszym kraju istnieje odpowiednie zaplecze naukowo-badawcze dla rozwoju tej technologii. Ważne jest także zainteresowanie przemysłu praktycznym zastosowaniem tych rozwiązań (Azoty, Enea, KGHM, Orlen i Tauron).

HTGR – co to takiego?

Technologia HTGR jest uważana za jedną z najlepszych technologii reaktorów jądrowych oraz rekomendowana przez organizacje międzynarodowe, takie jak Sustainable Nuclear Energy Technology Platform (SNETP), OECD Nuclear Energy Agency czy International Atomic Energy Agency. Badania w tym zakresie prowadzą m.in.: USA, Japonia, Chiny czy Wielka Brytania, jak również UE w ramach programu EURATOM. 


Reaktory HTGR charakteryzują się podwyższonym bezpieczeństwem. Zastosowana technologia fizycznie uniemożliwia stopienie się rdzenia, co jest największym zagrożeniem w reaktorach konwencjonalnych. Wysoka temperatura – niemożliwa do osiągnięcia przez inne źródła bezemisyjne – umożliwia wykorzystanie ciepła w procesach technologicznych przemysłu (powyżej 500⁰C) i efektywną produkcję wodoru.
 

{"register":{"columns":[]}}