Dodatkowe środki dla Biblioteki Polskiej w Paryżu
14.05.2022
Podczas swojej wizyty w Paryżu Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiedział zwiększenie subwencji na Polską Akademię Umiejętności z przeznaczeniem na utrzymanie Biblioteki Polskiej w Paryżu, będącej nieoficjalną ambasadą kultury polskiej we Francji.
W ramach roboczych spotkań w polskich szkołach we Francji, rozmów z uczniami i nauczycielami tych placówek, Minister Czarnek odwiedził Bibliotekę Polskę w Paryżu. Z uwagi na konieczność utrzymania i dalszego rozwoju potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego Biblioteki, która pełni wielką rolę w szerzeniu kultury polskiej we Francji i jest niekwestionowanym centrum języka ojczystego na obczyźnie, szef resortu edukacji poinformował o zwiększeniu subwencji dla Polskiej Akademii Nauk na zadania związane z utrzymaniem i specjalistycznych ośrodków szkoleniowych.
- Biblioteka Polska w Paryżu to wyjątkowe miejsce na mapie Paryża. To miejsce edukacji polskich dzieci, miejsce szerzenia polskiej kultury we Francji i na świecie. Wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni – podkreślił Minister Przemysław Czarnek.
O Bibliotece Polskiej w Paryżu
Biblioteka Polska w Paryżu to jedna z najstarszych i najbogatszych pod względem zbiorów instytucji emigracyjnych. Zlokalizowana w samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, powstała w 1838 r. z inicjatywy czołowych przedstawicieli Wielkiej Emigracji. Od samego początku jej działalność daleko wykraczała poza zadania tradycyjnej biblioteki, co sprawiło, że postrzegana jest jako swego rodzaju nieoficjalna ambasada kultury polskiej we Francji.
W Bibliotece Polskiej w Paryżu przechowywane są unikatowe skarby kultury od XV w. aż po współczesność. Gromadzone przez lata jako dary polskich emigrantów, Francuzów polonofilów czy polskich artystów przebywających we Francji, dzięki istnieniu Biblioteki miały szansę na przetrwanie.
Obecnie księgozbiór Biblioteki obejmuje około 200 tysięcy woluminów, w tym 50 inkunabułów i kilka tysięcy starych druków. Są to zbiory rękopiśmienne, akta państwowe i przede wszystkim archiwa Wielkiej Emigracji (dokumentacje emigracyjnych towarzystw i instytucji, pamiętniki i listy). Poza nimi w Bibliotece przechowywane są zbiory artystyczne liczące 25 tysięcy rysunków i rycin, 15 tysięcy fotografii, prawie 1500 obrazów, 1000 plakatów, 600 medali i monet, 350 rzeźb. Do najcenniejszych skarbów należą trzy najwcześniejsze wydania dzieła Mikołaja Kopernika De Revolutionibus Orbium Coelestium, fragmenty korespondencji królowej Bony, pamiątki po Fryderyku Chopinie i Marii Skłodowskiej-Curie.
Obok Muzeum Adama Mickiewicza, w gmachu funkcjonuje również Muzeum Bolesława Biegasa oraz Salon Fryderyka Chopina. Ekspozycja poświęcona Chopinowi jest jedyną taką w stolicy Francji. Znajdziemy na niej kilka rękopisów kompozytora, a także pamiątki związane z jego śmiercią: maskę pośmiertną, odlew ręki, pukiel włosów oraz fotel z ostatniego mieszkania na placu Vendôme. Natomiast Muzeum Bolesława Biegasa prezentuje twórczość artysty na tle sztuki polskiej XIX i XX w. Zmieniane w cyklu rocznym wystawy pozwalają na zaprezentowanie szerokiego przekroju polskiego malarstwa i rzeźby, przechowywanych w zbiorach Biblioteki Polskiej. Są to dzieła m.in. Piotra Michałowskiego, Henryka Rodakowskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Tadeusza Makowskiego, Cypriana Godebskiego i Olgi Boznańskiej.