W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dodatkowe stypendia NCN dla początkujących naukowców z Ukrainy

23.02.2023

18 studentów i początkujących naukowców dołączy do grona laureatów programu stypendialnego skierowanego do ukraińskiego środowiska naukowego. Program to inicjatywa Narodowego Centrum Nauki finansowana z funduszy norweskich i EOG.

Grafika - na białym tle czerwona ramka, flaga Ukrainy i napis Dodatkowe stypendia NCN dla początkujących naukowców z Ukrainy.

Wsparcie NCN dla badaczy z Ukrainy 

W lipcu 2022 r. Narodowe Centrum Nauki ogłosiło specjalny program stypendialny skierowany do ukraińskich studentów i naukowców przed doktoratem. Pierwszą listę laureatów poznaliśmy trzy miesiące później. Znalazło się na niej 15 badaczek i 7 badaczy z 14 różnych uczelni i jednostek naukowych. Teraz grono to poszerzy się o kolejne 18 osób. 

Wcześniej z programów przygotowanych przez NCN dla badaczy szukających schronienia w Polsce w wyniku wojny w Ukrainie skorzystało 111 naukowców. 

Założenia programu 

Celem programu jest stworzenie możliwości kontynuowania studiów, prowadzenia prac nad pracą magisterską lub rozprawą doktorską bądź realizowania innych form kształcenia w polskich ośrodkach.

Stypendia potrwają od 6 do 12 miesięcy. Maksymalna wysokość dofinansowania, o jakie można było wnioskować w tym konkursie, to 5 tys. zł miesięcznie dla jednego studenta lub naukowca. Budżet konkursu wyniosił pierwotnie 1,2 mln zł. Przyznanie kolejnych stypendiów było możliwe dzięki przeznaczeniu przez darczyńców na ich sfinansowanie dodatkowej kwoty 215 tys. euro.

Najwięcej laureatów programu będzie kontynuowało naukę i badania na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Najwięcej laureatów programu będzie kontynuowało naukę i badania na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 8 osób oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim – 3. Poza tym stypendyści podejmą studia w Instytucie Studiów Politycznych PAN, Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN, Instytucie Chemii Organicznej PAN, Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN, Uniwersytecie Warszawskim, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Politechnice Śląskiej.