„Dostępna szkoła” – konferencja z udziałem wiceminister Marzeny Machałek
16.11.2022
Konferencja „Dostępna szkoła” to podsumowanie kampanii informacyjno-promocyjnej MEiN „Edukacja w zasięgu ręki”. Głównymi tematami konferencji były: edukacja włączająca, Zintegrowana Platforma Edukacyjna oraz Zintegrowany System Kwalifikacji.
Konferencja „Dostępna szkoła”
– Jesteśmy w procesie przygotowywania nowych rozwiązań, aby budowanie nowoczesnej i dostępnej szkoły przebiegało jak najlepiej i tak, aby służyło nauczycielom, rodzicom i uczniom – powiedziała wiceminister Marzena Machałek podczas konferencji „Dostępna szkoła”.
– Pracujemy nad tym, aby każde dziecko było postrzegane w sposób indywidualny, aby w życiu dorosłym pełniło role zawodowe i społeczne. Szkoła dostępna to ta, która działa na rzecz każdego dziecka, a także uczy budowania wspólnoty. Z jednej strony ma podejście zindywidualizowane, z drugiej wspólnotowe – dodała Sekretarz Stanu MEiN Marzena Machałek.
W wydarzeniu wzięli udział eksperci, praktycy oraz osoby realizujące projekty dotyczące przedmiotu konferencji. Zaprezentowano działania legislacyjne Ministerstwa Edukacji i Nauki w zakresie edukacji włączającej, zaś eksperci przybliżyli projekty POWER (m.in. przygotowanie kadr do edukacji włączającej), przedstawili wnioski z pierwszego etapu pilotażu projektu „Asystent ucznia w szkole” oraz podzielili się doświadczeniami z funkcjonowania SCWEW.
Konferencja została finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz budżetu państwa.
Działania planowane w ramach FERS
Podczas konferencji zostały przedstawione działania MEiN związane z szeroko rozumianym budowaniem dostępnej szkoły. Zaprezentowano także działania planowane do realizacji w ramach w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Są wśród nich:
- rozwijanie publicznej oferty e-materiałów,
- cyfryzacja obszaru edukacji i kształcenia,
- wsparcie dla poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego,
- rozwój systemu dostępnej edukacji dla wszystkich osób uczących się,
- wsparcie społecznej, więziotwórczej i włączającej funkcji szkoły,
- rozwój sieci Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą.
Na realizację tych działań zostało przeznaczonych ok. 500 mln zł.
Kampania „Edukacja w zasięgu ręki”
Konferencja będzie również okazją do podsumowania kampanii informacyjno-promocyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem „Edukacja w zasięgu ręki”. Jej celem było przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców informacji na temat projektów realizowanych przez MEiN ze środków Unii Europejskiej w temacie kształcenia zawodowego, ogólnego oraz uczenia się przez całe życie.
Tematy promowane w ramach akcji „Edukacja w zasięgu ręki”:
- Edukacja włączająca – edukacja dostępna, edukacja wysokiej jakości, skierowana do wszystkich uczniów z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb edukacyjnych i rozwojowych,
- Zintegrowana Platforma Edukacyjna – rozwój cyfrowych usług dla edukacji w kierunku budowy wspólnego środowiska nauczania i uczenia się w ramach projektu edukacyjnego edukacja.gov.pl,
- Zintegrowany System Kwalifikacji – nowoczesna odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce oraz rozwiązanie wspierające rozwój kapitału ludzkiego w Polsce i ideę uczenia się przez całe życie.