Dwanaście medali matematycznych mistrzostw świata dla Polaków

03.09.2024

38. Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych należały do Polaków. Już drugi rok z rzędu polscy miłośnicy królowej nauk zdobywają tuzin medali.

Grafika: dłoń pisząca kredą na tablicy, napis: 12 medali matematycznych mistrzostw świata dla Polaków

Medaliści

Podczas zawodów rozgrywanych w tym roku w Paryżu czterdziestosześcioosobowa reprezentacja Polski zdobyła dwa złote, osiem srebrnych i dwa brązowe medale. Nasi zawodnicy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych. W kategorii L2 – studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych – srebro wywalczył Maciej Ignaciuk, a brąz student Politechniki Wrocławskiej Łukasz Simbiga. Natomiast czteroosobowy zespół studentów i studentek Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej zdobył srebro w rozgrywanej po raz pierwszy konkurencji drużyn studenckich.

Złoto dla Polski wywalczyli zawodnicy startujący w kategorii uczniów klas trzecich szkół podstawowych oraz w kategorii uczniów wyższych klas szkół średnich. Ze srebrem wrócili uczniowie szkół podstawowych, średnich i pomaturalnych oraz osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką. A brąz do kraju przywiozła zawodniczka startująca w kategorii CM – uczniowie klas czwartych i piątych.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Matematyczne mistrzostwa świata

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych organizowane są od 1987 roku. Tradycyjnie odbywały się w Paryżu, a od kilku lat lokalizacja finałowych zmagań jest ruchoma. W 2022 r. gospodarzem spotkania była szwajcarska Lozanna, rok temu po raz pierwszy w historii – Polska. W tym roku finały zostały rozegrane w stolicy Francji.