Dyplomy dla polskich stypendystów Programu Fulbrighta
25.09.2018
– Wierzę, że wiedza zdobyta przez polskich stypendystów za oceanem wniesie znaczący wkład w rozwój najnowocześniejszych badań w Polsce, szczególnie że wchodzące wkrótce w życie zmiany w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego wprowadzają szereg udogodnień sprzyjających rozwijaniu kariery naukowej w kraju – powiedział dr hab. Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas uroczystości wręczenia dyplomów stypendystom Programu Fulbrighta.
Program Fulbrighta, jeden z największych międzynarodowych programów wymiany naukowej na świecie, działa w Polsce od 1959 roku – w tym czasie skorzystało z niego ok. 4000 stypendystów. Program wymiany to nie tylko wyjazdy na amerykańskie uczelnie, ale i przyjazdy obcokrajowców na polskie uniwersytety.
Cenne doświadczenia z amerykańskich uczelni
W ubiegłym roku akademickim 42 polskich stypendystów poszerzało swoją wiedzę w amerykańskich ośrodkach, prowadziło badania naukowe i zajęcia dydaktyczne. Wśród nich znalazło się 10 laureatów Graduate Student Award, 10 laureatów Junior Research Award, 19 laureatów Senior Award, 2 laureatów Slavic Award oraz 1 stypendysta w kategorii Scholar-In-Residence.
Przez ostatni rok Polacy pracowali i uczyli się m.in. w Columbia University, Massachusetts Institute of Technology, Harvard University, Stanford University czy University of Chicago.
Uroczystość połączona była ze spotkaniem z absolwentami programu z lat ubiegłych, którzy mieli okazję wymienić się z młodszymi kolegami doświadczeniami, jak w praktyce wykorzystać zdobyte umiejętności i kontakty. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił jeden z utalentowanych absolwentów - Dariusz Lampkowski, gitarzysta klasyczny, który swoje umiejętności szlifował w San Francisco Conservatory of Music w USA.
Więcej informacji o programie znajduje się tutaj.