W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyskusje na temat sytuacji mieszkaniowej studentów w Polsce

17.10.2024

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja dotycząca sytuacji mieszkaniowej studentów w Polsce. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy dyskutowali na temat wyzwań mieszkaniowych stojących przed polskimi i zagranicznymi studentami. W konferencji uczestniczył podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki, który podkreślił znaczenie tej problematyki oraz konieczność wsparcia młodych ludzi ze strony instytucji publicznych. Spotkanie zostało sfinansowane ze środków resortu nauki.

Wiceminister Szeptycki stoi za mównicą i mówi do mikrofonu, za nim brązowa ściana.

W ramach konferencji odbył się również briefing prasowy, podczas którego wiceminister Andrzej Szeptycki mówił m.in. o polityce rządowej dotyczącej poprawy sytuacji mieszkaniowej studentów. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie współpracy resortu nauki z uczelniami oraz inwestycji w infrastrukturę akademicką.

– Poprawa sytuacji mieszkaniowej studentów jest dla ministerstwa priorytetem. Przypomnę, że już dzień po objęciu urzędu minister Dariusz Wieczorek pojechał do Poznania, by rozmawiać o akademiku Jowita, który miał być zamknięty. W efekcie m.in. tej interwencji do tego nie doszło. Już w trakcie pierwszego roku naszej działalności przeznaczyliśmy na modernizację i rozwój domów akademickich ok. 400 milionów złotych. Natomiast nasza polityka ma opierać się przede wszystkim na wiedzy, dlatego organizujemy specjalną konferencję, by lepiej zrozumieć i poprawić sytuację mieszkaniową studentów – mówił podsekretarz stanu w MNiSW.

Perspektywy europejskie: wyzwania mieszkaniowe studentów w regionie

Pierwsza sesja była poświęcona analizie sytuacji mieszkaniowej studentów w Europie Środkowo-Wschodniej. Prelegenci z Węgier, Czech i Słowacji omówili wyniki swoich badań, skupiając się na specyficznych problemach rynku wynajmu oraz wyzwaniach, z jakimi mierzą się studenci w tych krajach. Wskazali m.in. na kwestie związane ze zróżnicowanymi potrzebami studentów oraz trudnościami w dostępie do mieszkań.

Krajowe wyzwania: sytuacja polskich studentów

Naukowcy z polskich uczelni przeanalizowali lokalny rynek wynajmu, skupiając się na zmianach, które zaszły w ostatnich latach. Wskazano, że rosnące koszty wynajmu oraz ograniczona dostępność mieszkań stanowią duże wyzwanie dla studentów, którzy często muszą wybierać między jakością a ceną. Analiza skupiła się również na barierach utrudniających studentom znalezienie odpowiednich lokali.

Dyskusje o ekonomicznych aspektach wynajmu i oczekiwaniach studentów

Podczas paneli dyskusyjnych eksperci analizowali ekonomiczne aspekty wynajmu oraz omawiali dostępność mieszkań dla studentów w Polsce. Zwrócono uwagę na rosnące koszty wynajmu oraz zróżnicowane oczekiwania studentów względem dostępnych lokali. Szczególne miejsce poświęcono również sytuacji mieszkaniowej zagranicznych studentów, którzy stanowią coraz liczniejszą grupę w polskich ośrodkach akademickich.

Polityka mieszkaniowa i rozwiązania dla młodych ludzi

Uczestnicy spotkania skupili się również na polityce mieszkaniowej wobec studentów, omawiając możliwe rozwiązania i strategie wspierające młodych ludzi na rynku najmu.

Wydarzenie zgromadziło licznych gości z różnych środowisk akademickich, biznesowych oraz przedstawicieli rynku nieruchomości, jak również samych studentów. Była to okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania wyników badań oraz omówienia strategii, które mogą pomóc rozwiązać omawiane problemy.

Konferencja została zorganizowana przez Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}