W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania Politechniki Śląskiej przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa

21.05.2020

Brama odkażająca opracowana przez naukowców i absolwentów Politechniki Śląskiej znalazła się w finale międzynarodowego konkursu. To jedno z osiągnięć Politechniki Śląskiej na froncie walki z epidemią. Studentom, naukowcom i absolwentom Politechniki Śląskiej nie brakuje sił i pomysłów w walce z koronawirusem. Z sukcesem wykorzystują swoje techniczne zdolności.

Naukowcy i absolwenci uczelni opracowali bramę odkażającą, która znalazła się w finale międzynarodowego konkursu HEALING SOLUTIONS FOR TOURISM CHALLENGE. Przedstawiciele Politechniki Śląskiej pokonali ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów, a ich wynalazek znalazł się na liście 9 wygranych w konkursie o zasięgu międzynarodowym. Brama odkaża kombinezony ochronne personelu medycznego.

Naukowcy z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej opracowali prototyp respiratora z funkcją telemetrii, czyli możliwością zdalnego sterowania. Respirator jest kluczowym sprzętem podczas leczenia pacjentów z COVID-19, u których występuje niewydolność oddechowa. Pacjentom z problemami oddechowymi pomagać ma również automatyczny resuscytator. Urządzenie opracowano na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.

Działająca przy Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej grupa badawcza Tunneling Group odkryła strukturę głównej proteazy wirusa SARS-CoV-2, czyli ważnego enzymu w cyklu życiowym wirusa.

Internetowy system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19 to kolejne osiągnięcie Politechniki Śląskiej. Analizy dokonuje się na podstawie zdjęć RTG pacjentów. Z systemu CIRCA można korzystać bezpłatnie na stronie https://covid.aei.polsl.pl/.

Naukowcy z uczelni opracowali system przesiewowego mierzenia temperatury pacjentów
z wykorzystaniem kamer termowizyjnych. System wykrywa osoby z gorączką wchodzące do placówek medycznych. System może się świetnie sprawdzić w innych miejscach publicznych, np. galeriach handlowych.

Politechnika Śląska wspiera personel medyczny, przekazując wytwarzane na uczelni przyłbice. Rozpoczęto prace nad maską ochronną opartą na pomyśle lekarzy z USA, a także produkcję przejściówek do masek i filtrów. Naukowcy z Politechniki zastanawiają się również nad oceną bezpieczeństwa masek ochronnych – dotyczy to zwłaszcza masek tworzonych podczas akcji społecznych. Trwają prace nad urządzeniami, które będą oceniać bezpieczeństwo i skuteczność masek ochronnych.

Studenci z Instytutu Badań nad Edukacją i Komunikacją wspierają nauczycieli w okresie zdalnej nauki. Stworzyli stronę, na której zamieszczają materiały przydatne w prowadzeniu zajęć online.

{"register":{"columns":[]}}